7,4 C
Pionki
sobota, 1 kwietnia, 2023
0,00 zł

Brak produktów w koszyku.

[ZDJĘCIA, WIDEO] Zyskały nowy wygląd, wyposażenie, odnowiono elewację. Bloki przy ul. Aleje Lipowe 9, 13 oraz Leśna 17 oficjalnie oddane do użytku

Popularne

Istnieją blisko 70 lat, nigdy nieremontowane, zniszczone, straszyły swoim wyglądem. Po ponad rocznym remoncie wyglądają zdecydowanie lepiej. Bloki przy ulicy Aleje Lipowe 9, 13 oraz Leśna 17 zostały wyposażone w instalacje fotowoltaiczną, wyremontowane zostały części wspólne, ocieplono ściany zewnętrzne, wymieniono okna oraz drzwi, zamontowany został monitoring. W czwartek bloki socjalne uroczyście zostały oddane do użytku.

Od wielu lat mieszkańcy bloków socjalnych znajdujących się przy ul. Aleje Lipowe 9, 13 oraz Leśnej 17 zwracali się z prośbą do kolejnych władz miasta o remont budynków, w których przyszło im z różnych powodów mieszkać. Budynki wybudowane w latach 50-tych nigdy nie przechodziły generalnych remontów, a te doraźne wyglądały często jak mały plasterek przyklejony na dużą ranę.

Dzięki decyzji i determinacji obecnych władz miasta oraz zarządu województwa mazowieckiego udało się po trwającym ponad rok, za kwotę ponad 7 milionów złotych, zakończyć generalny remont. W ramach inwestycji zostały m.in. ocieplone ściany zewnętrzne budynków, wykonana została izolacja przeciwwilgociowa, wymieniono stolarkę okienną, a także drzwi zewnętrzne do klatek schodowych i części wspólnych. W każdym z budynków docieplone zostały również poddasza, wyremontowano poszycia dachowe. Przy bloku Leśna 17 wykonany został podjazd dla osób niepełnosprawnych.

W każdym z budynków wyremontowano klatki schodowe, korytarze, piwnice, zmodernizowano wewnętrzną instalację c.o. Każdy z bloków został wyposażony w instalację fotowoltaiczną, która zdecydowanie obniży koszty utrzymania budynku dostarczając niezbędną energię do części wspólnych każdego z budynków. Zamontowany został również system monitoringu wizyjnego.

Dziś burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk, wiceburmistrz Kamila Kaczorowska razem z wicemarszałkiem sejmiku Województwa Mazowieckiego, Rafałem Rajkowskim, radnymi sejmiku Tomaszem Śmietanką, Leszkiem Przybytniakiem radnymi miejskimi Grzegorzem Wąsikiem oraz Zbigniewem Belowskim oficjalnie oddali do użytku wyremontowane budynki. Zanim jednak rozpoczęła się część główna uroczystości, zaproszeni goście oraz mieszkańcy mogli obejrzeć krótki film podsumowujący przeprowadzone prace remontowe.

Po prezentacji głos zabrał burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk

– Był to bardzo duży projekt. W sumie wydaliśmy prawie 7 milionów 300 tysięcy złotych na trzy budynki. Staraliśmy się przede wszystkim o to, żeby te budynki nabrały zupełnie innego wyglądu i funkcjonalnego brzmienia. Staraliśmy się, by te budynki były mniej kosztowne. To bardzo trudne przedsięwzięcie szanowni państwo w mieście dlatego, że cały remont był wykonywany na działającym organizmie. W czasie, gdy wszyscy państwo w nich żyjecie, mieszkacie, funkcjonujecie. – mówił burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk – Przeszkody były również wewnątrz, czyli w mieście. Dzisiaj tych, którzy przeszkadzali nie widzę, bo część radnych nieprzyszła, wszyscy zostali zaproszeni, ale dziękuję tym radnym, którzy przyszli są razem z nami kiedy oddajemy nowoczesne miejsce zamieszkania oddać w ręce mieszkańców.

Wicemarszałek Rafał Rajkowski pogratulował władzom miasta determinacji z jaką zabiegały o środki na remont tych budynków.

– Chcę pogratulować determinacji urzędu, wszystkim, którzy się przyczynili do wyglądu obiektów, które wyglądają jak wyglądają obecnie. Po tylu latach funkcjonowania w tak niesprzyjających okolicznościach, teraz patrząc w jaki sposób wygląda ta przestrzeń państwu na pewno będzie się żyło lepiej.

Głos zabrał również radny sejmiku Leszek Przybytniak również pogratulował samorządowcom, którzy podjęli się tak mocnej inwestycji oraz mieszkańcom, którzy mimo uciążliwości będą migli mieszkać w zdecydowanie lepszych warunkach.

Radny Tomasz Śmietanka mówił o jakości życia mieszkańców, która na pewno się poprawiła m.in. dzięki inwestycji wspartej przez sejmik Województwa Mazowieckiego

– Cieszymy się, że taka inwestycja z udziałem Mazowsza powstała. Cieszymy się poprawiamy jakość życia mieszkańców Mazowsza, najbliższego nam regionu radomskiego. Jakość życia to przede wszystkim warunki mieszkaniowe. – mówił radny Tomasz Śmietanka

Jako ostatni głos zabrał Pionkowski radny Zbigniew Belowski

Zwieńczeniem części oficjalnej w obecności zaproszonych gości, mieszkańców, było wspólne przecięcie wstęgi.

Chwilę później zaproszeni goście mieli okazje obejrzeć wykonane prace w każdym z bloków.

W ramach projektu zapewniono 196 lokalom mieszkalnym dostęp do wody i kanalizacji sanitarnej w których mieszka ok. 400 osób. Wartość zadania 7.268.989, 19 zł. Dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej 4.432.087, 77 zł. Warto również dodać, że stopnie zużycia poszczególnych budynków na rok 2017 wyniósł:

Aleje Lipowe 13 – 70 – 75%
Aleje Lipowe 9 – 65- 70%
Leśna 17 – 65 – 70%

Tak wyglądy części wspólne, klatki schodowe, piwnice, poddasza przed remontem.

A tak po remoncie

 

Czytaj więcej

- Reklama -
spot_img

Ostatnio dodane

Skip to content