-2,3 C
Pionki
piątek, 1 grudnia, 2023

[ZDJĘCIA] W Pionkach świętowano Dzień Ziemi. Organizatorzy zapewnili moc atrakcji dla całych rodzin!

Popularne

W sobotę, 23 kwietnia w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach świętowano XXIII Dzień Ziemi. Organizatorzy zapewnili sporo atrakcji dla młodszych, jak i tych trochę starszych. Spośród szerokiej palety oferowanych rozrywek i edukacyjnych aktywności, każdy z pewnością znalazł dla siebie coś interesującego.

Uliczka ekologiczna, spektakl, warsztaty, rozstrzygnięcie konkursu, koncert – to wszystko miało miejsce w jednym z budynków Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach, który mieści się przy ulicy Radomskiej. Organizatorem tego wydarzenia był Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach. Współorganizatorami zaś Miasto Pionki, Powiat Radomski, Kozienicki Park Krajobrazowy oraz Nadleśnictwo Kozienice.

Przywitał nas spektakl

Uroczyste obchody Dnia Ziemi w Pionkach rozpoczął o godzinie 15 spektakl o tematyce ekologicznej „Przygody Jasia Ananasa”. Wspaniały spektakl Teatru „Małgo” mówił o ekologii – segregacji odpadów, dbałości o czystość środowiska oraz zdrowym stylu życia. Jego bohaterem był niesforny Jaś, którego na początku poznaliśmy jako małego wandala, niszczącego i zaśmiecającego przyrodę. Chłopiec za nic miał również zasady zdrowego odżywiania się. Na efekty nie trzeba długo czekać – młodzieniec szybko przybrał na wadze, a karą dla niego miało być pożarcie przez Smoka!

Przerażony Jaś obiecał poprawę. Z pomocą przybył Doktor Kruk, który objaśnił Jasiowi i dzieciom zasady zdrowego odżywiania oraz uświadomił ich jak ważna jest dbałość o środowisko naturalne. Młodzi widzowie dowiedzieli się jak segregować odpady, chronić przyrodę i prowadzić zdrowy styl życia. Spektakl „Przygody Jasia Ananasa” to były również bogata scenografia, dużo piosenek, interakcji z dziećmi i przede wszystkim – mądre przesłanie.

W ramach spektaklu przeprowadzono także konkursy dla najmłodszych. Jednym z nich było odgadywanie zwierząt po wydawanych przez nich odgłosach.

Ekologiczny konkurs

Bezpośrednio spektaklu zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego dla dzieci „ECO – kreacja”. Tematem tegorocznej edycji był „ECO – Wynalazek”. Organizatorzy oceniali prace plastyczne wykonane przez dzieci ze szkół podstawowych, zainspirowane wynalazkami i wykonane z wykorzystaniem surowców wtórnych. Organizatorem konkursu był Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach, współorganizatorami Starostwo Powiatowe w Radomiu oraz Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych – Zespół ds. Kozienickiego Parku Krajobrazowego.

Jury w składzie:

  • Aleksandra Kołacz – Mazowiecki Zespół Parków Krajobrazowych,
  • Justyna Gniaździńska – pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach,
  • Marta Maciejczyk – pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach,

przyznało nagrody oraz wyróżnienia następującym osobom w następujących kategoriach wiekowych:

I kategoria wiekowa 7 – 9 lat

  • I miejsce – Dominik Solecki
  • II miejsce – Michał Grzęda
  • III miejsce – Filip Banaszek

II kategoria wiekowa 10 – 12 lat

  • I miejsce – Agata Grzęda
  • II miejsce – Aleksandra Gwiazdowska
  • Wyróżnienie – Julia Wojdat

III kategoria wiekowa 13 – 14 lat

  • I miejsce – Magdalena Paprocka

Ekologiczna uliczka

Od godziny 16 do 18 otwarta była tak zwana ekologiczna uliczka. Nadleśnictwo Kozienice zgodnie z coroczną tradycją wręczało wszystkim chętnych darmowe sadzonki drzew. Można było odebrać nieodpłatnie sadzonki drzew, takich jak: jodły, świerki, sosny i klony. Każdy z mieszkańców mógł otrzymać maksymalnie dwie rośliny, a leśnicy podpowiadali, jak opiekować się drzewkami.

Kozienicki Park Krajobrazowy zaprosił dzieci i młodzież na przeróżne konkursy i warsztaty ekologiczne, zaś Miejski Ośrodek Kultury w Pionkach przeprowadzał warsztaty o tej samej tematyce, aczkolwiek plastyczne.

„Wiosenne wietrzenie szaf i roślin”

Miejsce miała także akcja wiosennej wymiany ubrań. Organizatorzy Dni Ziemi zachęcali do oddawania już niepotrzebnych, ale niezniszczonych ubrań. Zapewniono specjalnie wyznaczone miejsce do ich pozostawienia. Każdy mógł ze zgromadzonych rzeczy wybrać coś dla siebie. To działanie miało na celu ograniczyć kupowanie nowych ubrań.

Kawiarnia „CieKawa” działająca w Miejskim Ośrodku Kultury w Pionkach przez cały czas imprezy serwowała pyszne i zdrowe dania wegetariańskie.

Analogiczna akcja dotyczyła roślin, zarówno doniczkowych jak i tych do posadzenia na zewnątrz, a także sadzonek. Można je było pozostawić lub wziąć coś z tego co pozostawili inni.

Gwiazda wieczoru

Zwieńczeniem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w Pionkach był koncert zespołu „Alicetea”. Artyści weszli na scenę równo o godzinie 18. Alicetea to radomski zespół tworzony przez siedmiu muzyków, prezentujących energetyczną i stylistyczną fuzję dźwięków – od rocka, reggae, przez funkowe rytmy do kompozycji z potężnym kopem. Ma na koncie zagranych kilkaset koncertów zarówno w kraju i za granicą, w tym na największych scenach takich jak Przystanek Woodstock. Gwiazdę wieczoru zaprosiła na scenę Anna Kiraga z Miejskiego Ośrodka Kultury w Pionkach.

W 2008 zespół wydał swoją pierwszą płytę pt. „Muzyka Moja Broń”, w 2013 r. album „Wyspy Planety Układy”. Przez ponad 10 lat swojej działalności zagrał kilkaset koncertów w wielu miejscach w Polsce (m. in. na Przystanku Woodstock), a także poza granicami kraju. 

19 grudnia 2018 r. zespół wydał trzeci oficjalny album zatytułowany Idylla, z którego utwory możemy usłyszeć w rozgłośniach radiowych w całym kraju. Fani, którzy znają i lubią radomski skład za różnorodność i podróże międzygatunkowe, nie zawiodą się. Ci, którzy oczekują czegoś nowego, również będą mogli usłyszeć jak Herbatniki eksplorują kolejne stylistyczne zakątki muzyki, odnajdując się w energicznych połączeniach stylistyki rocka, reggae, ska i elektroniki.

Zespół tworzą: Daniel Adamczyk – wokal, Piotr Nieciecki – klawisze, gitara, Łukasz Treter – bas, Marcin Niewczas – gitara, Dariusz Kucharski – perkusja, Grzegorz Olewiński –puzon, Damian Czarnecki – trąbka.

Jak podkreślali organizatorzy celem święta było promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content