9.5 C
Pionki
wtorek, 16 kwietnia, 2024

[ZDJĘCIA] Za kilka dni rusza przebudowa ulicy Aleje Lipowe. Mieszkańcy mogą być spokojni – „zieleń nie ucierpi”

Popularne

Jak mogliśmy dostrzec na przestrzeni ostatnich lat każda inwestycja drogowa w Pionkach, nie tylko o charakterze strategicznym, była realizowana przy jak najmniejszej ingerencji w strukturę zieleni miejskiej. Tak też będzie przy przebudowie ulicy Aleje Lipowe, która wkrótce się rozpocznie.

Nowa nawierzchnia z betonu asfaltowego, ponad 30 miejsc parkingowych, pas zieleni z nowymi nasadzeniami obok, do którego zbudowana zostanie dwukierunkowa ścieżka rowerowa oraz chodnik. Już za kilka dni rozpoczną się prace w ramach „Rozbudowy drogi gminnej – ul. Aleje Lipowe na odcinku od ul. Leśnej do skrzyżowania z ul. ks. J. Popiełuszki”. To inwestycja miejska, na którą czeka wielu mieszkańców naszego miasta.

Choć czekało na nią wielu mieszkańców, to równie wielu wyrażało w ostatnich dniach obawy związane z koniecznością wycięcia pobliskich drzew. Jak tłumaczy Dariusz Dygas, kierownik Wydziału Rozwoju i Inwestycji z Urzędu Miasta w Pionkach, wyżej wspomniana inwestycja nie będzie wiązała się z masową wycinką drzew. – Realizując inwestycje staramy się zwrócić uwagę przede wszystkim na jej funkcjonalność dla mieszkańców oraz czynniki związane z ekologią czy zielenią miejska. Projekt został przygotowany w taki sposób aby ograniczyć maksymalnie straty dla środowiska naturalnego a jednocześnie zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Warto zaznaczyć, iż na całym obszarze inwestycji dotyczącej Modernizacji ulicy Aleje Lipowe w Pionkach zinwentaryzowano 145 drzew typu lipa czy klon jesionolistny Do usunięcia przewidziano „ewentualnie” do 13 drzew, które mogą kolidować z inwestycją . Jak wynika z decyzji Starostwa Powiatowego w Radomiu która została uzgodniona z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Warszawie 13 szt. drzew jest są w złej kondycji biologicznej, pochylone, zdeformowane, posiadają narośla rakowe, popękane, dlatego też drzewa te stanowią zagrożenie powstania wywrotów dla użytkowników terenu, mienia i ruchu drogowego.

Jednym z największych problemów występujących od lat na Alejach Lipowych jest duża ilość wody pozostającej po opadach atmosferycznych. W ramach zadania wykonana zostanie kanalizacja deszczowa, która według planu pozwoli na rozwiązanie tego problemu. 

Prace przy ulicy Aleje Lipowe powinny zakończyć się na przełomie 2022/2023 roku. Ich wykonawcą będzie lokalna firma Marka Barana – MARCBUD z Zalesia. Prace na ulicy Aleje Lipowe powinny rozpocząć się w najbliższym czasie, po uzyskaniu niezbędnych dokumentów i pozwoleń dotyczących m.in. zmiany organizacji ruchu. – zapewnia Marek Baran przedstawiciel wykonawcy inwestycji. – Chciałbym również rozwiać pojawiające się w przestrzeni medialnej nieuzasadnione obawy związane z rzekomo planowaną masową wycinką drzew. Nic takiego nie będzie miało miejsca. Zgodnie z wydanymi decyzjami środowiskowymi, nie ma o tym mowy. Jako wykonawca mamy zgodę na ewentualną wycinkę kilku drzew pod warunkiem, że będą one w sposób zdecydowany kolidowały podczas realizacji tego zadania. Chcemy uspokoić mieszkańców tej części modernizowanej ulicy,  zrobimy wszystko, by całość zadania została wykonana z jak najmniejszym uszczerbkiem dla drzewostanu i całego terenu zielonego, z którego słyną malownicze Aleje Lipowe.

Na realizację tego zadania udało się pozyskać miastu Pionki dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w kwocie niemal 3,04 mln zł. Wartość całej inwestycji to 3.198.000,00 zł.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content