Czy spektakl w Teatrze Polskim lub koncert zespołu Mazowsze, a także wizyta w Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie może kosztować symboliczną złotówkę? Oczywiście, że tak! To najnowsza inicjatywa samorządu województwa mazowieckiego skierowana do szkół podstawowych i ponadpodstawowych z regionu. Już od 16 maja instytucje kultury zapraszają najmłodszych Mazowszan do odwiedzenia teatrów i muzeów. Większość instytucji kultury biorących udział w programie, aplikowała o fundusze europejskie. Zapraszamy do podziwiania efektów w odnowionych obiektach kulturalnych.
Dzięki funduszom europejskim od początku naszego członkostwa w UE, udało się odnowić ponad 200 zabytków oraz rozwinąć ofertę kulturalną w ponad 150 instytucjach kultury. Ze wsparcia skorzystali np. Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu, Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie, Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie czy Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach.
Za złotówkę do muzeum i teatru
Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył aż 6 mln zł na realizację programu. Zaproszenie do odwiedzania instytucji kultury skierowane jest do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Aby móc skorzystać z „promocyjnej” ceny za 1 zł, szkoła powinna wysłać zgłoszenie o chęci udziału do wybranej przez siebie instytucji kultury. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.mazovia.pl oraz na stronach instytucji kultury.
Ideą programu jest upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Mazowsza i zachęcenie mazowieckiej młodzieży do odwiedzania muzeów i teatrów.
Na Mazowszu mamy 30 instytucji kultury będących pod opieką samorządu województwa. Zachęcamy szkoły i nauczycieli do udziału w tym projekcie. Jesteśmy przekonani, że w mazowieckich placówkach kultury znajdą Państwo inspiracje do pracy z młodymi ludźmi – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.
Oferta jest bardzo interesująca i różnorodna. Już od 16 maja uczniowie mogą się wybrać np. do Teatru Polskiego, Warszawskiej Opery Kameralnej czy Mazowieckiego Instytutu Kultury, a także zwiedzać warszawskie muzea znajdujące się pod opieką samorządu województwa. Szkoły mogą zaplanować wycieczkę m.in. do radomskiego skansenu, czy na przejażdżkę kolejką wąskotorową w Sochaczewie. Na młodzież czeka także urokliwe Muzeum Romantyzmu w Opinogórze. Z nowej oferty samorządu Mazowsza szkoły będą mogły korzystać do końca roku.
Lista instytucji kultury biorących udział w programie:
- Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie
- Warszawska Opera Kameralna w Warszawie
- Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego
- Mazowiecki Instytut Kultury
- Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie
- Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie
- Muzeum Azji i Pacyfiku im. Andrzeja Wawrzyniaka w Warszawie
- Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu
- Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie
- Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
- Stacja Muzeum
- Muzeum Romantyzmu w Opinogórze
- Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
- Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie
- Muzeum Regionalne w Siedlcach
- Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce
- Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie
- Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie
- Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu
- Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach
- Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku
- Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury
- Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
- Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
- Muzeum Niepodległości w Warszawie
- Muzeum Mazowieckie w Płocku
- Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)
- Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie
Więcej informacji znajduje się na stronie www.mazovia.pl