15.6 C
Pionki
sobota, 25 maja, 2024
spot_img

[ZDJĘCIA] Kozienice pokazały, że gry łączą pokolenia. Za nami turniej w Super Street Fighter II Turbo

Popularne

spot_img

Stowarzyszenie KozGames pozwoliło uczestnikom turnieju cofnąć się w czasie, do lat okupionych zagrywaniem się bijatykę, która sięga jeszcze czasów automatów zręcznościowych, a mianowicie Super Street Fighter II Turbo. Piątkowy turniej stanowił dla wielu sentymentalną podróż do czasów wczesnej młodości.

Wszyscy miłośnicy klimatu gamingu lat 90’, którzy przybyli w piątkowy wieczór do Galerii Smaku w Kozienicach stanęli naprzeciw siebie do walki w kultowej grze Super Street Fighter II Turbo. To klasyczny hit Capcomu, który wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem weteranów gamingu na całym świecie. Partnerem tego wydarzenia było Kozienickie Centrum Rekreacji i Sportu oraz Galeria Smaku, która zapewniła graczom dogodne miejsce do rozgrywek.

Stowarzyszenie KozGames zorganizowało ten oldschoolowy turniej w oparciu o konsole Super Nintendo Entertainment System (w skrócie SNES). Dla wyżej wspomnianego stowarzyszenia organizacja turniejów e-sportowych to nie pierwszyzna, bowiem ma ono już na swoim koncie realizację takich turniejów jak rozgrywka pomiędzy pracownikami Elektrowni Kozienice, w klasyczną, a zarazem kultową grę Heroes III, czy otwarty turniej w niezwykle popularną grę FIFA. Czy Street Fighter II to dla Adriana Grześkowa – prezesa KozGames sentymentalny powrót do młodzieńczych lat? – To był nasz pierwszy turniej retro na starych konsolach Super Nintendo. Graliśmy w Street Fighter II Turbo. Zrobiliśmy powrót do początków grania, a mianowicie do lat 90 – mówił prezes Stowarzyszenia KozGames Adrian Grześków.

– Dążymy do tego, aby na organizowane przez KozGames zawody mógł przyjść każdy, całe rodziny, dorośli, dzieci, jednym słowem – wszyscy. Podczas piątkowego turnieju mieliśmy wielu młodych graczy. Jako stowarzyszenie organizujemy już drugi otwarty turniej, bo we wrześniu graliśmy w FIFĘ. Teraz dzięki uprzejmości właściciela Galerii Smaku byliśmy w stanie w ten deszczowy dzień spotkać się razem ze znajomymi i rodzinami, aby wspólnie wziął udział w takich retro-rozgrywkach. Jest to świetna forma odskoczni od codzienności. Można wyjść na miasto, poznać nowe osoby. Można też podzielić  się swoją pasją z innymi – powiedział Adrian Grześków z KozGames.

Przygotowaliśmy też stanowiska Nintendo Wii i Xbox 360 Kinect, aby gra odbywała się przez ruch. Zainteresowanie najmłodszych było ogromne. Przez ruch, bez padów ruszali się, a postać w telewizorze odwzorowywała ich ruchy w czasie rzeczywistym. Ważną rolę odegrali też wszyscy sponsorzy, którym serdecznie dziękuję za wsparcie. Co do samych gier stereotypów wokół nich krążących warto dodać, że często są one rozwojowe. Dzięki Wii, czy Kinect dzieci mogą się poruszać. 15 minut przed taką konsolą stanowi naprawdę niezły wycisk. Niektóre gry wymagają także sprawności intelektualnej, aby znaleźć dogodne rozwiązanie, które pozwoli nam ją kontynuować. Gry także integrują, łączą pokolenia. Planujemy tworzyć stacjonarne turnieje, żeby integrować ludzi z Kozienic i okolic. Zachęcamy do dzielenia się z nami pasją do grania. Chcemy umożliwić wszystkim dołączenie do nas, aby wspólnie budować świat gamingu na terenie Ziemi Kozienickiej – dodał Adrian Grześków.

Co do samej gry to jej fabuła rozgrywa się na ulicach kilku miast na świecie. Gracz wciela się w wybranego wojownika (jednego z kilku dostępnych). Każdy wojownik posiada unikalne ciosy i umiejętności. W prezentowanej grze, wprowadzono nową postać Akuma oraz wprowadzono tak zwane Super Combo (na ekranie przedstawione w postaci paska postępu) oraz Air Combo. Super Combo, jeżeli gracz wypełni cały wspomniany pasek – uruchamia się sekwencja ciosów – i w efektywny sposób możemy zakończyć rozgrywkę. Air Combo, jest to zestaw ciosów wykonywany w powietrzu, które naturalnie zaobserwowaliśmy podczas turnieju w Kozienicach. Gracze toczyli swoje walki na dwóch telewizorach LCD, zaś uroczysty finał był hołdem dla oldschoolowego grania, ponieważ rozegrano go na dawno temu użytkowanym typie telewizora CRT.

Rywalizacja i walka o tytuł Pierwszego Mistrza Street Fighter 2 Turbo rozpoczęła się w piątek, 26 listopada o godzinie 18. Część uczestników pokazała swoim dzieciom jak wyglądał początek świata gier. Do dyspozycji dla przybyłych w ten dzień do Galerii Smaku w Kozienicach były także inne konsole, na których można było pograć w kultowe gry i poczuć nostalgię minionych lat. Udział w turnieju był bezpłatny i skierowany do wszystkich zainteresowanych. W turnieju wzięło udział 16 osób, które zostały podzielone na 4 grupy. W nich odbyła się tak zwana rozgrywka „każdy z każdym”. Grano do 3 zwycięstw. Z poszczególnych grup wychodziło po dwie osoby, po czym były ćwierćfinały, półfinały i wielki finał.

Po zaciętych pojedynkach, najlepszym uczestnikom I Retro Turnieju w Street Fighter 2 Turbo w Kozienicach wręczono ufundowane przez sponsorów nagrody rzeczowe. Choć wszyscy byli w tym dniu zwycięzcami to w gronie trzech najlepszych osób znaleźli się kolejno: Michał Elertowicz, Magdalena Antoniak i Igor Grześków. Nie lada ciekawostkę stanowi, iż zdobywczyni drugiego miejsca Magdalena Antoniak pochodzi z innego województwa, a mianowicie lubelskiego.

[ngg src=”galleries” ids=”11″ display=”basic_thumbnail”] 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content