21.7 C
Pionki
sobota, 22 czerwca, 2024
spot_img

Szpital w Kozienicach ma zapewnić 54 łóżka covidowe. Placówka boryka się z trudną sytuacją sanitarno-epidemiologiczną

Popularne

spot_img

Szpital Powiatowy w Kozienicach przekazał, że sytuacja sanitarno – epidemiologiczna w dalszym ciągu jest trudna.

Szpital musi zapewnić łóżka covidowe

Zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego z dnia 23 listopada 2021 roku, od 24 listopada do odwołania szpital ma obowiązek zapewnić 54 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 5 łóżek respiratorowych z dostępem do kardiomonitora oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

– Praktycznie każdego dnia w naszym Szpitalu przybywa chorych z potwierdzonym zakażeniem COVID-19. Obecnie hospitalizujemy 58 pacjentów z COVID-19, w tym w Oddziale Intensywnej Terapii przebywa 5 pacjentów wymagających respiratoroterapii. Ogółem w SP ZZOZ w Kozienicach przebywa 190 pacjentów. Realizując zalecenia NFZ w sprawie leczenia pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 przyjętych do szpitala z powodów innych niż COVID-19 oraz w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wydzieliliśmy jeden oddział (zwany oddziałem covidowym), w którym są izolowani pacjenci wymagający również innego leczenia niż tylko z powodu COVID-19. Pozostali pacjenci z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 przebywają w Oddziale Zakaźnym naszego Szpitala. Pacjenci, przybywający w oddziałach szpitalnych SP ZZOZ w Kozienicach są objęci opieką medyczną oraz należycie zabezpieczeni przed zakażeniem zgodnie z obowiązującymi procedurami w zakresie zapobiegania chorobom zakaźnym. Ponadto wszystkim pacjentom przyjmowanym do oddziałów szpitalnych pobieramy testy antygenowe w kierunku COVID-19 – informuje dyrekcja szpitala.

Trudna sytuacja epidemiologiczna

 Spośród pracowników zatrudnionych w SP ZZOZ w Kozienicach ponad 50 osób przebywa na zwolnieniach lekarskich, w tym 4 osoby są objęte izolacją domową przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Kozienicach.

– Mimo bardzo trudnej sytuacji epidemiologicznej w SP ZZOZ i dużej absencji personelu medycznego cały czas utrzymujemy działalność leczniczą we wszystkich zakresach medycznych. Staramy się również na bieżąco wykonywać zabiegi operacyjne. Jednakże, w tym przypadku należy się liczyć z ograniczeniem w przeprowadzaniu zabiegów operacyjnych, diagnostycznych, leczniczych z powodu zaangażowania personelu medycznego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii (dalej OA i IT) w leczenie i opiekę nad pacjentami z COVID-19. Tu trzeba zaznaczyć, że oprócz leczenia pacjentów w oddziale personel medyczny OA i IT znieczula pacjentów do różnego rodzaju zabiegów. Od października bieżącego roku do chwili obecnej zostało wykonanych ponad 289 zabiegów operacyjnych. Wykonywanie tak dużej ilości zabiegów operacyjnych jest możliwe dzięki przeprowadzeniu prac remontowo – modernizacyjnych w obrębie OA i IT oraz pozyskaniu personelu medycznego, co wcale nie jest łatwe – dodaje dyrekcja placówki.

Z chwilą wygaszenia III fali pandemii dyrekcja szpitala podjęła decyzję o przeprowadzaniu jak największej ilości zabiegów operacyjnych. Od czerwca 2021 roku do chwili obecnej zostało wykonanych ponad 812 zabiegów operacyjnych w obrębie Bloku Operacyjnego.

Od  stycznia 2021 do chwili obecnej było 452 porody.

Jak twierdzi dyrekcja, Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna (Poradnie, Pracownie Specjalistyczne) oraz Podstawowa Opieka Zdrowotna udzielają świadczeń zdrowotnych wszystkim zgłaszającym się pacjentom.

Poradnia Psychologiczna dla dzieci i młodzieży

– Przypominamy, że w SP ZZOZ w Kozienicach działa Poradnia Psychologiczna
dla dzieci i młodzieży. Pomimo utrudnień w pozyskaniu specjalistów w dziedzinie psychologii i psychoterapii na rynku medycznym (przeprowadziliśmy szereg rozmów z wieloma specjalistami na terenie Województwa Mazowieckiego i nie tylko) dysponujemy doskonałą kadrą psychologów i psychoterapeutów z doświadczeniem w leczeniu zaburzeń psychologicznych u dzieci i młodzieży. Udało się nam również pozyskać terapeutę środowiskowego, dzięki czemu zapewniamy naszym pacjentom wielostronną i kompleksową pomoc terapeutyczną w ich środowisku społecznym. Pomimo to, w dalszym ciągu poszukujemy psychoterapeuty z 5 – letnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i młodzieżą, ponieważ zgodnie z wymogami NFZ tylko tacy specjaliści mogą pracować w Poradni Psychologicznej dla dzieci i młodzieży –
mówi dyrekcja szpitala.

W Laboratorium Analitycznym Centralnym wykonywane są badania diagnostyczne
w pełnym zakresie.

W Pracowni Radiologii i USG wykonywane są badania diagnostyczne w pełnym zakresie oprócz oraz mammografii. Aparat do mammografii został już zainstalowany, ukończone zostały również prace remontowo – modernizacyjne w Pracowni Mammografii. Obecnie oczekujemy na wydanie zezwolenia przez instytucje nadrzędne na wykonywanie badań mammograficznych.

SP ZZOZ Kozienice realizuje pilotażowy program „Profilaktyka 40 PLUS”, z którego można skorzystać po uprzednim telefonicznym umówieniu się  – nr telefonu 48 67 97 180 w każdy wtorek i czwartek.

Szczepienia dla chętnych powyżej 12 roku życia

– Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy ukończyli 12 rok życia, do zaszczepienia się przeciwko COVID-19 w naszym Punkcie Szczepień Powszechnych. Można również przyjąć III dawkę szczepionki. Ponadto informujemy, że przyjmujemy zapisy na szczepienie przeciwko grypie. Terminy szczepień są uzależnione od dostaw szczepionek. Informację o szczepieniu można uzyskać osobiście w punkcie szczepień oraz pod numerami telefonów: (48) 67 97 231 i (48) 67 97 157 w godzinach pracy Punktu Szczepień Powszechnych – mówi dyrekcja.

Szpital apeluje

– Jeszcze raz zwracamy się z apelem do wszystkich ludzi o zachowanie ostrożności i stosowanie reżimu sanitarnego, w tym dezynfekcję rąk i nałożenie maseczki przed wejściem do SP ZZOZ w Kozienicach, a wewnątrz na Portierni pozostawienie wierzchniego okrycia. Niezastosowanie się do zaleceń reżimu sanitarnego może spowodować zwiększenie zachorowań na COVID-19, a tym samym ograniczyć działalność SP ZZOZ w Kozienicach. Niestety, pomimo szeregu informacji o przetaczaniu się przez nasz kraj IV fali zachorowań na COVID-19, obserwujemy znaczne rozluźnienie wśród ludzi. Wiele osób jest niezaszczepionych, co wiąże się ze zwiększeniem zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Ponadto zaobserwowaliśmy, że zaszczepieni pacjenci hospitalizowani w naszym Szpitalu z powodu COVID-19 lżej przechodzą chorobę, szybciej wracają do zdrowia. Zapraszamy do szczepienia się przeciwko COVID-19 – apeluje dyrekcja szpitala.

W związku ze zwiększeniem liczby zachorowań na COVID-19 szpital zwrócił się do Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej z prośbą o wsparcie w zwalczaniu pandemii COVID-19. Od prawie dwóch tygodni po wejściu do budynku szpitala można spotkać żołnierza, który mierzy temperaturę ciała wchodzącym oraz kieruje ruchem. Ponadto zwraca uwagę, aby wchodzący przestrzegali zaleceń sanitarno – epidemiologicznych. 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content