24.5 C
Pionki
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img

[WAŻNE] Radny złamał prawo? Jest zawiadomienie do prokuratury

Popularne

spot_img

Do Prokuratury Rejonowej w Zwoleniu wpłynęło zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu przestępstwa, którego miał się dopuścić radny miejski Krzysztof Bińkowski, kandydat do rady miejskiej w wyborach samorządowych zarządzonych na dzień 7 kwietnia, podczas ciszy wyborczej jaka obowiązywała w dniach 6-7 kwietnia do godz. 21:00.

Pod osłoną nocy

Od soboty 6 kwietna do czasu zakończenia głosowania w wyborach samorządowych tj. 7 kwietnia do godz. 21.00 trwała cisza wyborcza. W tym czasie nie można było prowadzić agitacji wyborczej, nie wolno było również zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień oraz rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Do obowiązującego prawa miał nie zastosować się radny Krzysztof Bińkowski, który jak wynika z zawiadomienia, radny miał prowadzić w trakcie ciszy wyborczej agitację wyborczą polegającą na zaklejaniu swoimi materiałami wyborczymi (plakatami), materiałów wyborczych jednego z kandydatów na burmistrza.

Do zdarzenia miało dojść na skrzyżowaniu ul. Niepodległości z ulicą Adama Mickiewicza już po godzinie 24:00, 6 kwietnia 2024 roku.

Podstawa prawna

art. 67 § 1 ustawy z dnia 20 maja 1971 kw. Kto umyślnie uszkadza lub usuwa ogłoszenie wystawione publicznie przez instytucję państwową, samorządową albo organizację społeczną lub też w inny sposób umyślnie uniemożliwia zaznajomienie się z takim ogłoszeniem, podlega karze aresztu albo grzywny.

Art. 498. kodeks wyborczy
Kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą – podlega karze grzywny.

 

/ do sprawy wrócimy/

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content