15.6 C
Pionki
sobota, 25 maja, 2024
spot_img

Szpital powiatowy w Pionkach zmienił się na plus

Popularne

spot_img

Pionki mają obecnie najnowocześniejszy szpital w regionie radomskim z nowoczesnym wyposażeniem medycznym i wykwalifikowaną kadrą – to efekt energicznych działań nowych władz powiatu. Kompleks szpitalny za ponad 100 milionów złotych powstał w trzy lata, podczas gdy poprzednicy mieli tylko pomysły, koncepcje i plany.  I tak przez 20 lat…

W 2018 roku szpital powiatowy był na skraju zapaści finansowej i lokalowej. Mieścił się w budynkach przy ul. Sienkiewicza, Niepodległości oraz Harcerskiej. Poprzednie władze powiatu przez wiele lat przygotowywały modernizację Oddziału Chirurgicznego, była też koncepcja rozbudowy szpitala na małej działce przy ul. Harcerskiej.

Nowy kompleks szpitalny

Nowe władze powiatu na czele ze starostą Waldemarem Trelką w 2019 roku podjęły decyzję o budowie nowego szpitala przy ul. Niepodległości i przeniesienia tam wszystkich oddziałów, poradni, podstawowej opieki zdrowotnej oraz administracji.

Całkowita zmiana warunków leczenia i pobytu pacjentów trwała zaledwie 3 lata. W tym czasie zostały zbudowane dwa nowoczesne budynki szpitalne, zostały też zmodernizowane istniejące przedwojenne budynki dawnej chirurgii i apteki szpitalnej. Całkowity koszt budowy nowego szpitala wyniósł 76,6 miliona złotych.

Kto wybudował szpital?

– Dziś, kiedy szpital już funkcjonuje, ojców tego sukcesu jest bardzo wielu. Wielu mieszkańców Pionek jest przekonanych, że była to inwestycja Miasta Pionki, bo takie powstawały filmy i taki był lokalny przekaz. Tymczasem nowy szpital został zbudowany przez samorząd Powiatu Radomskiego, dzięki staraniom Zarządu Powiatu, ale też pionkowskich radnych powiatowych na czele z panem Zbigniewem Dziubasikiem – mówi Waldemar Trelka, starosta radomski.

Największy udział miały środki pozyskane przez Zarząd Powiatu Radomskiego z budżetu państwa – 42,7 miliona złotych. Z budżetu powiatu na ten cel przeznaczono 31,3 miliona złotych, a sam szpital wyłożył na ten cel 0,5 miliona złotych. Warto podkreślić, że swój udział w budowie miały też Miasto Pionki i Gmina Pionki, które przekazały na ten w sumie 2,1 miliona złotych (samo Miasto Pionki 1,5 miliona złotych).

Najnowocześniejszy sprzęt i wyposażenie

Oprócz tego szpital otrzymał Tomograf Komputerowy o wartości 2,8 miliona złotych oraz aparat RTG o wartości 1,4 miliona złotych. W szpitalu wykonano jeszcze 24 inne inwestycje o łącznej wartości 5,4 miliona złotych.

W 2023 roku szpital pozyskał dodatkowy sprzęt z Agencji Rezerw Strategicznych: rezonans magnetyczny, artroskop z torem wizyjnym, aparat RTG typu C ramię jezdne – o łącznej wartości ponad 5,8 miliona złotych. Rezonans będzie obecnie instalowany w budynku szpitalnym.

Spłacone całe zadłużenie

Na koniec 2018 roku szpital w Pionkach obciążało zadłużenie wymagalne w wysokości 2,5 miliona złotych oraz wysokooprocentowany kredyt z parabanku w wysokości 2,4  miliona złotych. W latach 2019-2023 Powiat Radomski udzielił szpitalowi pożyczek na kwotę 12 milionów złotych, a część z nich – w wysokości 6,4 miliona złotych – umorzył. Pozwoliło to spłacić kredyt w parabanku oraz odzyskać płynność finansową placówki.

Nowi lekarze i pielęgniarki

Problemem szpitala, podobnie jak wielu placówek medycznych w Polsce, był brak nowych kadr medycznych. Właśnie dlatego Powiat Radomski w 2021 roku rozpoczął program stypendialny dla studentów kierunków lekarskich. Uczestniczy w nim obecnie 6 osób, które zadeklarowały na piśmie chęć podjęcia pracy m.in. w szpitalu w Pionkach.

Kontrakty z NFZ

W 2018 roku wartość kontraktów szpitala z Narodowym Funduszem Zdrowia wyniosła 17,6 mln zł, w roku 2023 wartość ta wzrosła do 44,7 milionów złotych, a na 2024 rok planowana wartość kontraktów to 45,2 miliona złotych. Porównując rok 2018 z 2024 – to wzrost kontraktów o ponad 2,5 raza!

– Wszystkie fakty i liczby, dotyczące działalności szpitala powiatowego świadczą o jednym: dotrzymujemy słowa danego mieszkańcom Pionek i okolic – dodaje starosta Waldemar Trelka.

Bezpłatne akcje profilaktyczne

Pionkowski szpital powiatowy to nie tylko budynki, ale również prawdziwa pomoc dla mieszkańców poprzez akcje profilaktyczne. Tuż po otwarciu dyrekcja i personel zorganizowały Dzień Otwarty z bezpłatnymi badaniami profilaktycznymi. Niedawno placówka zorganizowała „Dzień Troski o Zdrowie”, podczas którego wykonywano nie tylko bezpłatne badania profilaktyczne i konsultacje ze specjalistami. Były też pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zapoznanie mieszkańców z pełną ofertą medyczną tej placówki. Więcej na stronie powiatu: https://www.powiatradomski.pl/blog/aktualnosci/dzien-troski-o-zdrowie-w-szpitalu-powiatowym-w-pionkach-z-konsultacji-i-darmowych-badan-skorzystalo-wielu-mieszkancow/

 

/materiał sponsorowany/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content