17.4 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

[FOTORELACJA/WIDEO] Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Pionkach

Popularne

spot_img

W sobotę 11 listopada mieszkańcy Pionek obchodziły 105. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę w kościele NMP Królowej Polski w Pionkach.

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się tuż po godz. 9.30. od uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny jaka odbyła się w kościele NMP Królowej Polski w Pionkach, a którą odprawił proboszczem parafii ks. Mariusz Wincewicz

– Gromadzimy się na tej mszy świętej w trakcie, której modlimy się w intencji naszej ojczyzny. Można powiedzieć, jest to realizacja czwartego przykazania Bożego, które zobowiązuje do miłości względem własnego narodu […]. Dzisiaj obchodząc 105 rocznice odzyskania niepodległości naszymi modlitwami otaczamy również tych, którzy walczyli w obronie naszej ojczyzny, dzięki którym mamy wolność, dzięki którym może nasza miłość do ojczyzny może jeszcze bardziej się rozwijać. – mówił proboszcz ks. Mariusz Wincewicz

W mszy udział wzięli również przedstawiciele pionkowskiego samorządu, poczty sztandarowe, harcerze oraz licznie przybyli mieszkańcy Pionek.

Po mszy nastąpiła krótka uroczystość wręczenia pamiątkowych medali i odznaczeń św. Floriana – patrona strażaków. Proboszcz parafii NMP ks. Mariusz Wincewicz został natomiast kapelanem pionkowskich strażaków.

Uczestnicy sobotnich uroczystości w asyście orkiestry Szkoły Muzycznej w Pionkach  przemaszerowali pod pomnik marszałka Piłsudskiego. W tym roku, oficjalna część obchodów rozpoczęła się od prezentacji patriotycznych utworów muzycznych zespołu seniorów „Kontrast”.

W tegorocznych obchodach udział wziął poseł na sejm Konrad Frysztak, który przypomniał wszystkim, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze.

– Przed 105 laty Polska po wielu latach odzyskała niepodległość. Niepodległość, która dla nas wszystkich jest tak ważna, zwłaszcza w czasie wojny za naszą wschodnią granicą doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wolność nie została nam dana raz na zawsze. 11 Listopada to najważniejszy dzień w historii naszego kraju, to dzień radości z niepodległości, to dzień, który daje nam radość z tego, że w sercu Europy żyjemy w wolnym i niepodległym kraju, możemy cieszyć się naszą biało-czerwona flagą, że mówimy w języku polskim, czytamy polskie książki. To również dzień, który każe nam pamiętać o prostej rzeczy, tylko będą c razem, wspólnie ponad wszelkimi podziałami, możemy czynić dobro, możemy wzmacniać naszą ojczyznę – powiedział poseł Konrad Frysztak

W trakcie uroczystości głos zabrał również burmistrz Pionek Robert Kowalczyk.

– 105 lat, pięć pokoleń walczyło w powstaniach, podtrzymywało ducha polskości, opierało się germanizacji i rusyfikacji, aby w listopadzie 1918 roku Polacy mogli znów cieszyć się  wolnością i niepodległością. Trzeba jednak pamiętać i tę pamięć przekazywać z pokolenia na pokolenia, że niepodległość rodziła się w bólach i cierpieniach, wymagała krwi i wielu żyć, naszych najlepszych córek i synów. – dodał burmistrz Robert Kowalczyk 

Na zakończenie programu oficjalnego składano wiązanki kwiatów pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Kwiaty złożyli lokalni samorządowcy, przedstawiciele partii politycznych, służby mundurowe, kombatanci, nauczyciele i uczniowie z pionkowskich szkół.

Burmistrz zaprosił wszystkich zebranych na „Błonia”, gdzie można było napić się ciepłej herbaty oraz skosztować zupy dyniowej.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content