Pionki 11 raz dołączyły do grona miast organizujących Bieg Tropem Wilczym, który jest formą uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W pionkowskim biegu wzięło udział ponad 200 osób.
Bieg Tropem Wilczym odbył się po raz 11 (w Pionkach po raz 9). Organizatorem tegorocznej edycji biegu w naszym mieście było Miasto Pionki i Pionkowski Ośrodek Rekreacji i Sportu, a współorganizatorami Stowarzyszenie Motocyklowe Pionki, IPN i ZHR.
5 marca 2022 roku Pionki pobiegły historycznymi trasami. Bieg główny odbył się na dystansie 1963 metrów (dystans upamiętniający rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek.). Udział w wydarzeniu wzięli także motocykliści ze Stowarzyszenia Motocyklowe Pionki, którzy jak co roku oddali cześć Żołnierzom Wyklętym oraz razem z OSP Pionki i lokalną policją dbali o właściwą organizację trasy podczas biegu.

Start i meta biegu usytuowane były tradycyjnie obok Miejskiej Hali Sportowej w Pionkach przy ulicy Sosnowej 3. W miejscu tym usytuowane było także biuro zawodów, które ruszyło już o godzinie 11.
Punktualnie o godz.12.00 wystartował bieg na dystansie 1963 metrów. W tym roku ilość chętnych zaskoczyła organizatorów, którzy nie kryli zadowolenia z takiej frekwencji.
– Jesteśmy pod wrażaniem, że te osoby, które przyszły zachowały się jak trzeba, wzięły udział w biegu i upamiętniły część tych ludzi, którzy walczyli o naszą wolność. W biegu wzięło udział ponad 200 osób. – mówił dyrektor POSiR, Andrzej Iwanowski
Poza biegiem głównym mieszkańcy naszego miasta i przybyli goście mieli okazję współzawodniczyć na dystansie 6 kilometrów. Pierwsze sześć osób w kategorii kobiet oraz mężczyzn zostało nagrodzonych pamiątkowymi medalami oraz nagrodami książkowymi.
Historia biegu:
W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.
W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.
Po zakończeniu biegu nagrodzono najszybszych, zachowując podział na dwa biegi oraz płeć. Dekoracji zwycięzców dokonał dyrektor POSiR Andrzej Iwanowski
Bieg główny 1963 m
Mężczyźni:
1. Norbert Boduła 2. Bartosz Łodygowski 3. Emil Kowalczyk
Kobiety:
1. Amelia Furga 2. Iwona Maj 3. Martyna Kowalczyk
Wyniki biegu dodatkowego:
Kobiety:
1. Amelia Furga 2. Iwona Maj 3. Martyna Kowalczyk 4. Katarzyna Górnicka 5. Katarzyna Jęczyńska 6. Katarzyna Sobania
Mężczyźni:
1. Norbert Boduła 2. Grzegorz Kowalczyk 3. Krzysztof Kaczkowski 4. Ireneusz Kędziora 5. Sebastian Czerwiński 6. Dariusz Dolega
Zapraszamy do obejrzenia naszej obszernej galerii foto z tego wydarzenia!