31.4 C
Pionki
piątek, 12 lipca, 2024
spot_img

[FOTORELACJA] Rekordowy Bieg Tropem Wilczym w Pionkach

Popularne

spot_img

Pionki 11 raz dołączyły do grona miast organizujących Bieg Tropem Wilczym, który jest formą uczczenia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych. W pionkowskim biegu wzięło udział ponad 200 osób.

Bieg Tropem Wilczym odbył się po raz 11 (w Pionkach po raz 9). Organizatorem tegorocznej edycji biegu w naszym mieście było Miasto Pionki i Pionkowski Ośrodek Rekreacji i Sportu, a współorganizatorami Stowarzyszenie Motocyklowe Pionki, IPN i ZHR.

5 marca 2022 roku Pionki pobiegły historycznymi trasami. Bieg główny odbył się na dystansie 1963 metrów (dystans upamiętniający rok śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego – Józefa Franczaka ps. Lalek.). Udział w wydarzeniu wzięli także motocykliści ze Stowarzyszenia Motocyklowe Pionki, którzy jak co roku oddali cześć Żołnierzom Wyklętym oraz razem z OSP Pionki i lokalną policją dbali o właściwą organizację trasy podczas biegu.

Uroczystego otwarcia biegu dokonali (od lewej) dyrektor POSiR Andrzej Iwanowski, Kamil Marszałek (POSiR), proboszcz w parafii pw. św. Barbary w Pionkach ks. Robert Kowalski

Start i meta biegu usytuowane były tradycyjnie obok Miejskiej Hali Sportowej w Pionkach przy ulicy Sosnowej 3. W miejscu tym usytuowane było także biuro zawodów, które ruszyło już o godzinie 11.

Punktualnie o godz.12.00 wystartował bieg na dystansie 1963 metrów. W tym roku ilość chętnych zaskoczyła organizatorów, którzy nie kryli zadowolenia z takiej frekwencji.

 

– Jesteśmy pod wrażaniem, że te osoby, które przyszły zachowały się jak trzeba, wzięły udział w biegu i upamiętniły część tych ludzi, którzy walczyli o naszą wolność. W biegu wzięło udział ponad 200 osób. – mówił dyrektor POSiR, Andrzej Iwanowski

 

Poza biegiem głównym mieszkańcy naszego miasta i przybyli goście mieli okazję współzawodniczyć na dystansie 6 kilometrów. Pierwsze sześć osób w kategorii kobiet oraz mężczyzn zostało nagrodzonych pamiątkowymi medalami oraz nagrodami książkowymi. 

Historia biegu:

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter survivalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Po zakończeniu biegu nagrodzono najszybszych, zachowując podział na dwa biegi oraz płeć. Dekoracji zwycięzców dokonał dyrektor POSiR Andrzej Iwanowski

Bieg główny 1963 m

Mężczyźni:

1. Norbert Boduła 2. Bartosz Łodygowski 3. Emil Kowalczyk

Kobiety:

1. Amelia Furga 2. Iwona Maj 3. Martyna Kowalczyk

Wyniki biegu dodatkowego:

Kobiety:

1. Amelia Furga 2. Iwona Maj 3. Martyna Kowalczyk 4. Katarzyna Górnicka 5. Katarzyna Jęczyńska 6. Katarzyna Sobania

Mężczyźni:

1. Norbert Boduła 2. Grzegorz Kowalczyk 3. Krzysztof Kaczkowski 4. Ireneusz Kędziora 5. Sebastian Czerwiński 6. Dariusz Dolega

Zapraszamy do obejrzenia naszej obszernej galerii foto z tego wydarzenia!

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content