15.6 C
Pionki
sobota, 25 maja, 2024
spot_img

Drugi budynek szpitala prawie gotowy. Media miały okazję zajrzeć do środka

Popularne

spot_img

Drugi z trzech budynków Szpitala Powiatowego w Pionkach jest prawie gotowy. Budynek jest obecnie wyposażany w niezbędny sprzęt, trwa sprzątanie pomieszczeń. Koszt budowy to ponad 40 milionów złotych. Na ukończeniu są trwające prace przy przebudowie trzeciego budynku szpitala dawnej chirurgii za, którego koszt to ponad 12 milionów złotych. Oficjalne otwarcie kompleksu szpitalnego zaplanowano na środę, 20 września.

W środę okazję do obejrzenia wnętrza drugiego budynku szpitala mieli dziennikarze. Tuż po zakończeniu krótkiego briefingu prasowego w rolę osoby oprowadzającej wcieliła się dyrektor szpitala Bernarda Dudek. Towarzyszył jej starosta Waldemar Trelka oraz członek zarządu powiatu Zbigniew Dziubasik.

– Jesteśmy przy ulicy Niepodległości 1. Jeden, czyli inwestycja numer jeden w powiecie radomskim tej kadencji, myślę, że to bardzo ważna. Ważna, dlatego, że jest na finiszu w tej chwili. Jak państwo widzicie, za nami pełna już bryła, w zasadzie ukończonego szpitala. W tej chwili mówimy o drugim etapie, który jest za naszymi plecami, szpitala imienia Lecha i Marii Kaczyńskich Pary Prezydenckiej. Drugi etap szanowni państwo to ponad 40 milionów złotych, z czego 14 mln,  to są środki powiatu radomskiego, pozostałe środki to są środki zewnętrzne, głównie Polski Ład, Rządowy Fundusz Inwestycyjny i wszystkie te środki, które udało nam się pozyskać dzięki no różnym dobrym ludziom. – mówił podczas briefingu starosta radomski Waldemar Trelka

– Mam nadzieję, że ten szpital będzie mógł wystartować już jesienią i będzie mógł pokazywać różnicę między tym, co było przez kilkadziesiąt lat, a tym co mam nadzieję zaczyna się od teraz, nowy etap, jeśli chodzi o propozycję dla wszystkich mieszkańców, nie tylko z Pionek ale i powiatu radomskiego. Myślę, że takiego szpitala w promieniu 100 km nie będzie, tak nowego i tak dobrze wyposażonego.  – dodał starosta

– Za nami drugi pawilon zachowawczy. Powierzchnia użytkowa to ponad trzy tysiące metrów kwadratowych. W budynku zlokalizowany będzie oddział wewnętrzny, który aktualnie znajduje się przy ulicy Harcerskiej w Pionkach, oddział rehabilitacji, zakład rehabilitacji i oddział dzienny rehabilitacji. Tak jak pan starosta wspomniał wcześniej czekamy i mam nadzieję, że do końca roku dotrze do nas, specjalistyczny sprzęt w postaci rezonansu magnetycznego, artroskopu i rentgena ramienia C. Sprzęty te na pewno zapewnią nam prawidłową i na wysokim poziomie obsługę pacjenta. To jest bezpośrednio związany z rozwojem usług. – dodała dyrektor szpitala Bernarda Dudek – Dzisiaj mamy nowoczesny budynek, ponad 6300 metrów kwadratowych powierzani użytkowej. Pierwszy pawilon zabiegowy, w którym pracujemy od ponad roku czasu, działa nieustannie i pacjenci są bardzo zadowoleni z obsługi, jakości świadczonych przez nas usług.

– Chcę wyrazić ogromną radość i rzeczywiście satysfakcję z tego, że to dzieło, które rozpoczęliśmy kilka lat temu, dzisiaj znajduje swój finał. Dzisiaj widzimy piękny, nowoczesny, pewnie w najbliższym momencie doskonale wyposażony szpital z kadrą odpowiednią medyczną, który będzie służył mieszkańcom Pionek, okolicy, gminnym miejscowościom. Ta satysfakcja bierze się stąd, że przez wiele, wiele lat z ogromnymi trudnościami wojowaliśmy o ten szpital. – stwierdził radny, członek zarządu powiatu Zbigniew Dziubasik – Ja jestem usatysfakcjonowany, ale również i ci, którzy wierzyli w to, że to dzieło, które podjęliśmy 4 lata temu, znajdzie swój finał właśnie w ten sposób. Sądzę również, że zadowoleni i szczęśliwi są mieszkańcy Pionek i okolic, którzy dzisiaj nie muszą szukać pomocy medycznej poza granicami miasta, a znajdują tutaj, czy znajdą w najbliższym czasie cały zakres usług medycznych do dyspozycji swoich.

Obecnie trwa wyposażanie budynku w niezbędny sprzęt.Trwa również przenoszenie wyposażenia z dotychczasowych budynków znajdujących się przy ul. Sienkiewicza oraz Harcerskiej. Jak wyjaśniła dyrektor szpitala Bernarda Dudek, cała działalność szpitala ma zostać przeniesiona do końca roku 2023.

Budynek szpitala został wyposażony w fotowoltaikę oraz pompy ciepła. Gotowa jest też kotłownia, wyposażona w dwa niezależne od miejskiej sieci źródła energii, czyli gaz ziemny oraz awaryjnie olej opałowy. Przebudowany i zmodernizowany został również budynek dawnej apteki szpitalnej. Całość inwestycji budowy, przebudowy pionkowskiego szpitala wyniosła blisko 120 milionów złotych.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content