20.2 C
Pionki
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Uroczysta akademia poświęcona Uchwaleniu Konstytucji 3-go Maja

Popularne

spot_img

W Publicznej Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Laskach odbyła się uroczysta akademia, poświęcona 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu państwowego. 

Uczniowie klasy siódmej pod kierunkiem Agnieszki Kowal i Michała Tomaszewskiego przygotowali żywą lekcję historii, która przeniosła wszystkich w minione wieki. Słowem i pieśnią młodzież  przybliżyła  wydarzenia, związane z uchwaleniem tejże Ustawy Rządowej. Dzieci z klasy czwartej, pod kierunkiem pani Edyty Amerek, zaśpiewały piękną patriotyczną pieśń: „Witaj Majowa Jutrzenko”. Następnie uczennice klasy siódmej -Milena Łożycka i Milena Mazur – przedstawiły krótką prezentację, ukazująca najważniejsze informacje związane z danym wydarzeniem.

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie ustawą zasadniczą. Wprowadzała ona zmiany zgodne z ideami oświecenia. Rocznicę uchwalenia konstytucji obchodzili polscy patrioci uroczyście już podczas rozbiorów, pomimo represji i sprzeciwu zaborców. Wielkim świętem państwowym, rocznica uchwalenia konstytucji była w okresie międzywojennym. Po II wojnie światowej, w nowej rzeczywistości politycznej i ustrojowej zaprzestano obchodzenia tego święta. Dopiero 6 kwietnia 1990 roku sejm Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował o przywróceniu w dniu rocznicy uchwalenia konstytucji – święta narodowego.

Pod koniec uroczystości zespół taneczny, w skład którego weszły uczennice kasy szóstej, dał pokaz pięknego, wzruszającego i pełnego patriotycznych uniesień „Tańca z flagami”.  Za przygotowanie tego niesamowitego pokazu odpowiedzialna była pani Edyta Amerek.

Akademia zakończyła się wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu szkoły. 

Dzięki tej akademii, data 3 Maja 1791 roku  pozostaje dla Nas terminem znaczącym. Świat idzie z postępem: komputer, Internet, nowoczesne technologie, ale historia naszego narodu to skarb, który każdy Polak powinien nosić w sercu! A konstytucja majowa do takich narodowych skarbów należy! I choć obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, bo na dłużej nie pozwoliły Rosja i Prusy, dokonując rozbioru Polski, konstytucja majowa miała olbrzymie znaczenie. Wywołała zarówno w kraju, jak i na świecie wiele przychylnych opinii.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content