-2,3 C
Pionki
piątek, 1 grudnia, 2023

Czekają lata, będą musieli poczekać kolejne. Rozbudowa ulicy Tadeusza Kościuszki na liście rezerwowej

Popularne

Miasto Pionki złożyło wniosek o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dla ulicy Tadeusza Kościuszki. Koszt inwestycji ma wynieść ponad 7 milionów złotych, a w przypadku uzyskania dofinansowania przebudowa miała zakończyć się w 2024 roku. Takie były założenia, dziś już wiadomo, że rozbudowy ulicy nie będzie, przynajmniej w 2024 roku.

Mieszkańcy ulicy Tadeusza Kościuszki od wielu lat zabiegają o remont lub przebudowę drogi gruntowej, która po każdych większych deszczach wypełnia się wodą, tworzą się doły i ubytki, które skutecznie ograniczają możliwość poruszania się samochodem, pieszo czy wózkiem dziecięcym. Dzięki wykonaniu przez miasto dokumentacji oraz uzyskania zezwolenia na realizację inwestycji drogowej (ZRIT) inwestycja ta czekała już tylko na pozytywną ocenę wniosku jaki złożyło miasto w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2024 rok.

Nabór wniosków na zadania gminne i powiatowe na 2024 rok

Z początkiem października Prezes Rady Ministrów zatwierdził listy zadań powiatowych i gminnych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2024 rok. Wsparcie rządowe uzyska 2 669 zadań, w tym 688 powiatowych i 1 981 gminnych. Dzięki temu planowana jest budowa, przebudowa lub remont 3,5 tys. km dróg – 1,57 tys. km dróg powiatowych i 1,93 tys. km dróg gminnych. Na dofinansowanie zadań gminnych trafi 2 643 mln zł, na zadania powiatowe przeznaczonych zostało 1 956 mln zł.

Według informacji zamieszczonej na stronie rządowej dofinansowanie z RFRD dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależnione od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalne dofinansowanie może wynieść do 80 proc. kosztów realizacji zadania.

Kościuszki na liście rezerwowej

Inwestycja zgłoszona przez Miasto Pionki „Rozbudowa drogi gminnej nr 350729W ul. Kościuszki w mieście Pionki” opiewa na kwotę 7 132 199,00zł, wartość dofinansowania ma wynieść 5 705 759,20, wkład własny miasto to 1 426 439,80 zł. Wniosek, choć zyskał akceptację dofinansowania, nie został ujęty liście podstawowej. Znalazł się natomiast na 38 pozycji listy rezerwowej. Oznacza to, że przebudowa ulicy Tadeusza Kościuszki będzie musiała zostać odłożona w czasie.

Warto wspomnieć, że tej samej liście (tym razem podstawowej) znalazła się inna inwestycja miejska, która zostanie dofinansowana. Jest nią remont ulicy Aleja Jana Pawła II w Pionkach, na które miasto otrzyma dofinansowanie w wysokości 613 776,45zł, wartość całego zadania wyniesie 767 220,57 zł.

Choć wszystkie inwestycje miejskie są bardzo ważne, są wśród nich również takie, na które mieszkańcy czekają z utęsknieniem. Rozbudowa ulicy Kościuszki jest właśnie jedną z nich. Mieszkańcy wielokrotnie dali wyraz i upust swojego niezadowolenia z jej stanu i funkcjonalności.

To przykre – mówi burmistrz

Decyzję o umieszczeniu na liście rezerwowej rozbudowy ulicy Kościuszki skomentował publicznie burmistrz Pionek Robert Kowalczyk. Burmistrz nie krył swojego niezadowolenia z tej decyzji, wspomniał również o tym, że wśród radnych miejskich są osoby (m.in. radna Wioletta Grzywacz – przyp. redakcji), które obiecywały wsparcie tej inicjatywy, podobnie sprawa ma dotyczyć obietnic składanych przez niektórych posłów.

– Ostatnio ukazała się lista, na której widać w jaki sposób zostały rozpatrzone miejskie wnioski o uważne miejskie inwestycje. Cieszymy się z tego, że miasto otrzymało dofinansowanie na remont ulicy Jana Pawła II, bo ten odcinek od ulicy Żeromskiego do kościoła również jest ważny i ważny dla nas jest fakt, by na tym odcinku nasi mieszkańcy poruszali się bezpiecznie i to nas cieszy. Natomiast i niestety, ze smutkiem zauważyliśmy, że nasz wniosek dotyczący właściwie budowy nowej ulicy (Kościuszki) nie otrzymał dofinansowania. Znaleźliśmy się na liście rezerwowej mimo, że niektórzy radni, myślę, że mieszkańcy wiedzą którzy, obiecywali, że jeżeli tylko taki wniosek zostanie złożony, to oni zrobią wszystko, żeby nasz wniosek uzyskał poparcie. Niektórzy posłowie, którzy dzisiaj wieszają swoje banery na terenie naszego miasta, również nam to obiecywali i niestety, tak ważna ulica ponownie została bez dofinansowania. Przykre, na pewno nie będziemy się tym zrażać, będziemy dalej składać wnioski, ale warto by było, żeby również rząd zauważył, że w Pionkach są duże potrzeby inwestycyjne – skomentował listy dofinansowań burmistrz Robert Kowalczyk

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content