17.4 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

[AUDIO/ZDJĘCIA] Pierwszoklasiści musieli przejść prawdziwy chrzest. Za nimi „Rykowisko” – wyjątkowe szkolne otrzęsiny

Popularne

spot_img

Do pokonania mieli wyjątkowy tor przeszkód, pili magiczną miksturę, biegali z doczepionymi ogonami. Wszystko oczywiście przebiegało w świetnej atmosferze, bo otrzęsiny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Garbatce-Letnisku to wyjątkowe wydarzenie, które na dobre wpisało się w historię szkoły.

Tradycją Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych imienia Jana Kochanowskiego w Garbatce-Letnisku jest „Rykowisko”. To rodzaj otrzęsin podczas, których społeczność szkolna przyjmuje do swojego grona uczniów klas pierwszych. Wydarzenie odbywa się w pierwszych tygodniach października.  

Impreza zwyczajowo rozpoczyna się wymarszem uczniów, pocztu sztandarowego i kadry pedagogicznej z placu szkolnego na Starą Strzelnicę, polanę położoną w okolicach ulicy Leśnej  w Garbatce-Letnisko. Przemarszowi przewodził Sylwan – Rzymski bóg lasów, przyrody, pól, trzód, zagajników, który wraz ze świtą odzianą w skóry dzikich puszczańskich zwierząt przez cały czas towarzyszył „wilczkom” podczas otrzęsin. Tegoroczną nowością było recytowanie „Awangardy Architektury Krajobrazu” przez uczniów klas pierwszych nowego kierunku kształcenia – Technik Architektury Krajobrazu.

Oficjalna część rozpoczęła się od myśliwskiego sygnału. Następnie Sylwan przekazał dyrektorowi szkoły meldunek o gotowości pierwszaków do uczestniczenia w wydarzeniu. Dyrektor, Mirosław Dziedzicki chwilę później oficjalnie powitał, uczniów, nauczycieli, zaproszonych gości i ogłosił inaugurację „Rykowiska”.

 

Uczniowie zamknięci w klatce

Zgodnie z tradycją „Rykowiska” pierwszoklasiści zostali zamknięci w klatce, szałasie z drewna. Następnie uczennice starszych klas wyłapywali „uciekinierów”, żeby pomalować im twarz miodem oraz dekoracyjnie oblepić ją pierzem ze starych poduszek.

Kolejnym punktem otrzęsin był bieg przez przeszkody. Wypuszczani z „leśnego więzienia” pierwszoklasiści pojedynczo ruszyli trasą „Rykowiska”. Były na niej przewidziane różne trudności i zadania do wykonania. Poszczególne punktu kontrolne były nadzorowane przez nauczycieli oraz starszych uczniów.

Uczniowie musieli zaliczyć bieg przez opony, wspinaczkę po drabinie, wciąganie opony na skarpę wydmową, czołganie się przez tunel, pokonać drabinkę umieszczoną nad wodą, równoważnię, wypicie magicznej mikstury oraz bieg przez worki. Na końcu trasy, na wydmowym wzniesieni, „kat” odcinał na pieńku „wilcze” ogony.

Bohaterowie dnia umyli się, przebierali, przygotowali do pasowania. Pasowanie na pełnoprawnych uczniów szkół w Garbatce odbywało się za pomocą poroża, dłuta oraz ołówka. Ceremonii dokonywali wychowawcy poszczególnych klas.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólne ognisko, udział w grach i zabawach zespołowych, oraz biesiadę.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content