22.3 C
Pionki
czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Szpitale powiatowe w Iłży i Pionkach w państwowej sieci szpitali do 2027 roku

Popularne

spot_img

Szpitale powiatowe w Iłży i Pionkach są wśród 585 placówek w Polsce, które znalazły się w państwowej sieci szpitali na lata 2023-2027. Gwarantuje to obu placówkom ciągłość i stabilność finansowania dzięki umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali, powstała w 2017 roku. Szpitale zakwalifikowane do sieci zapewniają pacjentom, poza świadczeniami szpitalnymi, także opiekę specjalistyczną i świadczenia rehabilitacyjne, adekwatnie do stanu zdrowia pacjenta. Miejsce w sieci gwarantuje szpitalom ciągłość i stabilność finansowania dzięki umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

fot.Powiat Radomski

Waldemar Trelka, starosta radomski: – Nasze szpitale powiatowe po raz kolejny zdały trudny egzamin, którego efektem jest znalezienie się w ogólnopolskiej sieci, co gwarantuje wieloletnie finansowanie.

 

Raz na cztery lata

Kwalifikacja do sieci szpitali obejmuje okres czterech lat. Szpitale, które znalazły się w sieci, są podzielone według sześciu poziomów systemu zabezpieczenia: od najbardziej podstawowych procedur medycznych po skomplikowane, wysokospecjalistyczne leczenie.

Trzy poziomy podstawowe (I, II i III stopnia) obejmą szpitale o zasięgu lokalnym bądź regionalnym. Jeden poziom specjalistyczny dotyczy szpitali onkologicznych i pulmonologicznych, a drugi szpitali pediatrycznych. Najwyższy, ogólnopolski poziom jest przewidziany dla instytutów badawczych i szpitali klinicznych.

fot.Powiat Radomski

Kontrakty do 2027 roku

Zgodnie z przepisami, pierwszy wykaz szpitali sieciowych obowiązuje do końca 2022 roku. Dlatego już od sierpnia rozpoczął się proces kwalifikacji na kolejny, czteroletni okres, czyli od 2023 do 2027 roku. W nowym wykazie znalazło się 585 szpitali i ma on obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku do 30 czerwca 2027 roku.

Szpitale blisko pacjenta

Szpital powiatowy w Pionkach, którego całkowita przebudowa ma zakończyć się w 2023 roku, świadczy usługi medyczne z zakresu chirurgii ogólnej wraz z izbą przyjęć oraz chorób wewnętrznych. Oprócz tego prowadzi przyszpitalne poradnie specjalistyczne w wielu specjalizacjach, a także rehabilitację leczniczą i świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej w zakresie badań endoskopowych przewodu pokarmowego i gastroskopii. Szpital w Pionkach prowadzi również diagnostykę i leczenie onkologiczne oraz świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

fot.Powiat Radomski

Z kolei w szpitalu powiatowym w Iłży, który od kilku lat przechodzi kompleksową modernizację, są realizowane świadczenia z zakresu: izby przyjęć, anestezjologii i intensywnej terapii, chirurgii ogólnej, chorób wewnętrznych, pediatrii oraz położnictwa i ginekologii. Oprócz tego szpital prowadzi wiele poradni przyszpitalnych, a także świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

źródło: Powiat Radomski

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content