24.5 C
Pionki
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img

ZUS: Kalkulator pomoże przedsiębiorcom obliczyć składkę zdrowotną

Popularne

spot_img

Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Przepisy ustawy, tzw. Polski Ład wprowadziły zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.

„Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Skorzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu” – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Kalkulator jest udostępniony na stronie internetowej www.zus.pl. Docelowo będzie także udostępniony w programach: Płatnik i ePłatnik.

 

Profesor zwraca uwagę, że ZUS stara się robić wszystko, aby pomóc osobom prowadzącym firmy dostosować się do nowych przepisów. „Odpowiadamy na wszystkie pytania przedsiębiorców i rozwiewamy wszelkie wątpliwości. Opublikowaliśmy na stronie ZUS specjalny poradnik i przeprowadzamy otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Spośród naszych pracowników wyznaczyliśmy liderów, którzy lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinia są przeszkolone do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej” – wskazuje szefowa ZUS.

Przypomniała, że ZUS w ostatnich dniach uruchomił kolejny cykl webinariów dla przedsiębiorców. „Oprócz tego cyklicznie wraz z przedstawicielami skarbówki eksperci Zakładu biorą udział w specjalnych dyżurach telefonicznych. Dzięki temu staramy się dotrzeć z informacją do wszystkich zainteresowanych” – dodaje profesor.

Kalkulator: Porada ZUS

Przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych składkę za styczeń płaci od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami  z zysku, w czwartym kwartale 2021 r. czyli na dotychczasowych zasadach. Aby wyliczyć składkę za styczeń korzystając z kalkulatora wybiera z listy miesiąc – styczeń, jako formę opodatkowania – zasady ogólne i naciska klawisz – oblicz. Nie wypełnia pola dochód. Dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych została bowiem wprowadzona nowa instytucja – „rok składkowy”, który trwa od lutego do stycznia kolejnego roku.

Piotr Olewiński Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa mazowieckiego

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content