9.5 C
Pionki
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Jak lepiej pisać po angielsku? 5 praktycznych wskazówek

Popularne

Pisanie jest jedną z najważniejszych, a zarazem jedną z najtrudniejszych  umiejętności językowych zarówno w języku ojczystym jak i angielskim. Dla większości z nas ,zwłaszcza dla osób początkujących stworzenie poprawnej merytorycznie i gramatycznie wypowiedzi po angielsku sprawia  niemały problem. Nauczyciel 4English z wieloletnim doświadczeniem, Marcin Rębiś, opracował i przygotował 5 praktycznych wskazówek.

 1. Zamiast stosować rzeczowniki ,stosuj czasowniki. Pamiętaj o unikaniu powtórzeń.

W angielskim mamy duża ilość przeróżnych czasowników ,którymi możesz urozmaicić swoją wypowiedź. Tekst ,w którym przeważają czasowniki staje się bardziej dynamiczny i płynniejszy. Dodatkowo warto mieć na uwadze  ,iż wypowiedź pozbawiona powtórzeń jest o wiele bardziej interesująca oraz wciągająca. Powtarzanie ciągle przysłówka ,, very’’ czy chociażby czasownika ,,to be’’ pokazuje tylko mały zasób słownictwa osoby piszącej. Toteż warto najpierw napisać pracę na ,,brudno’’ i podkreślić słowa bądź wyrażenia ,które pojawiają się za często, a następnie w słowniku wyszukać ich synonimów. W ten sposób nie tylko urozmaicimy naszą wypowiedź ,ale także uczymy się nowego słownictwa.

 1. Unikaj zbyt długich zdań.

Zbyt długie zdania mogą zanudzić czytelnika. Ponadto często pisząc bardzo długie zdania później sami mamy problem ze zrozumieniem co mieliśmy na myśli w trakcie pisania. Tutaj dobrze sprawdzi się zasada jedna myśl= jedno zdanie oraz jeden akapit= jeden argument/ pomysł. Dzięki temu zachowany spójność i przejrzystość tekstu.

 1. Twórz zdania zachowując logiczny łańcuch myślowy.

Jest to szczególnie ważne przy opisywaniu wydarzeń .Przed napisaniem tekstu warto wypisać sobie w kolejności chronologicznej wszystko co chcemy w niej zawrzeć. Unikniemy w ten sposób chaotyczności ,a tekst zyska na przejrzystości i osoba czytająca będzie mogła rozumieć kolejność opisywanych wydarzeń.

 1. Częściej stosuj stronę czynną niż bierną

W przypadku ,w którym pisana przez ciebie wypowiedź nie ma mieć charakteru formalnego unikaj strony biernej. Jest ona  zazwyczaj spotykana  w tekstach naukowych czy publicystycznych ze względu na jej skomplikowaną konstrukcję. Zdania napisane w stronie czynnej są krótsze i przede wszystkim łatwiejsze do zrozumienia. Ponadto twoja wypowiedź pozyska również dynamiczność.

 1. Pamiętaj o poprawnej pisowni.

Wiele osób kreując swoją wypowiedź często zapomina o pisaniu wielkiej litery. W angielskim z wielkiej litery piszemy m.in. nazwy :

 • dni ( np. Friday)
 • miesięcy(np. March)
 • narodowości (np. French)
 • miast( np. London)
 • państw (np. Spain)

Ponadto zwróć uwagę w jaki sposób zostały zapisane liczby. Pamiętaj ,że

 • Liczby 1 – 11 piszemy w tekście jako słowa, np. four, eleven zamiast ,,4” i ,,11”
 • Od 11 w górę liczby piszemy jako cyfry, np. 20,67

W przypadku gdy musimy podać liczbę z zakresu do 11 i powyżej 11, np. podając jakiś zakres, należy zdecydować się na jeden zapis. Nie zapominaj by sprawdzić poprawną pisownię słówek ,w zapisywaniu niektórych bardzo łatwo o pominięcie albo zastąpienie jakiejś literki.

 • Mam nadzieję ,że opracowane przeze mnie wskazówki ułatwią i usprawnią wam pisanie wypowiedzi po angielsku. To naprawdę nie jest takie straszne jak niektórym się wydaje. Gdy ułożycie plan działania i będziecie pamiętać o tych wskazówkach pisanie stanie się przyjemnością. – dodał na zakończenie mgr Marcin Rębiś

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content