Pisanie jest jedną z najważniejszych, a zarazem jedną z najtrudniejszych umiejętności językowych zarówno w języku ojczystym jak i angielskim. Dla większości z nas ,zwłaszcza dla osób początkujących stworzenie poprawnej merytorycznie i gramatycznie wypowiedzi po angielsku sprawia niemały problem. Nauczyciel 4English z wieloletnim doświadczeniem, Marcin Rębiś, opracował i przygotował 5 praktycznych wskazówek.
- Zamiast stosować rzeczowniki ,stosuj czasowniki. Pamiętaj o unikaniu powtórzeń.
W angielskim mamy duża ilość przeróżnych czasowników ,którymi możesz urozmaicić swoją wypowiedź. Tekst ,w którym przeważają czasowniki staje się bardziej dynamiczny i płynniejszy. Dodatkowo warto mieć na uwadze ,iż wypowiedź pozbawiona powtórzeń jest o wiele bardziej interesująca oraz wciągająca. Powtarzanie ciągle przysłówka ,, very’’ czy chociażby czasownika ,,to be’’ pokazuje tylko mały zasób słownictwa osoby piszącej. Toteż warto najpierw napisać pracę na ,,brudno’’ i podkreślić słowa bądź wyrażenia ,które pojawiają się za często, a następnie w słowniku wyszukać ich synonimów. W ten sposób nie tylko urozmaicimy naszą wypowiedź ,ale także uczymy się nowego słownictwa.
- Unikaj zbyt długich zdań.
Zbyt długie zdania mogą zanudzić czytelnika. Ponadto często pisząc bardzo długie zdania później sami mamy problem ze zrozumieniem co mieliśmy na myśli w trakcie pisania. Tutaj dobrze sprawdzi się zasada jedna myśl= jedno zdanie oraz jeden akapit= jeden argument/ pomysł. Dzięki temu zachowany spójność i przejrzystość tekstu.
- Twórz zdania zachowując logiczny łańcuch myślowy.
Jest to szczególnie ważne przy opisywaniu wydarzeń .Przed napisaniem tekstu warto wypisać sobie w kolejności chronologicznej wszystko co chcemy w niej zawrzeć. Unikniemy w ten sposób chaotyczności ,a tekst zyska na przejrzystości i osoba czytająca będzie mogła rozumieć kolejność opisywanych wydarzeń.
- Częściej stosuj stronę czynną niż bierną
W przypadku ,w którym pisana przez ciebie wypowiedź nie ma mieć charakteru formalnego unikaj strony biernej. Jest ona zazwyczaj spotykana w tekstach naukowych czy publicystycznych ze względu na jej skomplikowaną konstrukcję. Zdania napisane w stronie czynnej są krótsze i przede wszystkim łatwiejsze do zrozumienia. Ponadto twoja wypowiedź pozyska również dynamiczność.
- Pamiętaj o poprawnej pisowni.
Wiele osób kreując swoją wypowiedź często zapomina o pisaniu wielkiej litery. W angielskim z wielkiej litery piszemy m.in. nazwy :
- dni ( np. Friday)
- miesięcy(np. March)
- narodowości (np. French)
- miast( np. London)
- państw (np. Spain)
Ponadto zwróć uwagę w jaki sposób zostały zapisane liczby. Pamiętaj ,że
- Liczby 1 – 11 piszemy w tekście jako słowa, np. four, eleven zamiast ,,4” i ,,11”
- Od 11 w górę liczby piszemy jako cyfry, np. 20,67
W przypadku gdy musimy podać liczbę z zakresu do 11 i powyżej 11, np. podając jakiś zakres, należy zdecydować się na jeden zapis. Nie zapominaj by sprawdzić poprawną pisownię słówek ,w zapisywaniu niektórych bardzo łatwo o pominięcie albo zastąpienie jakiejś literki.
- Mam nadzieję ,że opracowane przeze mnie wskazówki ułatwią i usprawnią wam pisanie wypowiedzi po angielsku. To naprawdę nie jest takie straszne jak niektórym się wydaje. Gdy ułożycie plan działania i będziecie pamiętać o tych wskazówkach pisanie stanie się przyjemnością. – dodał na zakończenie mgr Marcin Rębiś