24.5 C
Pionki
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img

ZUS: 261 tys. wniosków o 800 plus złożyli rodzice i opiekunowie na Mazowszu

Popularne

spot_img

Od początku lutego można składać wnioski o świadczenie wychowawcze 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Do ZUS wpłynęło 1 mln 657 tys. wniosków, w tym z województwa mazowieckiego ponad 261 tys. 

Duża ilość wniosków o świadczenie wychowawcze

Obecnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenia wychowawcze przyznane na bieżący okres świadczeniowy, który potrwa do końca maja. Natomiast od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o to świadczenie na nowy okres 2024/2025, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i zakończy 31 maja 2025 r. W województwie mazowieckim rodzice i opiekunowie przesłali do tej pory ponad 261 tys. elektronicznych wniosków o 800 plus. Najwięcej takich dokumentów w naszym województwie wpłynęło od mieszkańców powiatu warszawskiego (87,4 tys. wniosków), powiatu wołomińskiego (15,5 tys. wniosków) oraz powiatu piaseczyńskiego (12,0 tys. wniosków).

– Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia i otrzymać je w czerwcu, wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 30 kwietnia. Jeśli wniosek zostanie złożony w maju, wówczas świadczenie zostanie wypłacone do końca lipca, z wyrównaniem od czerwca. Składając wniosek w czerwcu, świadczenie z wyrównaniem od tego miesiąca otrzyma do końca sierpnia. Natomiast, jeśli rodzic złoży wniosek po terminie, czyli po 30 czerwca tego roku świadczenie będzie przyznane od miesiąca złożenia wniosku – wyjaśnia Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim. 

Trzy miesiące na nowo narodzone dziecko

Nie dotyczy to rodziców, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku od dnia narodzin pociechy, aby dostać 800 plus z wyrównaniem. Dlatego nie należy zwlekać ze złożeniem wniosku. Im szybciej wypełnimy dokument i przekażemy go do ZUS-u, tym szybciej otrzymamy przelew na konto – dodaje rzecznik.

Co ważne rodzice dzieci urodzonych do 31 maja 2024 roku składają dwa wnioski: 

– pierwszy na okres świadczeniowy 2023/2024, który zakończy się 31 maja,

– drugi na okres świadczeniowy 2024/2025, który rozpocznie się 1 czerwca.

Wnioski o wypłatę 800 plus można składać wyłącznie elektronicznie przez aplikację mobilną mZUS, PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Wszystkie informacje na temat świadczenia 800 plus, ewentualnie o brakujących dokumentach rodzic znajdzie na swoim koncie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, nawet jeśli wniosek był składany przez bankowość elektroniczną czy portal Emp@tia.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content