9.5 C
Pionki
wtorek, 16 kwietnia, 2024

[ZDJĘCIA, WIDEO] Pionki uroczyście obchodziły Dzień Strażaka. Były podziękowania, tort oraz oficjalne przekazanie nowego samochodu

Popularne

4 maja strażacy będą obchodzić swoje święto – wyraz szacunku dla poległych strażaków i wsparcie dla ich rodzin. Z tej okazji w sobotę, 29 kwietnia, OSP w Pionkach rozpoczęła obchody mszą świętą, która została odprawiona w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Pionkach.  Dalsza część uroczystości odbyła się już pod siedzibą OSP, przy ulicy zwycięstwa.

Podniośle i uroczyście – tak w skrócie można podsumować obchody Dnia Strażaka w Pionkach. Święto jest coroczną okazją do wyrażenia szacunku dla strażaków, którzy poświęcają się służbie na rzecz społeczeństwa. To również okazja do wręczenia odznaczeń, gratulacji oraz podsumowania swojej działalności.

W sobotę, 29 kwietnia przy strażnicy OSP Pionki odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Była to również okazja do oficjalnego przekazania nowego wozu bojowego Scania oraz odsłonięcia pamiątkowej tablicy upamiętniającej druha Tadeusza Kłopotowskiego, wieloletniego naczelnika OSP Pionki. W sobotnich uroczystościach udział wzięli samorządowcy, posłowie oraz mieszkańcy naszego miasta.

Sobotnia uroczystość była dobrą okazją do podsumowania wieloletniej działalności OSP Pionki, zaprezentowania wyremontowanej strażnicy oraz boksów garażowych. Oficjalnie przekazany został również ciężki samochód Scania, który został zakupiony przez Pionkowski samorząd za kwotę 1 milion 300 tysięcy złotych. Warto dodać, że zakup samochodu udało się sfinalizować dzięki dotacji z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (600.000 zł) oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (100 tys. zł) .

W trakcie uroczystości głos zabrał burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk. Burmistrz podziękował za wieloletni trud i ciężką pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców Pionek.  

– Chciałbym, żeby ten dzień w pionkach-29 kwiecień był dniem szczególnym. Szczególnym dlatego, że tak naprawdę obchodzimy dzisiaj dzień strażaka, ale to jest tak naprawdę zwieńczenie naszej ciężkiej pracy-czteroletniej pracy. To zwieńczenie to jest skrót, który tak naprawdę wykonali druhowie OSP miasta pionki. To jest trud wykonany przez radnych Miasta Pionki, a także przez Urząd Miejski w Pionkach. Szanowni Państwo przez te 4 lata staraliśmy się zwiększyć wspólnie bezpieczeństwo w naszym mieście. Bo przecież wiemy, że tak naprawdę od ponad 100 lat nic się nie zmieniło. Nadal Miasto Pionki było, jest i będzie na tej pierwszej linii, bo przecież to tutaj jest wiele zakładów, które mają strategiczne znaczenie dla naszego państwa. To też od początku kadencji zarówno w OSP w radzie mejskiej w Pionkach, jak i dla mnie było ważne to, żebyśmy zwiększali bezpieczeństwo naszych mieszkańców. I udało się. Dzisiaj patrzymy na ten podjazd, na bramy, na garaże, na sprzęt, który znajduje się w garażach, bo ja nie mówię tylko tu o samochodzie. Mówię również o bardzo nowoczesnym sprzęcie, który w ciągu tych 4 lat pozyskaliśmy. Mówię o umundurowaniu, które pozyskaliśmy. Mówię o całej infrastrukturze, którą wspólnie pozyskaliśmy. I to jest ten dzień dzisiaj-29 kwietnia, żebym mógł wam bardzo serdecznie za tą współpracę podziękować. Dziękuję za to, że jesteście chętni, odważni, że myślicie do przodu, dbacie o naszych mieszkańców i chcecie się rozwijać. – mówił burmistrz Pionek, Robert Kowalczyk

Życzenia oraz podziękowania za gotowość niesienia pomocy przez strażaków ochotników złożył strażakom wicemarszałek Rafał Rajkowski.

– Pozwólcie, że na początku złożę wam życzenia w imieniu władz województwa Mazowieckiego. W imieniu zarządu województwa Mazowieckiego. Dzisiaj święto strażackie. Święto, które zawsze kojarzy nam się z tym, żeby uhonorować szczególności tych wszystkich zaangażowanych w to, abyśmy się czuli wszyscy naszej Mazowieckiej Wspólnocie bezpieczniej. Chcę powiedzieć, że wasza praca, wasza gotowość niesienia pomocy jest czymś tak cennym, że same słowa podziękowania, same słowa miłe słowa, które dzisiaj padają z wielu ust dla was to oczywiście należna rzecz, ale to, co się wydarzyło tu, w tej jednostce i to, że dzisiaj możecie rzeczywiście pochwalić się zarówno remontem strażnicy tej części operacyjnej, jak również pięknym ciężkim wozem bojowym. To efekt rzeczywiście współpracy no i takiego należytego uhonorowania tego, że jesteście tak jak powiedziałem w gotowości dla niesienia pomocy, ratowania życia i mienia ludzkiego. Szanowne druhny, Szanowni strażacy, wszyscy strażacy tej jednostki wiedzą, jaka była historia tego wozu. O mały włos, a trzeba by było te pieniądze zwrócić, pieniądze, które zostały przekazane przez rząd polski, ale dzięki uporowi wielu osób również, ( tu w szczególności muszą podkreślić władz samorządowych Miasta Pionki), ale oczywiście muszę wyszczególnić tutaj druha Grzegorza Wikalińskiego, który bardzo mocno zabiegał o to, aby uratować ten projekt. Oczywiście zwrócić pieniądze jest łatwo, ale zawalczyć o to, żeby ich nie zwrócić w okolicznościach, kiedy tak naprawdę są bardzo małe szanse, aby taki wóz dzisiaj mógł zagościć tutaj, w tej waszej strażnicy, no to rzeczywiście jest to olbrzymi wyczyn. Ja to obserwowałem i chylę czoła-Panie Burmistrzu, że udało się rzeczywiście to przezwyciężyć. Nie jest łatwo usłyszeć „zwróćcie pieniądze”, a mimo Wszystko zawalczyć o to, żeby pieniędzy nie trzeba było zwracać. – dodał wicemarszałek Rafał Rajkowski

Podczas uroczystości głos zabrał również poseł Marek Suski.

– Szanowni Państwo wielkie święto, kiedy strażacy otrzymują nowoczesny sprzęt, ale z okazji waszego święta chciałbym wam złożyć najserdeczniejsze życzenia. Jesteśmy tutaj z panem posłem, właśnie uznając wasze zasługi dla kraju. Służby dla swoich współbliźnich to najbardziej szanowana służba w naszym kraju, ale też ten szacunek jest rzeczywiście zasłużony. Znamy wszyscy i bardzo wysoko cenimy pracę strażaków i tych szczególnie, którzy są ochotnikami, którzy poświęcają swój czas bezinteresownie. Bardzo serdecznie wam za to dziękujemy i doceniając to rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się przekazać jak najwięcej nowoczesnego sprzętu, żebyście tą pomoc mogą nieść jak najbardziej profesjonalnie, a jednocześnie żebyście też sam mogli bać o swoje bezpieczeństwo, bo taki sprzęt to bezpieczeństwo zapewnia. – powiedział poseł Suski

Podziękowania za zaproszenie na uroczyste obchody Dnia Strażaka złożył poseł Andrzej Kosztowniak.

– Przede wszystkim dziękuję gorąco za dzisiejsze zaproszenie. Szanowni Państwo, tak jak powiedział już pan minister, pan poseł Marek Suski, chylimy czoła dziękujemy wam za: z jednej strony służbę, ale z drugiej strony przy każdej tego typu uroczystości, których w ostatnich latach jest naprawdę bardzo dużo, ale myślę, że odrobinę za chwilę też powiem o tym, jak istotnie jest to zadanie dla naszego państwa. Bardzo nisko wam się kłaniamy, mając świadomość, że jesteście kręgosłupem naszego państwa. – dodał poseł Kosztowniak

Zwieńczeniem sobotnich uroczystości było odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej druha Tadeusza Kłopotowskiego, który funkcję naczelnika objął w 1942 roku.

Święto strażaków było również dobrą okazją do zaprezentowania krótkiego filmu przedstawiającego działalność OSP Pionki.

 

 

Czytaj więcej

1 KOMENTARZ

  1. Spodziewam się, że komentarz zostanie usunięty. Ale gdzie są mieszkańcy? Nie zauważyłem wcześniejszej informacji o takiej uroczystości. Chętnie sam wziął bym w niej udział. Szanuję i popieram naszych strażaków. Ale czy obecni tam PIS-dzielce czegoś się boją? Tylko po cichu dla swojego elektoratu 'odtrąbią sukces’, jak zwykle. Impreza po cichu dla wybranych. Nawet w kościółku nie widać zwykłych mieszkańców, tylko działacze.

    3
    0

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content