22.3 C
Pionki
czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

Mazowsze pomoże seniorom. Jest decyzja sejmiku

Popularne

spot_img

100 projektów rad senioralnych z dofinansowaniem sejmiku Mazowsza. W tym roku decyzją radnych sejmiku na program „Mazowsze dla seniorów 2023” przeznaczono ponad 2,4 mln zł, z czego blisko 340 tys. zł na realizację 14 projektów trafi do subregionu radomskiego i powiatu grójeckiego.

Już co czwarty mieszkaniec województwa mazowieckiego jest w wieku 60+, a seniorzy stanowią coraz większą grupę społeczną, dlatego samorząd Mazowsza wesprze 100 projektów rad senioralnych. Beneficjenci mogą przeznaczyć środki m.in. wyjazdy szkoleniowo-integracyjne, pikniki edukacyjne, olimpiady sportowe, zajęcia informatyczne, kursy języka obcego, zajęcia sportowe czy warsztaty. Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski, rady seniorów pełnią ważną funkcję. – Dzisiejsi seniorzy w wieku 60-70 lat to często ludzie wciąż aktywni zawodowo i społecznie, mający wiele ciekawych pomysłów na funkcjonowanie lokalnych społeczności. Bardzo często ich doświadczenie dobrze służy gminom, zresztą nie tylko w sprawach polityki senioralnej.

Coraz więcej rad seniorów

Gminne rady seniorów reprezentują interesy osób starszych i pełnią funkcję doradczą, może także realizować własne inicjatywy. Według danych w 2022 roku w województwie mazowieckim działało ponad 60 gminnych rad seniorów, a kolejne powstają. Rada seniorów może zostać utworzona przez radę gminy z własnej inicjatywy lub na wniosek z zewnątrz. Jak podkreśla radny województwa Leszek Przybytniak, rada seniorów może zostać utworzona przez radę gminy z własnej inicjatywy lub na wniosek z zewnątrz. – W radach zasiadają sami seniorzy, ale również przedstawiciele wielu organizacji działających na rzecz osób starszych.

Kto pozyskał środki?

W tegorocznej edycji programu można było otrzymać dotację w wysokości nawet 30 tys. zł na pokrycie maksymalnie 80 proc. kosztów zadania. O dofinansowanie mogły ubiegać się gminy i miasta na prawach powiatu z terenu województwa mazowieckiego oraz dzielnice Warszawy, w których funkcjonują rady seniorów. Każda gmina mogła złożyć po dwa wnioski. W przypadku Warszawy mogły to być po dwa wnioski na każdą dzielnicę, ale musiały dotyczyć dwóch różnych zadań będących inicjatywą rady seniorów.

W tym roku samorząd Mazowsza wesprze 100 projektów. Całkowita wartość dofinansowania to 2,4 mln zł. W subregionie radomskim i powiecie grójeckim wsparcie w wysokości blisko 340 tys. zł. trafi na realizację 14 zadań.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content