24.5 C
Pionki
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img

Z Pionków za Ocean. Formalności związane z wyjazdem do USA

Popularne

spot_img

Nie da się ukryć, że USA jest miejscem, które wciąż wydaje się Polakom trudno dostępne. Fakt, wyjazd do Stanów Zjednoczonych nie jest tak prosty, jak ma to miejsce choćby w przypadku większości krajów ze strefy Schengen, jednak wprowadzone pod koniec 2019 r. zmiany dotyczące ruchu bezwizowego ułatwiły obywatelom naszego kraju podróżowanie w ten region świata. Nie sposób nie zauważyć, że wprowadzone udogodnienia wpłynęły pozytywnie na popyt na bilety lotnicze do USA i sprawiły, że więcej osób – również z Pionków – rejestruje się w systemie ESTA.

Przede wszystkim paszport

Ruch bezwizowy nie oznacza wcale, że nie będziesz potrzebować paszportu. Jeżeli go nie jeszcze nie masz, wniosek o nowy dokument najlepiej złożyć przez internet. Najbliższy dla mieszkańców Pionków punkt, w którym można odebrać dokumenty, znajduje się w Radomiu. Paszport musisz wyrobić już zawczasu, gdyż jest on niezbędny do przeprowadzenia dalszej procedury związanej z wylotem do USA. Paszporty tymczasowe nie są w takim przypadku uznawane.

Co to jest system ESTA i czym różni się od systemu wizowego?

Jest to elektroniczny system autoryzacji podróży, który z powodzeniem zastąpił stosowany wcześniej tradycyjny system wizowy. Istotna różnica polega na tym, że wraz z wprowadzeniem nowych przepisów obniżony został koszt wyjazdu. Wyrobienie wizy turystycznej do USA wiązało się z poniesieniem opłaty w wysokości 160 dolarów za sam dokument, do której dochodziły jeszcze pewne dodatkowe koszty. Zmianie uległ również czas oczekiwania i aktualnie na pozytywną bądź negatywną decyzję czekać trzeba od kilku godzin do trzech dni.

Koszt wyrobienia wniosku ESTA to 14 dolarów (mniej więcej 60 zł). Wniosek ten możesz wypełnić, nie mając jeszcze ustalonej konkretnej daty wylotu, zakupionych biletów czy zarezerwowanego hotelu. Wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową esta.cbp.dhs.gov i wypełnisz formularz, odpowiadając na zawarte w nim pytania. Zdarzają się nieliczne sytuacje, w których wniosek zostaje odrzucony – wówczas opłata wynosi 10 dolarów. Termin ważności podjętej decyzji to dwa lata.

Niezbędny do wypełnienia formularz wymaga podania informacji takich jak Twoje dane osobowe  (imię, nazwisko, data oraz miejsce urodzenia, obywatelstwo, imiona i nazwiska rodziców). Oprócz tego potrzebne są dane paszportowe wraz z numerem, datą wydania i terminem jego ważności oraz dane do kontaktu, takie jak adres, numer telefonu i e-mail, a także ewentualne informacje dotyczące zatrudnienia.

Opłata za uzyskanie pozwolenia na Wjazd Do Stanów Zjednoczonych pobrana zostanie z Twojej karty, w związku z czym będziesz również zobowiązany do podania jej danych. Jeżeli posiadasz jeszcze aktualną wizę z poprzednich podróży, to wyrabianie wniosku nie będzie konieczne. Standardowa wiza ważna jest z reguły przez 10 lat. Należy brać pod uwagę, że dzięki wnioskowi podróżujący mogą przebywać w USA nie dłużej niż 90 dni. Jeśli planujesz dłuższy, maksymalnie 6-miesięczny pobyt, będzie trzeba postarać się o standardową wizę. A jak wyglądają formalności przy podróży na położoną stosunkowo blisko Stanów Zjednoczonych Dominikanę? Informacje na ten temat znajdziesz na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/ubezpieczenie-turystyczne-na-dominikane.

Ubezpieczenie, gotówka i inne formalności

Konieczność posiadania wizy to już przeszłość. Wybierając się do Stanów Zjednoczonych, warto jednak pamiętać o zwróceniu uwagi na kilka istotnych aspektów, takich jak m.in. ubezpieczenie zdrowotne. Suma polisy nie powinna być niższa niż 100 000 zł. Kwestia ta jest niezwykle ważna, ponieważ gdy już dotrzesz do USA, nie będzie przysługiwać Ci żadna opieka medyczna. Gotówkę polecamy wymienić na dolary jeszcze przed wylotem.

Ceny w Stanach Zjednoczonych potrafią być wysokie i najlepiej w spokoju, przed podróżą zapoznać się z kosztami zakwaterowania czy transportu na miejscu. Jeśli chodzi o bilety lotnicze, obowiązkowo trzeba zakupić takie w dwie strony. Dzięki wybraniu lotu z przesiadką oraz zarezerwowaniu biletów z dużym wyprzedzeniem da się znacząco obniżyć koszt podróży. Na wypadek odwołania lotu lub innych problemów w trakcie wycieczki przydatne może okazać się ubezpieczenie podróżne.

Świetną decyzją może okazać się zabranie ze sobą przejściówek do amerykańskich gniazdek. Polecamy zapoznać się także z warunkami atmosferycznymi panującymi w rejonie, do którego się udajesz, gdyż pogoda w USA potrafi być miejscami naprawdę ekstremalna. Życzymy udanej podróży!

 

/art.sponsorowany/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content