10,6 C
Pionki
czwartek, 5 października, 2023

Wysokie wynagrodzenia? Poznaj oferty pracy z Radomia

Popularne

Radom to dość duże miasto powiatowe w województwie mazowieckim, którego liczba ludności przekracza 200 tysięcy. Położenie w centralnej Polsce w podobnej odległości od Łodzi, Warszawy i Lublina czyni Radom ważnym rynkiem pracy w swoim regionie. Sprawdziliśmy, ile można zarobić w tym mieście, jak duże jest tu bezrobocie i czy opłaca się przyjeżdżać do pracy mieszkańcom sąsiednich miast.

Ile można zarobić w Radomiu?

Praca w mieście Radom ma prawo jawić się jako dobrze opłacana. Średnie wynagrodzenie w 2021 roku wyniosło tu nieco ponad 5600 zł brutto, co pozwoliło nieznacznie przekroczyć kwotę 4000 zł wynagrodzenia netto. Stanowiło to około 93% przeciętnego wynagrodzenia dla całego kraju.

Przyglądając się zarobkom w Radomiu na tle województwa mazowieckiego, można odnieść odwrotne wrażenie. W 2021 roku średnie wynagrodzenie na Mazowszu wyniosło ponad 7100 zł brutto, co dawało aż 5000 zł na rękę. Jednak trzeba pamiętać, że wskaźniki dla województwa mocno zawyża stolica, gdzie co prawda wynagrodzenia są wysokie (ponad 7600 brutto), ale koszty życia też nie należą do najniższych.

Praca w Radomiu położonym w podobnych odległościach od Warszawy, Łodzi i Lublina jest więc dość dobrze opłacana, a sam Radom na pewno ma prawo nosić miano postrzeganego pozytywnie rynku pracy.

Czy w Radomiu jest wysokie bezrobocie?

Niestety tak. Chociaż Radom leży w województwie mazowieckim, które uważane jest za chłonny rynek pracy, samo miasto wskaźnikiem bezrobocia mocno odbiega od średniej wojewódzkiej.

Średnia stopa bezrobocia za ubiegły rok dla województwa mazowieckiego wynosiła tylko 4,4% i była o jeden punkt procentowy niższa od wynoszącej 5,4% średniej dla całej Polski.

W Radomiu natomiast bezrobocie w 2021 roku wyniosło aż 10,3%. Mowa tu o bezrobociu rejestrowanym, więc nie jest wykluczone, że to rzeczywiste jest wyższe.

Blisko dwa i pół raza więcej niż średnia wojewódzka i dwa razy więcej niż średnia krajowa – nie da się ukryć, że sytuacja na rynku pracy w Radomiu nie należy do najlepszych, a bez pracy pozostają nie tylko osoby, które świadomie podjęły taką decyzję. Mimo to Radom jest ważnym ośrodkiem w regionie i pracę znajdują tu nie tylko miejscowi, ale też mieszkańcy położonych nieopodal miejscowości.

Codziennie do pracy w Radomiu przyjeżdża ponad sześć tysięcy osób. Wyjeżdża w tym samym celu dwukrotnie mniej, trzeba więc uznać, że mimo wszystko sytuacja na radomskim rynku pracy nie jest zła, a na pewno lepsza niż w niektórych sąsiednich miejscowościach. Pracą w Radomiu zainteresowani są między innymi mieszkańcy Pionków.

Praca Radom – dla kogo jest najwięcej ofert?

Oferty pracy z Radomia (https://www.gowork.pl/praca/radom;l) pokrywają się z danym przedstawionymi przez Barometr Zawodów.

W Radomiu jest bardzo duży deficyt pracowników w branży medycznej i oświatowej. Bez problemu zatrudnienie znajdą:

– lekarze,

– pielęgniarki,

– położne,

– nauczyciele przedmiotów zawodowych,

– nauczyciele praktycznej nauki zawodu.

Ogłoszenia o pracę zawierają oczywiście więcej pozycji i biorą pod uwagę także inne grupy zawodowe. Jednak w poniższych przypadkach liczba wakatów dla przedstawicieli poszczególnych zawodów jest mniejsza.

Praca na pełen etat w Radomiu czeka na:

– wszelkiej maści budowlańców – inżynierów, techników, ale też pracowników fizycznych, także niewykwalifikowanych, zatrudnianych do prostych robót ogólnobudowlanych,

– kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych,

– specjalistów do spraw sprzedaży internetowej, marketingu, PR,

– przedstawicieli branży IT, przede wszystkim administratorów i projektantów stron internetowych,

– mechaników pojazdów samochodowych,

– psychologów,

– psychoterapeutów.

Istnieje też krótka lista zawodów, której nie dotyczą ogłoszenia o pracę i oferty pracy z Radomia. W tym mieście jest wyraźna nadwyżka pracowników biurowych i administracyjnych oraz ekonomistów, a także – co może zaskakiwać – obuwników. Specjaliści od produkcji obuwia powinni szukać pracy na pełen etat poza Radomiem.

Czy warto dojeżdżać do pracy w Radomiu?
Dla mieszkańców wielu sąsiednich miejscowości praca w mieście Radom ma prawo jawić się jako bardzo atrakcyjna. Dotyczy to między innymi mieszkańców miejscowości Pionki. Bezrobocie w tym mieście jest co prawda tylko o kilka punktów procentowych wyższe niż w Radomiu, jednak dysproporcje w zarobkach są dużo bardziej znaczące.

Przeciętne wynagrodzenie w Pionkach wynosi zaledwie 4800 zł brutto, co daje około 3500 netto na rękę. Widać więc wyraźnie, że w praca w Radomiu na pełen etat to około 500 zł netto więcej. Ta kwota z nawiązką pokryje koszty dojazdu, który nie jest bardzo kłopotliwy.

Do Radomia z Pionków można się dostać zarówno samochodem – drogą wojewódzką nr 737, jak i autobusem lub pociągiem. W każdym przypadku podróż będzie trwała około pół godziny. W przypadku jazdy autobusem lub własnym autem może się wydłużyć na skutek pojawiających się w godzinach szczytu korków.

 

mat.sponsorowany

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

To okno się zamknie za 25 sekundy

Skip to content