15.6 C
Pionki
sobota, 25 maja, 2024
spot_img

To już XXI Konkurs Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. Wkrótce ruszają zgłoszenia

Popularne

spot_img

Udział w XXI edycji Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka może okazać się ważnym krokiem na ścieżce muzycznej kariery. To prestiżowy, ogólnopolski konkurs, który każdego roku przyciąga do Kozienic zdolnych artystów z całego kraju. Dla nich to szansa pokazania swoich umiejętności przed dużą publicznością i możliwość zdobycia nagród finansowych. Zgłoszenia ruszają już wkrótce.

Konkurs odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka, zaplanowanego na 30-31 sierpnia. Jak co roku, przesłuchania finałowe poprzedzą kwalifikacje wstępne, które odbędą się 26 maja w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach (ul. Warszawska 29). Jednak nie wszyscy zgłoszeni, zostaną zaproszeni do Kozienic.

W tym roku jury będzie oceniać uczestników konkursu aż trzykrotnie. Pierwszym etapem będą preselekcje on-line na podstawie nagrań zamieszczonych w serwisie YouTube. Po ich ocenie jury podejmie decyzję kogo zobaczymy i usłyszymy w Kozienicach, w czasie kwalifikacji wstępnych – wyjaśnia Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Po kwalifikacjach wstępnych dowiemy się kogo usłyszmy podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 30 sierpnia w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego. Z kolei dzień później, 31 sierpnia w amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim, po koncercie galowym z udziałem laureatów koncertu finałowego, usłyszymy ostateczny werdykt jury i dowiemy się kto zdobył Grand Prix XXI Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka.

Większy wybór

To nie jedyna zmiana w dotychczasowym regulaminie. Kolejna dotyczy doboru repertuaru. Do tej pory uczestnicy konkursu musieli trzymać się listy utworów wskazanych przez KDK i spośród nich wybrać dwie piosenki, które zaprezentują w Kozienicach.

– W tym roku uczestnicy mają pełną dowolność w wyborze prezentowanych utworów, ale muszą to być piosenki z nurtu polskiej muzyki rozrywkowej, ponieważ zwracamy uwagę na formę festiwalową konkursu – podkreśla Elwira Kozłowska.

Warto jednak pamiętać, że oba przygotowywane utwory muszą być wykonane z podkładem, w którym słychać więcej niż jeden instrument.

W czasie przesłuchań niedopuszczalny jest akompaniament „na żywo”, ale podczas koncertu finałowego oraz galowego, podobnie jak rok temu, wokalistom będzie towarzyszył zespół instrumentalny – informuje dyrektorka KDK.

Dodatkowa nagroda

Jest jeszcze jedna zmiana. Tym razem dotyczy ona nagród. W tym roku zostanie przyznana nagroda dodatkowa, a będzie nią nagranie w Studio Nagrań Kozienickiego Domu Kultury.

Tak jak w poprzednich latach będą też nagrody pieniężne. Pierwsze miejsce premiowane będzie kwotą 5 tys. zł, drugie – 4 tys. zł, a trzecie – 3 tys. zł. Natomiast Grand Prix to aż 10 tys. zł. Regulamin dopuszcza także możliwość przyznania wyróżnień oraz nagród specjalnych. Tym bardziej warto zawitać do Kozienic i na własnej skórze poczuć atmosferę tego największego w regionie festiwalu muzycznego.

Dla kogo konkurs?

Organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie wokalistów (mogą im towarzyszyć chórki), duety oraz małe zespoły wokalne – do 6 osób. Obowiązuje jedna kategoria wiekowa: od 15. roku życia. Decyduje rok urodzenia.

Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie zgłoszenia za pomocą interaktywnego formularza zgłoszeniowego i dołączenie do niego linku z nagraniem konkursowym. Arkusz dostępny będzie na stronie www.dkkozienice.pl w dniach 1-31 marca. Należy także wpłacić akredytację w wysokości 150 zł.

Pamięci kozienickiego kompozytora

Konkurs piosenki oraz festiwal odbywają się w Kozienicach od 2002 roku i nieprzerwanie noszą imię Bogusława Klimczuka. Kompozytor urodził się 19 października 1921 roku w Kozienicach. Po studiach całe swoje dorosłe życie związał z Warszawą i z Polskim Radiem.

– Bogusław Klimczuk był znakomitym kompozytorem, dyrygentem, aranżerem i świetnym pianistą. Skomponował ponad 250 piosenek. Wiele z nich poświęcił stolicy – miastu, które po Kozienicach było mu najbliższe. Do historii polskiej muzyki rozrywkowej wpisały się takie utwory jak: „Rudy Rydz”, „Czarny Alibaba” czy „Cóż wiemy o miłości”, które od lat 70-tych nadal śpiewa cała Polska. Do dziś na otwarcie każdego Festiwalu Piosenki w Opolu rozbrzmiewa skomponowany przez Bogusława Klimczuka sygnał tego festiwalu – przypomina Elwira Kozłowska.

W Polskim Radiu tworzył nowoczesne zespoły do nagrań muzyki rozrywkowej, kierował i dyrygował Orkiestrą Taneczną i Big Bandem Polskiego Radia. Współpracował z czołowymi gwiazdami piosenki, ale pomagał też podbijać sceny tym, którzy dopiero debiutowali.

– Bogusław Klimczuk był prawdziwym łowcą talentów i przyjacielem młodych, zdolnych artystów. Odkrył wiele perełek ówczesnej sceny, a Kozienicki Dom Kultury od lat kontynuuje jego pracę na rzecz młodego pokolenia muzyków. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że zarówno festiwal, jak i konkurs piosenki to dla nas najważniejsze wydarzenia w ciągu roku – dodaje Elwira Kozłowska.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.dkkozienice.pl. Organizatorami wydarzenia są Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content