15.6 C
Pionki
sobota, 25 maja, 2024
spot_img

Kozienicki Dom Kultury zaprasza na konkursy recytatorskie

Popularne

spot_img

Po raz kolejny Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka wspólnie z Gminą Kozienice zapraszają do udziału w prestiżowych konkursach recytatorskich. Przed nami 69. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski i XLI Mały Konkurs Recytatorski. Jak co roku, Kozienicki Dom Kultury jest gospodarzem eliminacji środowiskowych i powiatowych. Te odbędą się w marcu, ale już można zgłaszać swój udział.

– Oba konkursy recytatorskie od lat przyciągają zdolne dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Niezmiernie się cieszę, że Kozienicki Dom Kultury po raz kolejny otrzymał zaproszenie od Towarzystwa Kultury Teatralnej „Ziemia Radomska”, aby przyłączyć się do organizacji tak prestiżowych wydarzeń – mówi Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

Dla dużych…

W tym roku odbędzie się już 69. edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, który skierowany jest do osób dorosłych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Mogą oni wziąć udział w czterech oddzielnych turniejach: recytatorskim, teatrów jednego aktora, poezji śpiewanej oraz w turnieju „Wywiedzione ze słowa”.

– Celem konkursu od ponad pół wieku jest zachęcenie uczestników do poszukiwań ciekawych utworów poetyckich i prozy, szukania własnej interpretacji – wyjaśnia Elwira Kozłowska.

Eliminacje środowiskowe odbędą się 14 marca (od godz. 10.00) w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego, zaś eliminacje powiatowe 22 marca (od godz. 10.00) w sali kameralnej CKA.

Warunkiem uczestnictwa jest przygotowanie interpretacji repertuaru lub zrealizowanie monodramu – nieprezentowanego w poprzednich OKR i odpowiadającego założeniom wybranego turnieju, a następnie wypełnienie odpowiedniej karty zgłoszenia, którą należy dostarczyć do Kozienickiego Domu Kultury: osobiście do punktu informacji, pocztą tradycyjną lub elektroniczną na adres pit@dkkozienice.pl. Regulamin oraz wzór kart dostępne będą na www.dkkkozienice.pl. Termin zgłoszeń upływa 4 marca.

… i małych

Z kolei XLI Mały Konkurs Recytatorski skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 5 do 15 lat.

Myślą przewodnią Konkursu jest rozbudzanie wrażliwości dziecka na kulturę słowa, piękno języka polskiego i zapoznanie go z najcenniejszymi dziełami literatury polskiej – dodaje Elwira Kozłowska.

Każdy recytator przygotowuje dwa wiersze poetów polskich (w całości lub we fragmentach), których prezentacja nie może trwać dłużej niż sześć minut. Tu zgłoszeń dokonują szkoły i przedszkola, a ze względów organizacyjnych wprowadzone są limity. Do eliminacji środowiskowych szkoły podstawowe w Kozienicach mogą zgłosić 7 osób, a te z terenu gminy – 4. Dodatkowo, jeśli w tych szkołach działa oddział przedszkolny, to również po 1 osobie w wieku 5-6 lat. Z kolei przedszkola zgłaszają po 2 recytatorów.

W eliminacjach powiatowych wystąpią osoby, które przejdą etap środowiskowy. Z kolei szkoły z terenu gmin Głowaczów, Gniewoszów i Sieciechów mogą zgłosić do tego etapu po 4 uczestników (ew. dodatkowo po 1 osobie w wieku 5-6 lat w przypadku działania oddziału przedszkolnego w danej placówce).

Eliminacje środowiskowe odbędą się 12 marca (od godz. 10.00), zaś eliminacje powiatowe 22 marca (od godz. 10.00), w sali kameralnej CKA.

Tu warunkiem uczestnictwa również jest wypełnienie karty zgłoszenia, oddzielnej dla każdego recytatora i dostarczenie jej wraz z protokołem przebiegu eliminacji przedszkolnych lub szkolnych. W przypadku etapu środowiskowego termin zgłoszeń mija 5 marca, w przypadku powiatowego – 15 marca.

Czekają na zgłoszenia

Dodatkowych informacji w temacie obydwu konkursu udzielają instruktorki KDK: Halina Koryńska, tel. 48 611-07-50 wew. 126, e-mail: halina.korynska@dkkozienice.pl oraz Patrycja Dąbrowska tel. 48 611-07-50 wew. 128, e-mail: patrycja.dabrowska@dkkozienice.pl.

Organizatorem 69. OKR jest Towarzystwo Kultury Teatralnej, a XLI MKR Towarzystwo Kultury Teatralnej „Ziemia Radomska” w Radomiu we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury „Amfiteatr” w Radomiu. Współorganizatorami są: Kuratorium Oświaty w Warszawie – Delegatura w Radomiu, domy i ośrodki kultury oraz placówki oświatowe ziemi radomskiej, w tym Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

Konkursy odbywają się pod patronatem i przy wsparciu: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Starostwa Powiatu Radomskiego, Samorządu Miasta Radomia, starostów i burmistrzów w okręgu radomskim.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content