18.1 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Terytorialsi podsumowali 2022 rok

Popularne

spot_img

Czas pełen wyzwań – podsumowanie roku 2022 w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Ponad pół tysiąca wcielonych żołnierzy, otwarcie dwóch nowych batalionów, nieustanna współpraca z kombatantami, a to wszystko w cieniu wojny na Ukrainie i kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią.  

– Rok 2022 w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej był rokiem pełnym wyzwań. Otworzyliśmy nowy batalion, jeden z pododdziałów został przeniesiony do nowych, wyremontowanych budynków. Dodatkowo stale trwał proces zwiększania ukompletowania Brygady, a każdego dnia, nieustannie, nasi żołnierze we współpracy ze Strażą Graniczną bronią polskich granic – mówi dowódca 6MBOT, płk Witold Bubak.  
Realny sprawdzian z gotowości  
Od marca do października kilkudziesięciu żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej angażowało się w pomoc ukraińskim uchodźcom. Terytorialsi wspierali organy administracji publicznej w obsłudze punktów recepcyjnych i informacyjnych na Dworcach: Centralnym i Zachodnim w Warszawie, na warszawskim Torwarze, w hali PTAK WARSAW EXPO w Nadarzynie oraz w Kamienicy Deskurów w Radomiu. Mazowieccy terytorialsi udzielali informacji obywatelom Ukrainy, udzielali pomocy przedmedycznej, a kiedy było trzeba – zajmowali się dziećmi dając im namiastkę normalności w trudnej rzeczywistości. Żołnierze przygotowali również punkt w Tomicach, a na prośbę Attache Obrony Republiki Zambii pomogli w ewakuacji zambijskich studentów z terenu ogarniętej wojną Ukrainy.  
28.02.2022 Warszawa 6 MBOT Ewakuacja z Ukrainy studentów z Zambii. Hotel Arche Warszawa Fot. DWOT
Od ponad roku żołnierze 6 MBOT pełnią służbę w strefie przygranicznej, by we współpracy z funkcjonariuszami Straży Granicznej bronić szczelności granicy polsko-białoruskiej. Każdego dnia przemierzają dziesiątki kilometrów pieszo, ale również patrolując teren łodziami na Bugu.  
Potencjał stale rośnie  
Rok 2022 pokazał, że zainteresowanie służbą w 6MBOT nie słabnie. W ramach sześciu tegorocznych naborów, w szeregi Brygady wstąpiło ponad pół tysiąca żołnierzy. 6 Mazowiecka Brygada z powodzeniem rekrutuje również kandydatów do nowej formy służby – aktywnej rezerwy.  
Chociaż to ludzie są głównym ogniwem funkcjonowania Brygady, to równie ważna jest infrastruktura, która w mijającym roku poszerzała się.  
W czerwcu, po wielu miesiącach oczekiwań, terytorialsi z Grójca oficjalnie zmienili swoje miejsce stałej dyslokacji, czyli przenieśli jednostkę wojskową z Grójca do Książenic.   Powstanie jednostki w Książenicach wymagało ogromnego nakładu pracy wielu osób i instytucji oraz przychylności lokalnych samorządowców. 
16.03.2022 Radom 6 MBOT Szkolenie z taktyki „zielonej” dla instruktorów z udziałem Mobilnych Zespołów Szkoleniowych (MZSz) Fot. DWOT
Dwa miesiące później nastąpiło oficjalne otwarcie 63 Batalionu Lekkiej Piechoty w Nowym Mieście nad Pilicą. Do dawnej jednostki przy ul. Tomaszowskiej po ponad 20 latach powrócili żołnierze. Dowódcą nowo utworzonego batalionu został ppłk Piotr Drozdel.  
Rok bogaty w rozmaitości 
Rok 2022 obfitował w wiele wydarzeń o charakterze szkoleniowym i patriotyczno-religijnym, nie zabrakło także sukcesów i intensywnych szkoleń. W lutym w 6MBOT gościła delegacja Gwardii Narodowej Królestwa Norwegii na czele z dowódcą – gen. dyw. Elizsabeth Michelsen. Natomiast w lipcu Brygadę odwiedzili przedstawiciele Kanadyjskich Sił Zbrojnych na czele z dowódcą Polskiej Grupy Zadaniowej – ppłk. Michaelem Godardem.  Celem spotkania było podsumowanie trzymiesięcznej współpracy na rzecz uchodźców z Ukrainy, wymiana spostrzeżeń oraz wniosków płynących ze wspólnych działań. 
Ustawa o obronie Ojczyzny przyniosła nowe wyzwania dla dowódców Brygad OT, którzy stali się koordynatorami działań w zakresie zarządzania kryzysowego w swoich Stałych Rejonach Odpowiedzialności. W związku z tym żołnierze 6MBOT aktywnie brali udział w ćwiczeniach organizowanych przez organy administracji publicznej zwiększających zdolności i wiedzę na temat wspólnych działań w zakresie przeciwdziałania kryzysom. Były to m.in. działania Szkoła-22, Zabytek-22 czy Przyjazna Energia-22. Mazowieccy terytorialsi uczestniczyli również w międzynarodowym ćwiczeniu DEFENDER-Europe 2022 organizowanym przez Dowództwo Wojsk Lądowych USA w Europie. 
Mijający rok obfitował również w porozumienia, które Brygada podpisywała z partnerami społecznymi, m.in. z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu, Mundurowym Liceum Ogólnokształcącym CN-B Feniks w Radomiu, Niepublicznym Technikum Zawodowym w Nowym Mieście nad Pilicą ZDZ Kielce czy PGE Dystrybucja.  
W roku 2022 6MBOT wzbogaciła się również o nowych kaprali i podporuczników – żołnierzy Brygady, którzy w ramach rozwoju ukończyli podoficerski kurs SONDA oraz oficerski – AGRYKOLA.  
Żołnierze 6MBOT stale pielęgnują tradycje Armii Krajowej, a także aktywnie włączają się w obchody rocznic wydarzeń ważnych dla Polaków. W tym roku po raz pierwszy Brygada była współorganizatorem majowych obchodów rocznicy śmierci rtm. Witolda Pileckiego w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.  
W październiku 6 Mazowiecka Brygada przekazała pierwszy egzemplarz odznaki pamiątkowej do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Był to wyraz podziwu społeczności Brygady dla utrzymywania pamięci historycznej, codziennej pracy i kultywowania tradycji Wojska Polskiego przez Muzeum.  
Ambitne plany na przyszły rok  
– Przyszedł czas rozwoju osobistego naszych żołnierzy. Chcę się przyjrzeć szczególnie kadrze oficerskiej, która ma się prężnie rozwijać, zmieniać stanowiska, osiągać swoje cele zawodowe. Celem jest też dokompletowanie nowego batalionu, który powstał w ubiegłym roku w Nowym Mieście Nad Pilicą. On też musi osiągnąć pewną gotowość, przede wszystkim zapełnić się żołnierzami i pracownikami. Liczę, że Brygada otrzyma 5 Batalion Lekkiej Piechoty w Płocku, o który zabiegam i to jest główny mój cel, jeśli chodzi o rozwój Brygady i jego potencjał. Mam nadzieję, że żołnierze oraz pracownicy dalej będą przychodzić uśmiechnięci do pracy, żeby można z przyjemnością realizować cele, które sobie zakładamy – mówi dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej – płk Witold Bubak.  
26.08.2022 Nowe Miasto nad Pilicą Przysięga wojskowa żołnierzy 6 MBOT . Otwarcie 63 blp w Nowym Mieście nad Pilicą.
Fot. DWOT

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content