21.7 C
Pionki
sobota, 22 czerwca, 2024
spot_img

Technikum „Zielone” od września w budynku LO. Radni powiatowi jutro zdecydują o przekształceniu szkół

Popularne

spot_img

Radni powiatowi na najbliższej sesji, która odbędzie się w czwartek 27 stycznia ostatecznie zdecydują o przekształceniu w Zespół Szkół obecnego Liceum Ogólnokształcącego oraz zmianie siedziby II Technikum, potocznie zwanego „Zielonym”.

Zgodnie z proponowanymi projektami uchwał, uczniowie dotychczasowego II Technikum, które do tej pory było zlokalizowane przy ulicy Parkowej, będą mogli kontynuować naukę w budynku Liceum Ogólnokształcącego. Jeśli uchwały zostaną przyjęte z 1 września stworzony zostanie nowy Zespół Szkół w Pionkach z siedzibą przy ul. Aleje Lipowe 23. W skład zespołu wejdzie Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej oraz II Technikum w Pionkach (wyłączone z Zespołu Szkół im. J.Śniadeckiego.

Władze powiatu decyzję uzasadniają koniecznością wyjścia naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej. – Wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej zamierza rozwijać szkolnictwo specjalne oraz poprawić warunki nauki, wychowania i opieki uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej Specjalnej w Pionkach, Szkoły Przysposabiającej do pracy w Pionkach oraz Branżowej Szkoły I stopnia Specjalnej w Pionkach, które wchodzą w skład Zespołu Szkół im. J. Śniadeckiego w Pionkach poprzez przeznaczenie pomieszczeń w budynku zlokalizowanym przy ul. Parkowej 4 na ich potrzeby. – czytamy w uzasadnieniu uchwały

Zdaniem władz powiatu główną przesłanką wyłączenia II Technikum w Pionkach z Zespołu Szkół im. J. Śniadeckiego w Pionkach jest uporządkowanie i racjonalizacja sieci szkół ponadpodstawowych i specjalnych na terenie powiatu radomskiego, w szczególności w gminie Pionki.

Ważna informacją jest, że szkoła publiczna może zostać przekształcona z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, w tym przypadku Powiat Radomski. Organ prowadzący zobowiązany jest co najmniej na 6 miesięcy przed terminem przekształcenia, zawiadomić o zamiarze przekształcenia rodziców uczniów, a w przypadku pełnoletnich uczniów – tych uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu. Szkoła publiczna może zostać przekształcona po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty.

W obecnym roku szkolnym 2020/2021 w liceum funkcjonuje 6 oddziałów, w których uczy się 125 uczniów. Z informacji zawartej w uzasadnieniu do uchwały obecny budynek przystosowany jest do nauki znacznie większej liczby uczniów. – Umiejscowienie II Technikum w Pionkach w budynku liceum wynika z racjonalnego gospodarowania zasobami lokalowymi jednostki samorządu lokalnego i spowoduje pełne wykorzystanie bazy lokalowej na potrzeby oświaty. Ponadto organ prowadzący zabezpieczył środki finansowe na pokrycie kosztów przeprowadzki, dostosowanie pomieszczeń do wymagań związanych z wprowadzeniem kształcenia zawodowego oraz uzupełnienie wyposażenia w budynku przy Alejach Lipowych 23 w Pionkach, w związku z czym warunki nauki uczniów II Technikum i Liceum Ogólnokształcącego nie ulegną pogorszeniu. Nauczyciele uczący w II Technikum w Pionkach pozostaną nauczycielami II Technikum. Wyposażenie, w tym sprzęt i oprogramowanie niezbędne do realizacji kształcenia w zawodach w których kształci II Technikum będzie przekazane do nowej siedziby II Technikum w Pionkach. – czytamy w dalszej części uzasadnienia

Przypomnijmy. Dokładnie rok temu informacja, którą zamieściliśmy jako pierwsi o propozycji połączenia szkół mocno sparaliżowała nauczycieli oraz uczniów. Plany zmian w funkcjonowaniu pionkowskich szkół były owiane tajemnicą, które po kilku dniach oczekiwania udało się potwierdzić. Starosta radomski Waldemar Trelka poinformował jedynie, że w roku szkolnym 2020/2021 żadne zmiany w sieci szkół w Pionkach nie są brane pod uwagę. Kilka dni później odbyło się spotkanie „online” z kadrą nauczycielską, które całkowicie rozwiało wszelkie wątpliwości. Od tego momentu było już wiadomo, że połączenia obecnego Technikum oraz Liceum jest tylko kwestią czasu.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content