15.6 C
Pionki
sobota, 25 maja, 2024
spot_img

„Tango. Portrety. Kwiaty”. Wyjątkowy wernisaż wystawy Tadeusza Dębskiego

Popularne

spot_img
To był wyjątkowy wernisaż. W piątek, 22 marca w Kozienickim Domu Kultury otwarta została wystawa malarstwa Tadeusza Dębskiego pt. „Tango. Portrety. Kwiaty”. Tym razem poza możliwością spotkania z autorem i jego twórczością, publiczność miała niespotykaną okazję zobaczyć go w roli tancerza.
Wszystkich przybyłych na wernisaż powitała kurator wystawy, instruktor KDK Agnieszka Bieńkowska, a następnie przedstawiła sylwetkę malarza.
Tadeusz Dębski jest wszechstronnym artystą realizującym swoje wyobrażenia zarówno w malarstwie, rzeźbie, literaturze, jak też w popularyzacji kultury tanga argentyńskiego. Jest pomysłodawcą i kreatorem pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie, imponującego „Drzewa Rodów Wilanowskich” oraz granitowej „Piramidy Hierarchii Potrzeb Człowieka” wg Maslova. Są to kilkumetrowe rzeźby – instalacje w przestrzeni publicznej. Napisał i wydał sześć książek, z których najwyżej oceniane są „Emocje tanga”. Jest też autorem ponad 1500 obrazów zdobiących ściany domów na całym świecie.
Trzy w jednym i tango
Na wystawie w Kozienickim Domu Kultury prezentowane są prace w różnych technikach i różnych formatach w trzech wyodrębnionych zestawach. Pierwszy temat to tango argentyńskie. Drugi temat to portrety osób, które przewinęły się przez życie artysty i autoportret. Trzecia wydzielona część to typowe dla malarstwa Tadeusza Dębskiego kompozycje roślinno-kwiatowe z podkreśleniem charakterystycznych dla niego zwisających liści, w których ukryte są sylwetki kobiet lub ich twarze.
Poza wywiadem z Tadeuszem Dębskim, który przeprowadziła Agnieszka Bieńkowska czekała nie lada atrakcja. Artysta dwukrotnie zatańczył tango w parze z Joanną Domanowską. Było to klasyczne polskie tango oraz współczesne tango nuevo.
– Mamy o tangu pewne wyobrażenie, jak to kiedyś było, ale jak wszystko w życiu ulega rewolucji, tango tez wyewoluowało w troszeczke innych formach, figurach, innych rytmach. […] – powiedział Tadeusz Dębski
Na koniec, jak zwykle, była okazja do kuluarowych rozmów z malarzem przy słodkim poczęstunku i lampce wina. Wystawa dostępna będzie w sali wystawowej Centrum Kulturalno-Artystycznego do 12 maja 2024 r. Organizatorami wydarzenia były Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

źródło Kozienicki Dom Kultury/ Julia Grotkowska.fot

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content