21.3 C
Pionki
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Sąd oddalił zażalenie prokuratury. Podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów

Popularne

spot_img

Jak informuje Gazeta Wyborcza Radom, Sąd nie przychylił się do wniosku prokuratury o zastosowanie tymczasowego aresztu wobec byłego samorządowca z Pionek, podejrzanego o posiadanie materiałów pornograficznych z udziałem dzieci.

W marcu policjanci Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadzili operację „Barbossa” wymierzoną ponownie w sprawców przestępstw o podłożu seksualnym, w efekcie której zatrzymano 49 osób, z których 21 zostało tymczasowo aresztowanych. Funkcjonariusze przeprowadzili 87 przeszukań na terenie całej Polski, w wyniku których zabezpieczono 92 komputery i 172 dyski twarde zawierające ponad 40 tys. plików video i ponad 130 tys. zdjęć przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. W akcji swoje siły poza funkcjonariuszami CBZC, połączyły m. in. Europol, Prokuratura Krajowa i NCMEC.

Aresztowania w całym kraju

W połowie marca 372 policjantów CBZC ze wszystkich komórek terenowych, wspieranych przez funkcjonariuszy z komend wojewódzkich Policji w tym z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Rzeszowie, a także miejskich i powiatowych z całego kraju, przeprowadziło dużą operację skierowaną wobec sprawców przestępstw o podłożu seksualnym. W efekcie podjętych czynności zatrzymano 49 osób, w wieku od 19 do 70 lat, przeprowadzono 87 przeszukań, w wyniku których zabezpieczono łącznie ponad 720 cyfrowych nośników, zawierających po wstępnych badaniach ponad 170 tys. plików przedstawiających seksualne wykorzystywanie małoletnich. Z ustaleń śledczych wynika, że rozpowszechnianie materiałów odbywało się różnymi kanałami, w tym na zamkniętych grupach przy wykorzystaniu szyfrowanych komunikatorów.

Przeprowadzona akcja była ściśle koordynowana z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuraturami terenowymi w całym kraju. Efekty działań to również wynik współpracy z Europolem i amerykańską organizacją non-profit National Center for Missing and Exploited Children (NCMEC).

Podejrzani usłyszeli zarzuty karne o czyny z art. 202 § 3 k.k. tj. posiadanie i rozpowszechnianie treści o charakterze pedofilskim. W 21 przypadkach sądy zdecydowały o zastosowaniu środków zapobiegawczych w postaci tymczasowych aresztów.

Sąd nie zgodził się na areszt

Wśród zatrzymanych był były samorządowiec z Pionek. Prokuratura Rejonowa w Zwoleniu złożyła wniosek o tymczasowy areszt dla podejrzanego. Sąd wniosek prokuratury oddalił. Mimo złożonego przez prokuraturę zażalenia, sąd II instancji podtrzymał decyzję i nie zastosował środka zapobiegawczego wobec zatrzymanego.

Jak podaje Gazeta Wyborcza Radom, sąd  wziął pod uwagę, że podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, a także fakt, że materiał dowodowy w postaci plików w komputerze został zabezpieczony i według sądu nie ma tu już obawy matactwa.

Obecnie podejrzany pozostaje na wolności bez żadnych środków zapobiegawczych.

Źródło: Wyborcza Radom 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content