17.5 C
Pionki
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

Regulacje dotyczące odpowiedniej temperatury w miejscu pracy. Najważniejsze informacje

Popularne

spot_img

Pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom bezpieczne warunki pracy – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Dla komfortu i bezpieczeństwa pracowników ogromne znaczenie ma odpowiednia temperatura w miejscu pracy. Oto najważniejsze informacje na ten temat.

Czy prawo określa maksymalną i minimalna temperaturę w zakładzie pracy?

Podczas gdy miesiące letnie wiążą się z bardzo uciążliwymi, wysokimi temperaturami powietrza, w okresie zimowym pracownicy narzekają na chłód i zimno. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że praca zarówno w zbyt wysokiej, jak i zbyt niskiej temperaturze może wiązać się nie tylko z obniżonym komfortem pracowników, ale także może być wręcz zagrożeniem dla ich zdrowia.

Aktualnie obowiązujące przepisy prawa określają co prawda najniższą możliwą temperaturę w miejscu pracy, jednak nie odnoszą się do temperatury maksymalnej. W przepisach BHP brak informacji na ten temat, co nie oznacza jednak, że pracodawcy nie muszą zatroszczyć się o odpowiednie warunki pracy swoich pracowników.

Rozliczasz PIT? Sprawdź nowe progi podatkowe na stronie: https://aleo.com/pl/blog/nowe-progi-podatkowe-rozliczenie-pit-za-2022/.

Minimalna dopuszczalna temperatura w miejscu pracy

Minimalna temperatura w miejscu pracy, w odróżnieniu od maksymalnej, została określona przez aktualne przepisy prawa mówiące o bezpieczeństwie i higieny pracy. zgodnie z nimi temperatura w pomieszczeniach służbowych musi odpowiadać rodzajowi wykonywanej pracy i nie może spadać poniżej:

  • 18 stopni Celsjusza – jeśli chodzi o pracę biurową oraz lekkie prace fizyczne,
  • 14 stopni Celsjusza – w pozostałych przypadkach.

Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można pod adresem https://aleo.com/pl/blog/minimalna-temperatura-w-pracy-a-obowiazki-pracodawcy/.

Co z maksymalną temperaturą w miejscu pracy?

Przepisy BHP nie określają, ile wynosi maksymalna temperatura w miejscu pracy. Pracodawcy mają jednak obowiązek zapewnić swoim pracownikom warunki pracy, które nie będą dla nich zagrożeniem. W końcu praca w wysokich temperaturach związana jest nie tylko z obniżonym samopoczuciem i niższą wydajnością zespołu pracowniczego, ale także może prowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia.

Warto podkreślić, że przepisy prawa określają dopuszczalną maksymalną temperaturę w przypadku kobiet w ciąży i osób młodocianych – jest to 30 stopni Celsjusza w pomieszczeniach biurowych.

Specjaliści od BHP twierdzą, że w zależności od rodzaju wykonywanych prac, temperatura w miejscu pracy nie może przekraczać 26-30 stopni Celsjusza. Są to jednak jedynie zalecenia, nie zaś nałożone prawem wytyczne.

Szukasz różnego typu porad? Sprawdź, blog https://aleo.com/pl/porady/.

Co z pracą na zewnątrz?

Osoby, które swoje obowiązki zawodowe wykonują na zewnątrz, często zmagają się z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli temperatura powietrza na zewnątrz jest niska, pracodawca powinien zapewnić pracownikom zamknięte pomieszczenie, które pozwoli na ogrzanie się w trakcie przerw. Trzeba pamiętać o tym, że pracownik może opuścić swoje stanowisko pracy, jeśli temperatura spadnie poniżej minimalnej dopuszczalnej temperatury.

 

„Artykuł sponsorowany”

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content