23 C
Pionki
sobota, 22 czerwca, 2024
spot_img

Region. Dworzec Żytkowice przeszedł metamorfozę

Popularne

spot_img

Niewielki dworzec kolejowy Żytkowice w województwie mazowieckim stał się komfortową i nowoczesną przestrzenią obsługi podróżnych. Polskie Koleje Państwowe S.A. udostępniły właśnie zmodernizowany dworzec pasażerom.

Przebudowa dworca Żytkowice, znajdującego się w Brzustowie w woj. mazowieckim przy linii kolejowej Łuków – Radom, została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dworzec Żytkowice, który wybudowano w latach 60. XX wieku, diametralnie zmienił swój wygląd. Elewacja zyskała bardziej nowoczesny charakter, dzięki białym tynkom i biegnącym po obwodzie obiektu żaluzjom fasadowym. Nowością na elewacji dworca od strony peronów jest podświetlany napis „Żytkowice”, a także zegar. Wewnątrz budynku znalazła się niewielka strefa obsługi podróżnych, która wyposażona jest w ławki, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W sąsiedztwie poczekalni znalazły się toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a resztę przestrzeni na dworcu zajmują pomieszczenia techniczne. Przebudowa objęła również najbliższe otoczenie dworca. Ułożone zostały nowe chodniki oraz uporządkowana zieleń, są tu także stojaki na rowery.

– Dzięki przebudowie, pochodzący z lat 60. XX wieku dworzec kolejowy Żytkowice, stał się komfortową i bezpieczną przestrzenią obsługi podróżnych. To kolejna inwestycja sfinalizowana w województwie mazowieckim w ramach Programu Inwestycji Dworcowych, realizowanego przez Polskie Koleje Państwowe. Warto wspomnieć, że w ostatnich dniach udostępniliśmy pasażerom także dwa inne zmodernizowane dworce w tym województwie – zabytkowy dworzec Pionki i wybudowany w latach 50. XX wieku dworzec Pionki Zachodnie. Jestem przekonany, że dworce te będą dobrze służyły pasażerom kolei – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki inwestycji dworzec stał się obiektem przyjaznym i bezpiecznym. Budynek jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zaprojektowano w nim m.in. takie ułatwienia dla podróżnych, jak ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy dotykowe mapy dworca.

Podczas inwestycji zostały wdrożone rozwiązania przyjazne środowisku. Dworzec został wyposażony w energooszczędne oświetlenie oraz systemy inteligentnego zarządzania budynkiem, sterujące urządzeniami i systemami oraz optymalizujące zużycie energii elektrycznej, cieplnej oraz wody. W celu ograniczenia strat ciepła dworzec Żytkowice został ocieplony, a wymieniona w nim ślusarka okienna i drzwiowa spełnia obowiązujące normy. Budynek został także wyposażony w nowoczesne systemy monitoringu, kontroli dostępu i sygnalizacji włamania i napadu.

Całkowity koszt przebudowy dworca Żytkowice wyniósł 5,1 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą prac budowlanych była Korporacja Budowlana „DARCO” Dariusz Żak. Dokumentację projektową dla inwestycji opracowało biuro projektowe Suez Safege.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content