24.5 C
Pionki
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img

Region. Bociany powróciły do wsi Molendy Gmina Garbatka-Letnisko. Transmisja live

Popularne

spot_img

Po wielu miesiącach oczekiwań wreszcie pojawiły się nasze bociany w gnieździe w Molendach. To już trzeci rok kiedy mieszkańcy gminy Garbatka – Letnisko oraz obserwatorzy z całego kraju mogą obserwować życie bocianiej rodziny dzięki stałej transmisji internetowej.

Gmina wspólnie z Eneą Wytwarzanie i Mazowiecko – Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym zainicjowała projekt w roku 2022. Zainstalowana została wówczas specjalna kamera, uzyskano zgodę właścicieli okolicznej posesji. W pierwszym roku obserwacji gniazdo szczęśliwie opuściło 4 młode.

Dzieci i młodzież z okolicznych szkół w ramach konkursu na najładniejszy rysunek bocianiej rodziny nadały jednocześnie imiona dorosłej parze. Bohaterami w następnym roku zostali Szperek i Klekotka. W sezonie 2023 wspólnie z rodzicami, w podróż do Afryki udało się troje rodzeństwa. Jest to długa i niebezpieczna wędrówka, podczas której na nasze boćki czyha wiele niebezpieczeństw – gwałtowne burze i załamania pogody, kłusownicy, chemiczne opryski upraw, polowania na Bliskim Wschodzie, osuszanie mokradeł. Z tym większym niepokojem wszyscy oczekiwali w napięciu powrotu i rozpoczęcia lęgów w gnieździe w obecnym roku. – mówi Jacek Tabor, prezes Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

– Najpierw zjawił się prawdopodobnie samiec, a po kilku dniach dołączyła samica. Szperek i Klekotka niezwłocznie przystąpili do naprawy gniazda ciesząc się ze wspólnego spotkania po wędrówce liczącej kilka tysięcy kilometrów. W gminie Garbatka bociany odnajdują bardzo dogodne warunki do żerowania, zakładania gniazd. Obszar ten położony w Ostoi Kozienickiej jest miejscem gdzie występują doliny wielu rzek strumieni, łąki, torfowiska i mokradła obfitujące w pokarm. – dodaje prezes

Życie bocianów można oglądać przez całą dobę za pośrednictwem kanału na Youtube.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content