15.6 C
Pionki
sobota, 25 maja, 2024
spot_img

Region. „Akademia Szerokich Horyzontów to nasza kopalnia talentów” – rozmowa z dyrektorką KDK Elwirą Kozłowską

Popularne

spot_img

Dobiega końca rok artystyczny 2022/23 Akademii Szerokich Horyzontów Kozienickiego Domu Kultury. Już 22 czerwca setki uczestników zajęć podsumują mijające osiem miesięcy nauki. Z tej okazji Kozienicki Dom Kultury organizuje koncert wokalno-taneczny oraz dużą wystawę. O tegorocznym dorobku Akademii oraz o planach na najbliższe miesiące rozmawiamy z Dyrektorką Kozienickiego Domu Kultury Elwirą Kozłowską.

Pani Dyrektor, przed nami uroczyste zakończenie kolejnego roku Akademii Szerokich Horyzontów Kozienickiego Domu Kultury. Zanim przejdziemy do pytań, może przypomnijmy naszym odbiorcom czym tak naprawdę jest Akademia i co kryje się pod tą nazwą?

Elwira Kozłowska: Akademia Szerokich Horyzontów to jedna z najważniejszych form działalności Kozienickiego Domu Kultury. Spina ona nasze stałe kursy i warsztaty, prowadzone rokrocznie od października do maja. Jest to oferta skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży z terenu Gminy Kozienice, ale również do osób dorosłych, bo obejmuje także nasze grupy twórcze, czyli „Venę” i „Erato”. To właśnie w ramach Akademii Szerokich Horyzontów nasi młodzi mieszkańcy mają okazję do rozwijania swoich pasji i umiejętności w zakresie szeroko rozumianej kultury i sztuki.

A proszę nam powiedzieć, jak wyglądało zainteresowanie zajęciami Akademii w tym roku artystycznym? Co czekało na uczestników i jak wielu ich było?

Na brak chętnych absolutnie nie mogliśmy narzekać i tu zacznę od najważniejszego. W mijającym roku artystycznym na nasze zajęcia uczęszczało aż 460 osób. Kilkuset uczestników każdego tygodnia spotykało się w Kozienickim Domu Kultury, głównie popołudniami, by wspólnie ćwiczyć. Nieraz nasze korytarze były dosłownie pełne dzieci czekających na zajęcia oraz ich rodziców przyprowadzających swoje pociechy. Tu muszę serdecznie podziękować właśnie rodzicom, bo zdaję sobie sprawę, że taka aktywność często wymaga od nich sporo uwagi, czasu i poświęcenia. Inwestycja w rozwój dzieci zawsze się opłaca i cieszę się, że wiele osób podziela to zdanie.

Pani Dyrektor, a jakie zajęcia odbywały się w tym roku? Bo ta oferta z roku na rok nieco się zmienia…

Tak, duża część oferty zajęć i warsztatów powstaje w oparciu o rokrocznie ogłaszany przez nas konkurs na instruktorów. Wygląda to tak, że ze swoimi pomysłami zgłaszają się do nas instruktorzy, którzy nie są etatowymi pracownikami Kozienickiego Domu Kultury, prezentując swoje pomysły na zajęcia. Ich oferty są szczegółowo analizowane i zestawiane m.in. z potrzebami, jakie sygnalizują nam mieszkańcy. Obecnie jesteśmy na etapie rozstrzygania kolejnego takiego konkursu, a wkrótce zapadną decyzje dotyczące przyszłego roku artystycznego. Pozwala to nam na zachowanie pewnej elastyczności, ale też na stałe ulepszanie oferty, by była ona jak najbardziej atrakcyjna. Oczywiście warsztaty prowadzą także nasi etatowi pracownicy, a razem tworzy to spójną całość.

W tym roku artystycznym zaproponowaliśmy naszym młodym mieszkańcom ponad 30 kursów, podzielonych na osiem bloków tematycznych. Były to różnego rodzaju zajęcia plastyczne, taneczne, wokalne, teatralne, logiczne, instrumentalne, literackie czy fotograficzne. Niektóre z kursów cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że powstała konieczność stworzenia aż trzech grup uczestników na dane warsztaty.

Pani Dyrektor, przez cały ten rok dochodziły do nas informacje o sukcesach podopiecznych Kozienickiego Domu Kultury. Młodzi kozieniczanie dobrze spisywali się w różnego rodzaju konkursach. Czy przypomni Pani najważniejsze z nich?

Oj tak, o Akademii Szerokich Horyzontów mogę z całą pewnością powiedzieć, że to taka nasza kozienicka kopalnia talentów. To miejsce, gdzie odkrywamy te diamenty, a następnie szlifujemy, by jak najpiękniej błyszczały np. na scenach całej Polski. Uczestnicy naszych zajęć z pełnym zaangażowaniem reprezentują Kozienice i Kozienicki Dom Kultury w wielu konkursach i z wieloma sukcesami.

Tu muszę wspomnieć m.in. naszych wokalistów. Tercet N.O.K., czyli Natalia Wilczek, Oliwier Dębiński i Katarzyna Chałdaś regularnie zajmował podium w różnych konkursach. Zajęli m.in. I miejsce na bardzo prestiżowym, 29. Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Kasię solo zobaczymy z kolei w Koncercie Finałowym XX Konkursu Piosenki o Nagrodę Bogusława Klimczuka. Cała ta trójka ma już na swoim koncie swoje debiutanckie single i teledyski do nich w serwisie YouTube.

Ale nie tylko ogólnopolskimi konkursami człowiek żyje. Praktycznie wszyscy nasi wokaliści, z Małej i Młodzieżowej Estrady, regularnie i z sukcesami pojawiali się na lokalnych konkursach. Podobnie jak tancerze, których oglądaliśmy m.in. na tegorocznym konkursie „Music-Dance”.

Co ciekawe, po nagrody sięgają także debiutanci. Antoni Wróblewski z grupy Fotomigawki zajął II miejsce w III Wojewódzkim Konkursie „Łap Chwilę – Ile waży szczęście?” już w pierwszym roku uczęszczania na zajęcia fotograficzne.

To radość nie tylko dla samych uczestników i ich bliskich, ale także dla nas oraz instruktorów prowadzących zajęcia.

Pozostaje tylko pogratulować tak zdolnej młodzieży. Pozostając w temacie, przed nami uroczyste zakończenie roku i to też będzie okazją do prezentacji twórczości młodych kozieniczan. Co dokładnie nasz czeka?

Tak, spotkamy się 22 czerwca w sali koncertowo-kinowej CKA. W trakcie gali wystąpią soliści, zespoły oraz grupy działające w Kozienickim Domu Kultury: wokaliści oraz tancerze. Przy czym tu warto zaznaczyć, że niektóre grupy, jak np. sekcje instrumentalne, teatralne oraz młodsza grupa wokalna występowały dla swoich bliskich w maju, podczas specjalnych pokazów dla rodziców.

Ponadto, zaprezentowana zostanie wystawa „Z pracowni ASzH”, na której zobaczymy prace kilkudziesięciu autorów, uczestników aż siedmiu różnych kursów i warsztatów. Będą to prace plastyczne, ale też rękodzielnicze oraz fotografie. Sama ekspozycja będzie prezentowana w patio Centrum Kulturalno-Artystycznego do 30 lipca 2023 roku. Gorąco zapraszam!

Pani Dyrektor, Akademia Szerokich Horyzontów powróci po wakacjach, a po drodze właśnie jeszcze letnia przerwa. Co Kozienicki Dom Kultury zaplanował na te kilka – miejmy nadzieję – słonecznych tygodni?

Oczywiście wracamy z naszą coroczną akcją „Lato w mieście – wakacje z KDK”. Nasza letnia oferta została przygotowana z myślą o dzieciach i młodzieży w wieku od 5 do 18 lat. Uczestnicy zajęć mogą wybierać spośród kilkunastu różnego rodzaju warsztatów. Tegoroczną ofertę zdominowały zajęcia plastyczne, podczas których z pewnością powstaną unikatowe pamiątki z wakacji. W ramach letniej akcji organizujemy również jednodniową wycieczkę autokarową do ogrodu zoologicznego w Warszawie, a także seanse wakacyjne w Kinie KDK. Te będą odbywały się w lipcowe środy, o godz. 11.00, a widzowie mogą się spodziewać preferencyjnych cen biletów.

Zapisy na zajęcia ruszają 17 czerwca, a wszystkie szczegółowe informacje dostępne są na naszej stronie internetowej www.dkkozienice.pl.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content