17.4 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

Przed nami jubileuszowy XX Konkurs Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. Wkrótce ruszają zgłoszenia

Popularne

spot_img

To może być ważny krok do wielkiej muzycznej kariery. Kozienicki Dom Kultury ogłosił właśnie jubileuszową, dwudziestą już edycję Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. Ten prestiżowy, ogólnopolski konkurs co roku przyciąga do Kozienic wspaniałych, młodych artystów z najdalszych zakątków kraju. Tu czeka ich szansa na występ przed liczbą publicznością i możliwość zdobycia atrakcyjnych nagród finansowych, a te z okazji jubileuszu będą rekordowe. Zgłoszenia ruszają już wkrótce.

Konkurs odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka, zaplanowanego na 25-26 sierpnia. Przesłuchania finałowe poprzedzą kwalifikacje wstępne, których termin ustalono na 28 maja.

Pamięci kozienickiego kompozytora

Konkurs piosenki oraz festiwal odbywają się w Kozienicach od 2002 roku i nieprzerwanie noszą imię Bogusława Klimczuka. Kompozytor urodził się 19 października 1921 roku w Kozienicach. Po studiach całe swoje dorosłe życie związał z Warszawą i z Polskim Radiem.

– Bogusław Klimczuk był znakomitym kompozytorem, dyrygentem, aranżerem i świetnym pianistą. Skomponował ponad 250 piosenek. Wiele z nich poświęcił stolicy – miastu, które po Kozienicach było mu najbliższe. Do historii polskiej muzyki rozrywkowej wpisały się takie utwory jak: „Rudy Rydz”, „Czarny Alibaba” czy „Cóż wiemy o miłości”, które od lat 70-tych nadal śpiewa cała Polska. Do dziś na otwarcie każdego Festiwalu Piosenki w Opolu rozbrzmiewa skomponowany przez Bogusława Klimczuka sygnał tego festiwalu – przypomina Dyrektorka Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

W Polskim Radiu tworzył nowoczesne zespoły do nagrań muzyki rozrywkowej, kierował i dyrygował Orkiestrą Taneczną i Big Bandem Polskiego Radia. Współpracował z czołowymi gwiazdami piosenki, ale pomagał też podbijać sceny tym, którzy dopiero debiutowali.

– Bogusław Klimczuk był prawdziwym łowcą talentów i przyjacielem młodych, zdolnych artystów. Odkrył wiele perełek ówczesnej sceny, a Kozienicki Dom Kultury od lat kontynuuje jego pracę na rzecz młodego pokolenia muzyków. Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że zarówno festiwal, jak i konkurs piosenki to dla nas najważniejsze wydarzenia w ciągu roku – dodaje Elwira Kozłowska.

Dla kogo konkurs?

Organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie wokalistów (mogą im towarzyszyć chórki), duety oraz małe zespoły wokalne – do 6 osób. Obowiązuje jedna kategoria wiekowa: od 15. roku życia. Decyduje rok urodzenia.

Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie zgłoszenia za pomocą interaktywnego formularza zgłoszeniowego. Ten dostępny będzie na stronie www.dkkozienice.pl w dniach 1-31 marca. Należy także wpłacić akredytację w wysokości 150 zł.

Uczestnicy muszą przygotować po dwa utwory, wybrane z list piosenek, opublikowanych przez organizatorów konkursu. W trakcie przesłuchań obowiązkowo będą prezentowali utwór z listy nr 1, a na życzenie jury – również z listy nr 2.

Kilka etapów do sławy

Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Kwalifikacje wstępne odbędą się 28 maja w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Najlepsi zakwalifikują się do koncertu finałowego. Ten również odbędzie się w CKA, a jego termin zaplanowano na 25 sierpnia.

Laureaci zaprezentują się na koncercie galowym, 26 sierpnia, w amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim. To wtedy oficjalnie poznamy zdobywcę Grand Prix XX Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. Jak co roku, tego dnia dla kozienickiej publiczności wystąpią również gwiazdy muzyki rozrywkowej. Na razie organizatorzy nie mogą zdradzić kto to będzie, ale można się spodziewać dużego zainteresowania widzów i wysokiej frekwencji.

Rekordowe nagrody

– Jubileuszowa edycja konkursu wiąże się z jeszcze bardziej atrakcyjnymi nagrodami dla najlepszych wokalistów. W tym roku zdobywca Grand Prix, oprócz pamiątkowej statuetki, otrzyma czek na kwotę 10 tys. złotych – zaznacza Elwira Kozłowska.

Pierwsze miejsce premiowane będzie kwotą 5 tys. zł, drugie – 4 tys. zł, a trzecie – 3 tys. zł. Regulamin dopuszcza także możliwość przyznania wyróżnień oraz nagród specjalnych. Wiele wskazuje na to, że tegoroczna pula przekroczy 30 tys. zł. Tym bardziej warto zawitać do Kozienic i na własnej skórze poczuć atmosferę tego największego w regionie festiwalu muzycznego.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.dkkozienice.pl. Organizatorami wydarzenia są Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content