17.4 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

Prezydent Andrzej Duda wetuje lex TVN. Przeciwko ustawie protestowano między innymi w Kozienicach

Popularne

spot_img

– Odmawiam podpisania lex TVN – powiedział Andrzej Duda na spotkaniu z mediami. Kolejne spory są nam niepotrzebne – podkreślał prezydent.

– Jednym z argumentów była kwestia umowy międzynarodowej w 1990 r. to był traktat pomiędzy USA a Polską o wzajemnych stosunkach gospodarczych i handlowych, tam jest mowa o ochronie inwestycji – mówił prezydent Duda. – Są kwestie ochrony prawa własności i swobody gospodarczej. Są jednak i kwestie umowy – mówił również Andrzej Duda.

– Jeśli zawarliśmy umowę, musimy jej dotrzymywać. Jeśli my nie będziemy dotrzymywać umów, inni też ich nie będą dotrzymywali – mówił.

– Pamiętajmy o tym, że mówimy o spółce, która niedawno koncesję dostała. Działała całkowicie legalnie – dodał Duda. Prezydent zaznaczył, że “postępowanie arbitrażowe (po wejściu w życie lex TVN) oznaczałoby wielkie koszty” dla Polski.

Prezydent mówił, że w ostatnim czasie “rozmawiał z wieloma rodakami”. – Oni, jak sądzę, w większości nie byli prawnikami, ale z rozmów wynikało zaniepokojenie sytuacją. Rodacy mówili o spokoju, o tym, że mamy za dużo sporów. Większość Polaków uważa, że niepotrzebne nam są kolejne spory – mówił prezydent Andrzej Duda.

– Dochodzi też kwestia pluralizmu medialnego, wolności słowa. Podejmując swoją decyzję, z całą powagą brałem pod uwagę te sprawy – zaznaczał prezydent.

Prezydent mógł nowelizację ustawy o KRRiT podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Na decyzję miał czas do 9 stycznia.

Przed świętami ustawa znana jako lex TVN została przyjęta przez Sejm. Za przyjęciem zmian w ustawie o radiofonii i telewizji zagłosowało 225 posłów Zjednoczonej Prawicy, trzech posłów Kukiz’15 oraz Łukasz Mejza, który jest posłem niezrzeszonym. Od głosu wstrzymało się 10 posłów Konfederacji oraz jeden poseł niezrzeszony, przeciwko głosowali z kolei wszyscy posłowie pozostałych klubów opozycyjnych – łącznie 212 osób..

Znane jako lex TVN przepisy miały uniemożliwić amerykańskiemu koncernowi Discovery posiadanie większości udziałów w Grupie TVN.

Protest w Kozienicach

W niedzielę 19 grudnia w całej Polsce odbywały się protesty przeciwko “lex TVN”. Osoby chcące bronić wolności mediów wyszły na ulice ponad 70 miast, w tym także Kozienic. Mieszkańcy Kozienic rozpoczęli manifestację o godzinie 17 na placu przy Pomniku Niepodległości. Organizatorem protestu byli członkowie i sympatycy Platformy Obywatelskiej w Kozienicach. Materiał zdjęciowy oraz wideo z kozienickiej manifestacji dostępne jest TUTAJ (wystarczy kliknąć).

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content