21.7 C
Pionki
sobota, 22 czerwca, 2024
spot_img

Policjanci ostrzegają przed nierozważną zabawą z fajerwerkami. Apelują także o rozwagę na drogach

Popularne

spot_img

W okresie świąteczno-noworocznym petardy i fajerwerki postrzegane są jako jeden z elementów dobrej zabawy. Niestety nieumiejętne ich używanie może stanowić śmiertelne zagrożenie zarówno dla samych „strzelających”, jak również i osób postronnych.

– Przypominamy, że sprzedaż fajerwerków osobom nieletnim jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 2. Informujemy, że policjanci będą cyklicznie kontrolować punkty ich sprzedaży pod kątem przestrzegania obowiązujących przepisów w tym zakresie. Pamiętajmy także o zwierzętach dla których huk wystrzeliwanych fajerwerków i petard jest ogromnym przeżyciem. Informujemy, że policjanci będą przeprowadzać kontrole pod kątem przestrzegania obowiązujących przepisów w miejscach sprzedaży “fajerwerków” – mówi aspirant Ilona Tarczyńska z Komendy Powiatowej Policji w Kozienicach.

Zbliża się do nas powitanie Nowego Roku. Jak podkreśla kozienicka policja, niestety w dalszym ciągu wielu nieodpowiedzialnym osobom wydaje się, że materiały pirotechniczne to są zabawki. Niestety nic bardziej mylnego. Statystyki pokazują, że co roku ofiarami nieostrożnego obchodzenia się z petardami i racami są dzieci, młodzież, a także nietrzeźwi dorośli.

– W związku z tym apelujemy o ostrożność, aby powitanie Nowego Roku odbyło się wśród rodziny, znajomych, a nie w Szpitalu. Fajerwerki używane nieumiejętnie, bez wyobraźni mogą spowodować kalectwo, a nawet utratę życia. Przede wszystkim fajerwerki odpalają tylko i wyłącznie osoby dorosłe. Ich sprzedaż osobom nieletnim stanowi przestępstwo zagrożone karą do 2 lat więzienia – dodaje aspirant Ilona Tarczyńska.

Policjanci apelują, aby korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności. Przede wszystkim należy przeczytać najpierw instrukcję obsługi. Nie powinno się także używać fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar.

– Skrajnym brakiem wyobraźni jest również odpalanie rac ze stojących plastikowych butelek. Nie trudno przecież sobie wyobrazić jaką krzywdę mogą spowodować, jeśli plastikowa butelka na przykład z uwagi na wiatr się przewróci i wystrzeli w stojący tłum. Nie podchodźmy również sprawdzać co się stało jeśli po odpaleniu ładunek nie eksplodował. Pamiętajmy również o zwierzętach, dla nich huk z wystrzeliwujących petard jest dużym przeżyciem. Podczas powitania Nowego Roku nie możemy zapominać również o zmotoryzowanych i pieszych uczestnikach ruchu drogowego. Do tych pierwszych apelujemy o zdjęcie nogi z gazu i włączenie myślenia, oby zawsze w sposób bezpieczny dojechali do celu – mówi aspirant Tarczyńska.

Policjanci przypominają też o nieodpowiedzialnej jeździe po alkoholu. – Zapewnijmy sobie wcześniej powrót do domu z udanego balu sylwestrowego czy też spotkania wśród znajomych obyśmy na własnej skórze nie musieli się przekonywać, że odwiezienie przez trzeźwego kolegę czy też powrót taksówką będzie dużo lepszym sposobem niż narażanie się na konsekwencję jazdy po spożyciu alkoholu. Do pieszych apelujemy o szczególną ostrożność podczas przechodzenie przez jezdnie oraz o używanie elementów odblaskowych, które bez wątpienia ratują nasze życie – dodaje na koniec aspirant Ilona Tarczyńska.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content