18.1 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Niezbędne wyposażenie strażackie

Popularne

spot_img

Sprzęt strażacki obejmuje zarówno podstawowe narzędzia, jak i specjalistyczne urządzenia. Wyposażenie dla straży pożarnej jest zawsze dostosowywane do konkretnych okoliczności. W jednym przypadku może być konieczne użycie mechanicznego sprzętu strażackiego, podczas gdy innym razem może być potrzebne burzące wyposażenie. 

Sprzęt strażacki można podzielić na różne grupy ze względu na zastosowanie. Dla przykładu można wyróżnić urządzenia tnące, jak np. piły Milwaukee i odprowadzające wodę, np. motopompa NIAGARA 3 MAX. Konkretne wyposażenie dostosowuje się do danej sytuacji. Inny sprzęt potrzebny będzie podczas wypadku drogowego, a inny podczas usuwania chemikaliów. Co zatem powinno znaleźć się na wyposażeniu straży?

Wyposażenie i rodzaje sprzętu strażackiego

Podstawowym wyposażeniem używanym przez strażaków jest sprzęt gaśniczy i ratowniczo pomocniczy. Wozy, węże i drabiny to najczęstsze i prawidłowe skojarzenia. Jednak narzędzi, których potrzebują strażacy, jest znacznie więcej i są to m.in.

  1. Sprzęt tnący – służy do przecinania przedmiotów blokujących drogę lub stanowiących zagrożenie, takich jak łańcuchy, kable itp. W skład tego rodzaju wyposażenia wchodzi np.pl siekierołom, będący połączeniem siekiery i łomu.
  2. Sprzęt burzący – służy do wyburzania przeszkód, ścian, a nawet pomieszczeń i kondygnacji. W jego skład wchodzą bosaki (lekkie, ciężkie, strzechowe i sufitowe), kotwice strażackie, liny oraz piły tarczowe do stali i betonu.
  3. Sprzęt podnoszący – umożliwia przenoszenie dużych i ciężkich obiektów. Obejmuje różnego rodzaju dźwignie mechaniczne, lewary i poduszki pneumatyczne.
  4. Sprzęt rozpierający – narzędzia mechaniczne i hydrauliczne, przydatne do różnego rodzaju prac. Używany do torowania dróg dojścia, np. przy wypadkach samochodowych. Przykłady takiego sprzętu to nożyce strażackie, siłowniki, rozpieracze hydrauliczne i cylindryczne.
  5. Specjalistyczny sprzęt – to elementy sprzętu strażackiego dostosowane do konkretnych akcji ratunkowych, mechanicznych lub gaśniczych. Obejmuje zaawansowany mechaniczny sprzęt strażacki, sprzęt nurkowy i alpinistyczny, ewakuacyjny sprzęt strażacki oraz sprzęt oświetlający i oddymiający.

W tych ogólnych kategoriach znajdują się dziesiątki różnego rodzaju sprzętu, który zabierany jest na niemal każdą akcję. Istnieją jednak i takie urządzenia, które czekają na odpowiednie wydarzenie.

Co znajduje się w podręcznym wyposażeniu strażaka?

W celu zapewnienia ochrony życia i zdrowia strażaka, podręczne wyposażenie obejmuje głównie odzież, obuwie ochronne i specjalny kask. Oprócz ubrania ochronnego każdy strażak jest wyposażony w pas bojowy, który umożliwia przypięcie liny lub innego ekwipunku.

Do podręcznego wyposażenia strażackiego zalicza się również topory strażackie, noże, wytrychy, urządzenie wielofunkcyjne, latarkę oraz komunikator, który służy do kontaktu z dowódcą akcji. 

Lżejsza odzież i podręczny ekwipunek wpływają na mobilność strażaka, aby mógł skutecznie ratować innych i uniknąć obrażeń. Cięższy sprzęt strażacki jest dobierany w zależności od rodzaju konkretnych działań. Wszystko to sprawia, że ratownicy są gotowi do pomocy w nawet najtrudniejszych warunkach.

 

/art.sponsorowany/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content