12.5 C
Pionki
piątek, 11 października, 2024
spot_img

Mieszkania w formule SIM. Dziś odbyły się pierwsze rozmowy

Popularne

spot_img

Dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają „zdolność czynszową”, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny, nieposiadających tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości. Dziś w  sali konferencyjnej Urzędu Miasta Pionki odbyło się spotkanie samorządowców ziemi radomskiej zainteresowanych wzięciem udziału w rządowym programie Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych.

Społeczna inicjatywa mieszkaniowa, czyli SIM, to spółka (składająca się z samorządów) realizująca budownictwo społeczne. Jej zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Inicjatywa przeznaczona jest głównie dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Dziś w urzędzie Miasta Pionki odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne z przedstawicielami Krajowego Zasobu Mieszkaniowego. Wśród nich obecnych byli m.in. przedstawiciele samorządu Gminy Iłża, Skaryszew, Zwolenia, Wyśmierzyc oraz Radomia.

– Na dzisiejsze spotkanie przyjechali przedstawiciele  samorządów, którzy zgłosili swój wstępny akces udziału w tym przedsięwzięciu. Wśród nich są oprócz Miasta Pionki takie samorządy jak  Gmina Iłża, Skaryszew, Zwoleń, Wyśmierzyce czy miasto Radom.

Samorządowcy mieli wiele pytań związanych z działaniem rządowego programu. Przedstawiciele KZM starannie odpowiadali na każde z nich przedstawiając szereg zaproponowanych przez rząd rozwiązań.

I tak, podczas spotkania mogli się dowiedzieć, że żeby otrzymać mieszkanie w SIM, najemca musi partycypować w kosztach wzniesienia budynku. Maksymalna kwota partycypacji to 30 proc. kosztów budowy. – Partycypacja ma być wkładem finansowym w budowę mieszkania, który będzie dawało prawo do wynajęcia lokalu. Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem będą mogły skorzystać z proponowanego modelu finansowania, dzięki któremu stawki czynszu w mieszkaniach SIM mają być niższe niż na rynku komercyjnym (do 5% wartości odtworzeniowej lokalu mieszkalnego). Bedzie to możliwe dzięki preferencyjnemu kredytowi udzielanemu SIM przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) do wysokości 80% kosztów przedsięwzięcia (odsetki od tych kredytów wykupuje Skarb Państwa, dzięki temu BGK może zaoferować niższe oprocentowanie).

Pieniądze na SIM

Aby ułatwić gminom zakładanie SIM-ów i udział w realizacji społecznych mieszkań czynszowych rząd proponuje wsparcie finansowe ze specjalnie powołanego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa dla wszystkich gmin. Na utworzenie nowego SIM lub objęcie udziałów w istniejącym SIM/TBS gmina może pozyskać odpowiednio 3 mln zł lub 10% wartości nowej inwestycji mieszkaniowej SIM/TBS. Gminy mają również otrzymać grant ze środków Funduszu Dopłat do 35% kosztów przedsięwzięcia dla gminy która partycypuje w realizacji mieszkań przez SIM. Rządowy program przewiduje również wprowadzenie możliwości tworzenia przez KZN we współpracy z gminami SIM i przystępowania do istniejących TBS, poprzez obejmowanie w imieniu Skarbu Państwa udziałów w zamian za wnoszone do tych spółek grunty, na których budowane są mieszkania.

Rozmowa i dyskusja potrwała blisko dwie godziny. Po spotkaniu poprosiliśmy burmistrza Pionek Roberta Kowalczyka o krótkie podsumowanie dzisiejszego spotkania.

– Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa to nowa inicjatywa państwa, gdzie zgodnie z ustawą samorządy mogą powoływać spółki, które będą miały za zadanie budowania mieszkań pod wynajem. Jako miasto jesteśmy zainteresowani oczywiście budową mieszkań, z tym że w tym przypadku jest taka sytuacja, że musielibyśmy oddać grunty miejskie nowo powstałej spółce. Spółka musiałaby mieć możliwości budowy ponad 500 mieszkań, więc tak naprawdę tych samorządów musiałoby do tej spółki wejść kilka może nawet kilkanaście. Oczywiście dopiero po tym, jak zostaną ich grunty ocenione. Oczywiście będziemy się nad tym zastanawiać, natomiast w tej chwili będziemy robić ocenę gruntów, które ewentualnie mogłyby się nadawać pod budownictwo mieszkaniowe pod właśnie wynajem. – mówił burmistrz Robert Kowalczyk

Mieszkanie za kilka lat

Jak mówi burmistrz Pionek, jeśli dojdzie do zawiązania spółki w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, pierwsze mieszkania będą mogły powstać w ciągu kilku najbliższych lat. – Jeżeliby doszło do powstania spółki w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, to jak szacują eksperci tych zasobów, może pierwsze mieszkania mogłyby powstać za 4 lata.

Kolejne spotkanie zaplanowane zostało na koniec sierpnia.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content