11.2 C
Pionki
poniedziałek, 26 lutego, 2024

Koniec z nocnymi dyżurami aptek w Pionkach. Od 1 stycznia dyżury pełnią apteki w Radomiu

Popularne

Z nowym rokiem zmieniły się zasady pełnienia dyżurów nocnych i świątecznych przez apteki. Zmiana przepisów przysporzy mniejszym miejscowościom więcej problemów z wykupieniem leków w godzinach nocnych. To efekt

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Radomiu, Rada Powiatu nie będzie już wyznaczała tzw. aptek dyżurnych na terenie Powiatu Radomskiego, a ich funkcję przejmą apteki dyżurne w Radomiu.

„Z nowych przepisów wynika, że samorządy, tak jak do tej pory, zbierać będą informacje o pracy aptek ogólnodostępnych na swoim terenie. Jeśli okaże się, że godziny ich otwarcia nie zapewniają mieszkańcom dostępu do leków w porze nocnej i w święta, a sytuacja ta będzie dotyczyć powiatów, których siedzibą są miasta do 40 tys. mieszkańców – wówczas władze samorządowe będą zobligowane do wyznaczenia apteki dyżurnej. Obowiązek ten nie będzie dotyczył tzw. powiatów obwarzankowych (czyli mających swoją siedzibę w miastach na prawach powiatu lub sąsiadujących z nimi).

Powiat Radomski jest tzw. „powiatem obwarzankowym” więc nie będzie zobowiązany do ustalania dyżurów aptek, natomiast pacjenci z Powiatu Radomskiego będą mogli korzystać z aptek dyżurujących na terenie miasta Radomia. Ustaleniem ich dyżurów ma zająć się inny organ administracji samorządowej – czyli Rada Miejska w Radomiu. Do czasu ustalenia nowego, obowiązuje dotychczasowy rozkład pracy aptek dyżurnych. Jednocześnie ustawodawca nie dał Radzie Powiatu Radomskiego możliwości ustalenia innego harmonogramu pracy aptek dyżurnych na terenie powiatu.

HARMONOGRAM PRACY APTEK NA TERENIE MIASTA RADOMIA

W dniu 20 września 2023 r. ogłoszona została w Dzienniku Ustaw (poz. 1938) Ustawa z dnia 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza zmiany do ustawy prawo farmaceutyczne, mówiącej m.in. o dyżurach aptek. Doprecyzowano w niej pojęcie „dyżuru apteki”, czego do tej pory nie było.

W nowych przepisach “dyżurem w dzień wolny od pracy” jest dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną w niedzielę i święta bez przerwy przez kolejne 4 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godz. 10 a 18. Natomiast “dyżurem w porze nocnej” jest dyżur pełniony przez aptekę ogólnodostępną bez przerwy przez kolejne 2 godziny zegarowe w przedziale czasowym między godzinami 19 a 23.”

źródło: Starostwo Powiatowe Radom

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content