21.7 C
Pionki
sobota, 22 czerwca, 2024
spot_img

Jak bardzo kreatyna przyspiesza budowanie masy mięśniowej?

Popularne

spot_img

Każda osoba rozpoczynająca swoją przygodę z treningami i szukając sposobu na zwiększenie efektywności treningów w budowaniu masy mięśniowej na pewno słyszała o kreatynie. Jest to najbardziej popularna odżywka wspierający wspomniany cel treningowy, a co najbardziej istotne – jej działanie zostało wielokrotnie udokumentowane naukowo. Stąd też coraz więcej osób decyduje się na jej suplementację, a dzięki temu jeszcze częściej można się spotkać z jej udowodnionymi efektami z uwagi na zadowolenie sportowców.

Warto także podkreślić, że kreatyna naturalnie występuje w organizmie człowieka, a jej największe ilości znajdują się w mięśniach. Jednak jej niewielkie ilości można znaleźć także w organach wewnętrznych takich jak wątroba, nerki, trzustka, czy nawet mózg. Ponadto, kreatyna jest aminokwasem i jest dostępna w pożywieniu. Jej najbogatszym źródłem jest m.in. czerwone mięso. Zatem czy potrzebna jest jej suplementacja? Jeśli chcesz zwiększyć efektywność swoich treningów to tak, ponieważ aby dostarczyć kreatynę w takiej dawce jak w suplementach diety, trzeba by było zjeść, aż kilogram mięsa. Dodając do tego fakt, że musiałoby się to odbywać codziennie, wydaje się to wręcz niemożliwe.

Suplementacja kreatyny – co warto wiedzieć?

Suplementacja kreatyną jest polecana wszystkim osobom, które szukają wsparcia w budowie masy mięśniowej. Jednak na samym początku warto dowiedzieć się także tego, jak działa kreatyna i jak ją suplementować, chociaż w podstawowym zakresie. Wiele mówi się o tym, że rozpoczęcie stosowania kreatyny, powinno odbywać się poprzez tzw. fazę nasycenia. Polega ona na tym, że przez pierwsze kilka dni (zaleca się od 5 do 7) stosować kreatynę powinno się w dawkach ok. 20 gramów codziennie. Po upływie zalecanego okresu, należy przejść na dawkę 5 gram (najczęściej spotykana np. w jednej kapsułce).

Tutaj pojawiają się różne opinie. Jedni twierdzą, żeby suplementować kreatynę przez miesiąc i robić sobie po prostu przerwy, np. 7 dniowe, a następnie powtórzyć proces z fazą nasycenia. Jednak równie dużo mówi się o tym, że nie ma to większego wpływu i warto stosować kreatynę bez przerwy, cały czas w dawce 5 gram. Co więcej, największą skuteczność kreatyna (https://sklep.sfd.pl/Kreatyny-k112.html) posiada w suplementacji potreningowej, co jest związane z wyrzutem insuliny w organizmie po wysiłku fizycznym. Jednak warto pamiętać, że bardzo ważny jest przy tym posiłek potreningowy.

Skuteczność kreatyny – czy faktycznie przyspiesza efekty treningów?

Kreatyna zapewnia przede wszystkim lepszą regenerację po treningu, wzrost siły i wytrzymałości mięśni, a także ogólnej wydolności fizycznej organizmu. Oczywiście to wszystko w konsekwencji prowadzi do przyspieszonej rozbudowy masy mięśniowej. Jednak czy faktycznie efekty suplementacji są tak bardzo zauważalne? Tutaj oczywiście wiele zależy od innych czynników. Prawidłowa dieta, plan treningowy oraz technika wykonywania ćwiczeń to tylko najbardziej podstawowe z nich. Jeśli jednak jest się pod tym kątem wzorowym przykładem regularności i sumienności, wtedy faktycznie efekty mogą być imponujące.

Oczywiście wszystko zależy od naszej sytuacji, a nawet skłonności genetycznych, jednak uśredniając – suplementacja kreatyny może przynieść nawet kilka kilogramów więcej masy mięśniowej już po pierwszych 6 tygodniach jej stosowania. Wartości te mogą się różnić. Wystarczy powiedzieć, że wiele osób może zauważyć podobne efekty nawet 2 tygodnie wcześniej, a inni będą musieli poczekać 2 tygodnie dłużej. Jednak bez wątpienia, kreatyna znacznie przyspiesza cały proces i pomaga m.in. w utrzymaniu wysokiej motywacji do treningów, która jest także bardzo istotna. Szukając tego rodzaju odżywki dla siebie, warto przyjrzeć się ofercie jednego ze specjalistycznych sklepów z suplementami SFD, gdzie na pewno znajdziesz jedną z kreatyn idealną dla siebie.

 

mat./sponsorowany/

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content