16.5 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

[AUDIO] Pionkowska Spółdzielnia Mieszkaniowa ma nowego prezesa. Roman Poterała właśnie rozpoczyna pracę

Popularne

spot_img

Ma 52 lata, mieszka w Radomiu. Od ponad 10 lat związany ze spółdzielczością, głównie od strony dostawcy usług i materiałów wykorzystywanych przez spółdzielnie mieszkaniowe i zarządców nieruchomości (opomiarowanie i rozliczenia zużycia wody i ciepła). Ukończył studnia magisterskie oraz Executive MBA. Rada Nadzorcza PSM właśnie rozstrzygnęła konkurs na prezesa, którym został Roman Poterała.

Przeszedł proces rekrutacji ogłoszony przez Radę Nadzorczą spółdzielni i właśnie rozpoczyna pracę. Nowym prezesem Pionkowskiej spółdzielni Mieszkaniowej został nim Roman Poterała z Radomia, ma 52 lata.

Biogram

W 2003 roku ukończył studia magisterskie na kierunku prawa w KUL. Podczas studiów uczestniczył w seminarium Prof. Henryka Ciocha z-współtwórcy pierwszego powojennego prawa spółdzielczego z 1952r – tzw. Małej Ustawy Spółdzielczej. W roku 2013 ukończył Studia  Executive  MBA  w. Akademii  Leona  Koźmińskiego  w Warszawie –  jednej z najlepszych prywatnych uczelni w Polsce.

Zaraz po studiach rozpoczął pracę w mediach samorządowych Radio Radom. Po jego likwidacji prowadził własną działalność gospodarczą (hurtownia materiałów budowlanych), następnie pracował w międzynarodowych koncernach produkujących materiały budowlane w Polsce. Od ponad 1O lat związany ze spółdzielczością –  głównie od strony dostawcy usług i materiałów wykorzystywanych przez Spółdzielnie Mieszkaniowe i Zarządców Nieruchomości (opomiarowanie i rozliczanie zużycia wody i ciepła). Współpracował również ze Spółdzielniami Mieszkaniowymi w zakresie sprawdzania stanu wieszaków w ścianach warstwowych budynków z wielkiej płyty i wzmacnianiu ścian tych budynków. Ostatnie lata to także praca w ramach działalności agencyjnej w zakresie termomodernizacji budynków wielorodzinnych, systemów napraw balkonów i kompleksowych rozwiązań w tych zakresach.

Cele i plany

Wtorek 7 listopada, to pierwszy dzień pracy prezesa, zapoznanie się z pracownikami, dokumentacją i oczywiście finansami. Mimo obowiązków, naszej redakcji udało się chwilę porozmawiać z nowym prezesem i zapytać o plany oraz cele strategiczne jakie będzie chciał zrealizować w Pionkach Roman Poterała.

Jedną z pierwszych decyzji, ale i cel jaki zostanie zrealizowany, to poprawa komunikacji i dostępności spółdzielni. Powstanie oficjalna strona internetowa pozwalająca na szeroką informację i komunikację z lokatorami, w perspektywie czasu nowa witryna będzie umożliwiała na bieżąco sprawdzenie np. stanu swojego rozliczenia za opłaty spółdzielcze, bieżące zużycie wody czy ciepła.  

Kolejnym krokiem ma być szybki rozwój infrastruktury i architektury spółdzielni. Zadanie to, będzie dotyczyło jak najszybszej termomodernizacji całej spółdzielni opartej o aktualnie obowiązujące standardy.

– Z pewnością w spółdzielni jest mnóstwo rzeczy do zrobienia, od bardzo takich prostych, które nie wymagają jakiś nakładów finansowych typu otwarcie na lokatorów spółdzielni, stworzenie strony internetowej, możliwość komunikacji i przedstawienia swoich wniosków, do bardziej zaawansowanych, nad którymi będziemy musieli popracować, żeby finalnie doprowadzić do termomodernizacji, do tego, aby mieszkało się bardziej ekonomicznie w tych blokach, mieszkaniach spółdzielnianych. Na pewno przed nami bardzo długa droga, bo jest szereg różnych spraw, które są złożone począwszy od sposobu podziału nieruchomości, które nie do końca pozwalają na szybkie i sprawne przeprowadzenie termomodernizacji na wszystkich budynkach, poprzez samą analizę tego, co zostało do tej pory zrobione, co może być zrobione. Oczywiście chcielibyśmy to zrobić bez obciążania dodatkowymi kosztami lokatorów z sięganiem po finansowanie zewnętrzne, po środki z Funduszu Ochrony Środowiska czy z Banku Gospodarstwa Krajowego, które są zwłaszcza na początku roku między innymi na spółdzielnie. Osobiście wierzę również, że za chwilę pojawią się środki z Krajowego Programu Odbudowy i to będą znaczne środki. Natomiast praktyka pokazuje, że znowu trzeba się spieszyć po to, aby być w śród tych pierwszych, którzy się zainteresowani – mówił prezes Pionkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Roman Poterała

 

W rozmowie udało nam się dowiedzieć również, że prezes Poterała jest zwolennikiem wdrażania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak inteligentne systemy zarządzania budynkiem. Chce promować również rozwiązania proekologiczne, takie jak instalacje fotowoltaiczne czy systemy oczyszczania wody.

Jak podkreśla prezes, w tych wszystkich planach i możliwości ich realizacji najważniejsi są lokatorzy. Plany rozwoju spółdzielni mają zostać realizowane przy współpracy z mieszkańcami. Mają odbywać się regularne spotkania i konsultacje, które pozwolą na zbieranie opinii i pomysłów na rozwój danego osiedla oraz całej spółdzielni. Ważną kwestią, o której wspomina prezes jest dobra współpraca z lokalnymi władzami, która poprzez aktywne uczestnictwo w projektach i inicjatywach pozwoli promować rozwój lokalnej społeczności.    

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content