16.5 C
Pionki
czwartek, 23 maja, 2024
spot_img

Premier: Mamy najniższe ceny benzyny w całej Unii Europejskiej

Popularne

spot_img

Dziś w życie weszła obniżka stawek VAT na paliwa z 23 do 8 proc. – W innych krajach, Danii, Niemczech, ceny paliw rosną. U nas spadły zgodnie z obietnicami. To dla przeciętnej rodziny kilkadziesiąt zł mniej na jednym tankowaniu — mówił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zorganizowanej na jednej ze stacji Orlenu.

Premier zaczął swoje wystąpienie od wskazania winnych rosnących cen. – Inflacja przyszła z covidem, Gazpromem i nieodpowiedzialną polityką Unii Europejskiej — mówił Mateusz Morawiecki.

Premier argumentował, że obniżka cen paliw jest kluczowa dla walki z inflacją, z uwagi na fakt, że przekładają się one na koszty transportu i są uwzględniane w cenach wielu produktów. – Zwalczymy tę inflacyjną hydrę — zadeklarował.

W porannej konferencji uczestniczył też prezes Orlenu Daniel Obajtek. – Średnia cena benzyny to dziś 5,19, oleju napędowego 5,24 – wyliczał. – Jako Orlen staramy się przenosić to na rynek. Sądzę, że nasza konkurencja również zaimplementuje te ceny — przekonywał.

Daniel Obajtek wyraził też opinię, że gdyby nie działania rządu, począwszy od 2016 r., takie jak walka z mafiami paliwowymi, modernizacja rafinerii, dywersyfikacja dostaw ropy i niedawne nabycie praw do emisji CO2 po niższych niż obecne cenach, ceny benzyny w Polsce sięgałyby już 9 zł, 9 zł 50 gr za litr.

Jak szacują eksperci e-petrol, średnie ceny będą kształtować się następująco:

  • średnia cena benzyny Pb-95 spadnie do 5,17-5,29 zł za litr;
  • cena oleju napędowego wyniesie 5,29-5,41 zł za litr;
  • za LPG zapłacimy średnio 2,69-2,76 zł za litr;
  • benzyna PB-98 ma kosztować 5,48-5,60 zł za litr.

 

Czytaj więcej

1 KOMENTARZ

  1. powinno być: materiał sponsorowany PiS (zapłacone w podatkach przez wszystkich). Kto w te brednie kłamczuszka wierzy? Co zrobili z kasą za sprzedaż emisji CO2, co zrobili, żeby złotówka miała wartość śmieciową (polityka NBP), co zrobili z umową gazową z ruskimi? To wszystko też wina złej UNII? A może Tuska?

    13
    2

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content