15.6 C
Pionki
sobota, 25 maja, 2024
spot_img

[ZDJĘCIA] Mobilny punkt pobierania wymazów w Pionkach już działa

Popularne

spot_img

Władze powiatu radomskiego nawiązały współpracę z 6 Mazowiecką Brygadą Obrony Terytorialnej i wraz ze Szpitalem Powiatowym w Pionkach uruchomiły mobilny punkt pobrań wymazów na covid.

Nowe zasady kwarantanny wiążą się z koniecznością wykonywania testu PCR, który ma dać odpowiedź na pytanie czy jest się zakażonym koronawirusem. W związku z niewielką liczbą punktów wymazowych w Radomiu, starosta radomski wystąpił z inicjatywą zorganizowania dodatkowych punktów pobrań na terenie powiatu radomskiego, w tym właśnie w Pionkach.

Od wtorku, 1 lutego, od godziny 9, mobilny punkt testowania został uruchomiony w Szpitalu Powiatowym w Pionkach. Mieści się kontenerze na parkingu przy ul. Sienkiewicza 29 (przy wejściu do poradni specjalistycznych). Mimo chwili po otwarciu punktu będąc na miejscu dostrzegliśmy kolejkę składającą się z kilku ludzi. Jak potwierdza rzecznik starosty radomskiego Marcin Genca – punkt jest dostępny w godzinach od 9 do 16 i skorzystało już z niego kilku chętnych. Wsparcie w jego działaniu zapewniają żołnierze z 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Bezpłatny test po skierowaniu

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, z bezpłatnego testu PCR w mobilnym punkcie mogą skorzystać osoby, posiadające odpowiednie zlecenie wystawione przez lekarza: podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), lekarza lub felczera, którzy udzielają świadczeń w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, lekarza pracującego w hospicjum lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym. Ponadto na test może skierować inspekcja sanitarna, należy go również wykonać przed przyjęciem do zakładu opiekuńczo-leczniczego lub zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, domu pomocy społecznej, hospicjum, stacji dializ oraz przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego. Zgłoszenie można wypełnić przez internet lub telefonicznie, po wypełnieniu formularza:

SKIEROWANIE ONLINE NA WYMAZ NA COVID – PORTAL GOV.PL

Do wykonania testu nie trzeba posiadać skierowania (jest ono wystawiane elektronicznie i widoczne w systemie informatycznym), należy jednak wziąć ze sobą dowód osobisty, a przy rejestracji podać również numer telefonu komórkowego. Wynik testu wykonanego w punkcie mobilnym będzie przesłany na telefon komórkowy pacjenta za pomocą sms (po ok. 2-3 dniach) oraz widoczny w Internetowym Koncie Pacjenta.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content