22.3 C
Pionki
czwartek, 18 lipca, 2024
spot_img

800 plus od nowego roku bez składania dodatkowych wniosków

Popularne

spot_img

Osoby, którym aktualnie ZUS wypłaca świadczenie z programu „Rodzina 500+” nie muszą podejmować żadnych działań, aby od stycznia 2024 r. zamiast 500 zł otrzymywać 800 zł. ZUS sam podniesie wysokość świadczenia bez żadnych wniosków.

Od przyszłego roku kwota świadczenia wychowawczego dla wszystkich uprawnionych zostanie zwiększona z 500 zł do 800 zł. Na konta rodziców i opiekunów będą przekazywane wyższe niż dotychczas środki na utrzymanie dziecka. Zmiana nastąpi automatycznie bez konieczności składania wniosku. Po nowym roku uprawnieni otrzymają wypłaty w nowej wysokości, a o tym fakcie zostaną poinformowani na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W przypadku jednego dziecka kwota przysługująca na cały okres świadczeniowy będzie wyższa o 3600 zł, dwojga – 7200 zł, trojga – 10 800 zł.

Od początku lutego 2023 r. ZUS przyjął 4,88 mln wnioski o świadczenie wychowawcze 500+ na obecnie realizowany okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.  W województwie mazowieckim przekazanych zostało prawie 780 tys. takich wniosków. Najwięcej dokumentów złożyli rodzice zamieszkali Warszawie – 266,6 tys., powiecie wołomińskim – 45,4 tys., powiecie piaseczyńskim – 35,4 tys. oraz powiecie pruszkowskim – 28,7 tys.

– Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać środki, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Przyjmowanie dokumentów na nowy okres świadczeniowy rozpocznie się 1 lutego 2024 r. – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można składać tak jak dotychczas, czyli za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, która dostępna jest na urządzenia mobilne takie jak telefon komórkowy, czy tablet. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przekazać przez portal Emp@tia, czy bankowość elektroniczną banków lub SKOK-u, które współpracują z ZUS-em.

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content