31.4 C
Pionki
piątek, 12 lipca, 2024
spot_img

Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny. Wystawa z okazji 100. rocznicy urodzin Artysty

Popularne

spot_img

Wernisaż wystawy odbędzie się 15 listopada o godz.19.00 w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu. Wystawa będzie czynna do 5 lutego 2023 roku. Kuratorem wystawy jest Paweł Witold Witkowski.

Wojciech Fangor zaprasza na swoje 100. urodziny. Zaprasza wszystkich, przez których ceniony jest jako człowiek i artysta. Wszystkich, którzy podziwiają jego sztukę, oraz tych, którzy chcą ją poznać. Ta wystawa to symboliczne spotkanie z wielkim twórcą i wspaniałym człowiekiem. Jej ideą jest przedstawienie Artysty jako wyjątkowej w świecie kultury osobowości, która językiem sztuki opowie nam o swoim przebogatym życiu.

Magda z kotem II, 1995-2008, płótno, technika mieszana

Na wystawie będzie można zobaczyć blisko 50 rzadko prezentowanych prac, które były bardzo osobiste dla Twórcy. Pokazują ludzi, którzy byli obok niego, i miejsca, które odegrały w jego życiu znaczącą rolę. Prezentację uzupełnią fotografie przedstawiające Wojciecha Fangora wykonane przez Czesława Czaplińskiego polskiego fotografika zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych.

Wojciech Fangor urodził się 15 listopada 1922 roku w Warszawie. W 1946 roku został absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1966–1999 mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. W 1999 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Błędowie k. Grójca, gdzie w starym młynie stworzył swoją pracownię. Był twórcą bardzo wszechstronnym. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką, rzeźbą oraz tworzył formy przestrzenne.

Portret kubistyczny / Kobieta z czereśniami, 1948, olej, płótno

W 1970 roku Wojciech Fangor został pierwszym ­i jak do tej pory jedynym ­polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki na świecie m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Bardzo ważne dzieła znajdują się też w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wojciech Fangor, jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystów na świecie, zmarł 25 października 2015 roku w Warszawie. Miał 92 lata.

Partnerem wystawy jest Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora.

Krystyna F. / Kobieta siedząca przy stoliku z filiżanką, 1954, olej, płótno

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content