21.3 C
Pionki
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
spot_img

[WIDEO] „Chcemy dążyć do samowystarczalności energetycznej”. Gmina i Miasto Pionki przystąpiły do Klastra Energetycznego

Popularne

spot_img

Wójt Gminy Jastrzębia, Pionki oraz burmistrz Miasta Pionki powołali do życia Klaster Energii dzięki, któremu będzie możliwość zapewnienia wystarczających zasobów energii dla poszczególnych samorządów. To również okazja na zbudowanie wspólnoty energetycznej dla mieszkańców oraz przedsiębiorców.

W piątek, 31 marca burmistrz Pionek Robert Kowalczyk, wójt Gminy Jastrzębia Wojciech Ćwierz oraz wójt Gminy Pionki Mirosław Ziółek oficjalnie podpisali umowę powołującą do życia nowy klaster energetyczny. Dzięki zawartemu porozumieniu będzie możliwość pozyskania środków zewnętrznych na budowę instalacji OZE, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne samorządów oraz lokalnej społeczności.

– Chcemy jako samorządy regionu radomskiego powołać do życia klaster energii dlatego, że wspólnie chcemy działać na rzecz poprawy efektywności energetycznej ale przede wszystkim chodzi nam o ograniczenie niskiej emisji, po to abyśmy mogli razem działać, aby tworzyć, budować inwestycje OZE, abyśmy mogli zapewnić energię dla naszych samorządów, w tych trudnych czasach, kiedy energia jest tak droga. Nasze marzenie to samowystarczalność energetyczna – mówił podczas spotkania wójt Gminy Jastrzębia Wojciech Ćwierz

Ważny dzień dla Miasta Pionki

Burmistrz Pionek Robert Kowalczyk podkreślił ważność powstania klastra energetycznego. To szansa dla całego miasta, które dzięki inwestycjom może stać się całkowicie niezależne pod względem energii.

– Bardzo się cieszę, że w imieniu Miasta Pionki mogę podpisać dokumenty tworzące klaster energetyczny w naszym regionie. Pozwoli to nam wspólnie realizować zamierzenia, o których myślimy już dawno, które chcielibyśmy realizować, byś samowystarczalni energetycznie. – dodał burmistrz Kowalczyk

– To ważny dzień dla naszego miasta. Powstały klaster energetyczny razem z gminą Jastrzębia i Gminą Pionki, to tak naprawdę początek tego, żeby w następnej kadencji samorządowej dojść do samowystarczalności Miasta Pionki w energię. To bardzo duże zadanie, ale myślę że wykonalne, bo dziś wiemy po rachunkach jakie spływają do nas, chociażby za basen, za gaz, to ponad 30 tysięcy złotych za energię elektryczną, w obiektach sportowych ponad 70 tysięcy. Dlatego przed nami duża praca nad tym, żeby Pionki stały się miastem samowystarczalnym energetycznie. Podpisana dziś umowa jest właśnie pierwszym etapem do tego, żebyśmy zaczęli nad tym pracować – stwierdził burmistrz Pionek

Trzecim beneficjentem zawartego porozumienia jest Gmina Pionki. Wójt zapewnił, że bardzo chętnie skorzysta z środków na budowę większej ilości źródeł pozyskiwania energii.

– Mamy wiele zakładów na terenie Gminy Pionki, takie jak stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, szkoły, ochotnicze straże pożarne, które w dużej mierze obciążają budżet gminy i pochłaniają dość duże środki za opłatę za energię. Chcielibyśmy korzystać z środków jakie będą możliwe żeby zdobyć i wybudować coraz więcej takich źródeł pozyskiwania energii. Mamy ku temu warunki. – stwierdził wójt, Mirosław Ziółek.

Pierwszy krok

Podpisanie umowy o stworzeniu klastra energetycznego jest pierwszym krokiem do uzyskania dofinansowania na przyszłe inwestycje. W pierwszej kolejności musi zostać stworzona i opracowana diagnoza,  która będzie wskazywała potencjał każdej z gmin, wskaże ich potrzeby. Kolejnym krokiem będzie stworzenie odpowiedniej strategii, która wraz z innymi dokumentami będzie podstawą do ubiegania się o środki zewnętrzne.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content