18.1 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

To może być krok do wielkiej kariery. Ruszają zgłoszenia do XIX Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka

Popularne

spot_img

Kozienicki Dom Kultury ogłosił właśnie kolejną, dziewiętnastą już edycję Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. To prestiżowy konkurs muzyczny o zasięgu ogólnopolskim. Każdego roku przyciąga on do Kozienic wspaniałych, młodych artystów z najdalszych zakątków kraju. Najlepsi z nich mają szansę na występ przed liczną publicznością i walkę o atrakcyjne nagrody pieniężnie. Tradycyjnie już, zgłoszenia do konkursu będą prowadzone w marcu.

Konkurs odbędzie się w ramach Festiwalu Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka, zaplanowanego na 26-27 sierpnia. Przesłuchania finałowe poprzedzą kwalifikacje wstępne, których termin ustalono na 29 maja.

Pamiętają o swoim kompozytorze

Konkurs piosenki oraz festiwal odbywają się w Kozienicach od 2002 roku i nieprzerwanie noszą imię Bogusława Klimczuka. Kompozytor urodził się 19 października 1921 roku w Kozienicach. Po studiach całe swoje dorosłe życie związał z Warszawą i z Polskim Radiem.

– Bogusław Klimczuk był znakomitym kompozytorem, dyrygentem, aranżerem i świetnym pianistą. Skomponował ponad 250 piosenek. Wiele z nich poświęcił stolicy – miastu, które po Kozienicach było mu najbliższe. Do historii polskiej muzyki rozrywkowej wpisały się takie utwory jak: „Rudy Rydz”, „Czarny Alibaba” czy „Cóż wiemy o miłości”, które od lat 70-tych nadal śpiewa cała Polska. Do dziś na otwarcie każdego Festiwalu Piosenki w Opolu rozbrzmiewa skomponowany przez Bogusława Klimczuka sygnał tego festiwalu – przypomina dyrektor Kozienickiego Domu Kultury Elwira Kozłowska.

W Polskim Radiu tworzył nowoczesne zespoły do nagrań muzyki rozrywkowej, kierował i dyrygował Orkiestrą Taneczną i Big Bandem Polskiego Radia. Współpracował z czołowymi gwiazdami piosenki, wspierał młode talenty wokalne i młodych muzyków – instrumentalistów i aranżerów.

– Bogusław Klimczuk skupiał wokół siebie młodych, zdolnych muzyków, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów. Dziś powiedzielibyśmy, że był takim ówczesnym łowcą talentów, twórcą pierwszego radiowego talent show. Kozienicki Dom Kultury, nosząc jego imię, kontynuuje tę pracę na rzecz młodych, zdolnych artystów – podkreśla Elwira Kozłowska.

Kto może wziąć udział?

Organizatorzy zapraszają do udziału w konkursie solistów (wraz z ew. chórkami), duety oraz małe zespoły wokalne – do 6 osób. Wykonawcy muszą mieć ukończone 15 lat.

Warunkiem uczestnictwa jest przesłanie zgłoszenia za pomocą interaktywnego formularza zgłoszeniowego. Ten dostępny będzie na stronie www.dkkozienice.pl w dniach 1-31 marca. Należy także wpłacić zabezpieczenie udziału w konkursie w wysokości 100 zł.

Uczestnicy muszą przygotować po dwa utwory, wybrane z list piosenek, opublikowanych przez organizatorów konkursu. W trakcie przesłuchań obowiązkowo będą prezentowali utwór z listy nr 1, a na wyraźne życzenie jury – również z listy nr 2.

Konkurs ma kilka etapów

Konkurs podzielony jest na trzy etapy. Kwalifikacje wstępne odbędą się 29 maja w sali kameralnej Centrum Kulturalno-Artystycznego w Kozienicach. Najlepsi zakwalifikują się do koncertu finałowego. Ten również odbędzie się w CKA, a jego termin zaplanowano na 26 sierpnia, na godz. 16.00.

Laureaci zaprezentują się na koncercie galowym, 27 sierpnia, w amfiteatrze nad Jeziorem Kozienickim. To wtedy oficjalnie poznamy zdobywcę Grand Prix XIX Konkursu Piosenki o Nagrodę im. Bogusława Klimczuka. Jak co roku, tego dnia dla kozienickiej publiczności wystąpią również gwiazdy muzyki rozrywkowej. Na razie organizatorzy nie mogą zdradzić kto to będzie, ale można się spodziewać dużego zainteresowania widzów i wysokiej frekwencji.

Warto dodać, że na zdobywcę Grand Prix czeka nagroda finansowa w wysokości 6 tys. zł. I miejsce premiowane jest kwotą 3,5 tys. zł, II – 2,5 tys. zł, a III – 1,5 tys. zł. Z kolei za wyróżnienie można otrzymać 1,2 tys. zł.

– Festiwal Muzyki Rozrywkowej im. Bogusława Klimczuka to festiwal z piękną historią, a dla nas – organizatorów – najważniejsze wydarzenie w ciągu roku. Jesteśmy dumni, że od tylu lat cieszy się tak dobrą renomą i przyciąga do Kozienic wspaniałych, młodych artystów. To, co nas wyróżnia to kapitalna atmosfera i przepiękna sceneria kozienickiego amfiteatru. Serdecznie zapraszam do udziału w tegorocznej edycji – dodaje Elwira Kozłowska.

Organizatorami festiwalu są Gmina Kozienice i Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka.

 

 

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content