15.6 C
Pionki
sobota, 25 maja, 2024
spot_img

Sukces „Ferii z WOT” w 6MBOT. Nowo przyjęci żołnierze złożyli przysięgę

Popularne

spot_img
Młodzież chce służyć Ojczyźnie! Ponad 70 procent kandydatów, którzy zasilili szeregi 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach styczniowego naboru to uczniowie i studenci. W sobotę, 27 stycznia 58 żołnierzy złożyło uroczystą przysięgę na sztandar 6MBOT.   
Na ferie do koszar  
Już od kilku lat Wojska Obrony Terytorialnej wychodzą naprzeciw uczniom, studentom oraz pracownikom oświaty organizując szkolenia w czasie wakacji czy ferii. Dzięki temu osoby, które na co dzień uczą się lub są zatrudnione w placówkach oświaty mogą pozwolić sobie na 16 dniowy pobyt na poligonie, który staje się przepustką w szeregi wojska.  
Pierwsze w tym roku wcielenie do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej zorganizowane było właśnie w ramach „Ferii z WOT”.  Ponad siedemdziesiąt procent z 58 ochotników, którzy przystąpili do szkolenia podstawowego stanowili uczniowie i studenci. Pomimo trudów, jakie niosła za sobą „Szesnastka” wszyscy ochotnicy przystąpili do egzaminu wieńczącego szkolenie i ukończyli go z wynikiem pozytywnym.   
6MBOT
– To budujące, że tak wielu młodych ludzi zdecydowało się poświęcić swój wolny czas na udział w szkoleniu. Pokazali tym samym, że są ambitnymi, pracowitymi młodymi ludźmi, którzy chcą w życiu zrobić coś dobrego – dla siebie, dla drugiego człowieka, dla ojczyzny. Jestem przekonany, że proces szkoleń, które odbywać będą w 6 Mazowieckiej przyczyni się do utwierdzenia ich w przekonaniu, że obrali odpowiednią drogę – mówi dowódca 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Witold Bubak.  
6MBOT
Ponad połowa uczestników styczniowego szkolenia podstawowego to kobiety. Wśród nowo wcielonych do 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej obok uczniów i studentów znaleźli się również m.in: pielęgniarka, ratownik medyczny czy fotograf krajobrazu.  
Szeregi 6MBOT w ramach szkolenia wyrównawczego zasilili również rezerwiści. W sumie w styczniu potencjał obronny Brygady zwiększył się o ponad 70 żołnierzy, którzy będą szkolić się już w systemie weekendowym. Podczas szkoleń rotacyjnych terytorialsi będą doskonalić umiejętności strzeleckie, taktyczne czy zagadnienia poświęcone medycynie pola walki, pierwszej pomocy, a także przetrwania w trudnych warunkach.  
Przysięgali na sztandar 
W sobotę, 27 stycznia na terenie jednostki wojskowej w Książenicach odbyła się uroczysta przysięga wojskowa. Słowa roty przysięgi wypowiedziało 58 ochotników. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i duchowieństwa. Wśród zaproszonych gości znalazł się również Andrzej Kończykowski – syn patrona 61 Batalionu Lekkiej Piechoty w Książenicach kpt. Henryka Kończykowskiego ps. „Halicz”. Na placu apelowym nie zabrakło również rodzin żołnierzy składających przysięgę.  
– Szkolenie było intensywne – zimno, śnieg i błoto dawały się we znaki, musieliśmy przyswoić dużo nowych informacji i umiejętności. W pewnym momencie pojawiły się nawet wątpliwości, bałam się, że szkolenie mnie przerośnie. Jednak dzisiaj wypowiadając słowa roty przysięgi wojskowej zapomniałam o odciskach, o zmęczeniu czy wątpliwościach. Poczułam ogromną dumę z tego, że jestem żołnierzem. Wiem, że przede mną jeszcze długa droga, wiele muszę się jeszcze nauczyć, jednak jestem zmotywowana i dam z siebie wszystko, żeby z dnia na dzień być coraz lepsza w tym, co robię – deklaruje szer. Natalia.  
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy ponad 2200 żołnierzy. Kolejny nabór w szeregi 6MBOT zaplanowany jest na kwiecień.  

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content