20.2 C
Pionki
piątek, 14 czerwca, 2024
spot_img

Wyrzucił śmieci do lasu, szybko musiał je posprzątać

Popularne

spot_img

Nieznany sprawca w ubiegłym tygodniu wyrzucił odpady budowlane do lasu przy miejscowości Klwaty w gminie Jedlińsk. Jak się okazało, inicjator „bałaganu” został wykryty i otrzymał grzywnę, a także posprzątał las na własny koszt.

A to wszystko dzięki temu, że w śmieciach poremontowych leśnicy dostrzegli przesyłkę kurierską, na której widniał adres sprawcy. – Dzięki zaangażowaniu leśników i strażników leśnych został wykryty i ukarany sprawca tego nielegalnego czynu. Sprawca otrzymał grzywnę w wysokości 2 tys. zł, posprzątał las na własny koszt i sprawa została skierowana do sądu – informuje Nadleśnictwo Radom Leśny Ośrodek Edukacyjny w Jedlni-Letnisku. 

Należy tutaj przytoczyć pewne słowa – „Natura broni się sama, ale czasem trzeba jej pomóc”.

śmieci wyrzucone do lasu w Nadleśnictwie Radom w miejscowości Klwaty fot. Tomasz Syta

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych – 100 tys. m3. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. W 2021 r. koszt sprzątania śmieci przez 23 nadleśnictwa z terenu RDLP w Radomiu wyniósł 1 mln zł. Zebrano śmieci w ilości 5 tys. metrów sześciennych śmieci (ok. 50 wagonów). Przeciętnie nadleśnictwo, w zależności od specyfiki terenu przeznacza na ten cel od 50 do 120 tys. zł uprzątając 250-500 m3 śmieci. Koszt obejmuje samo sprzątanie, ale też utylizację śmieci, wśród których zdarzają się odpady takie jak eternit, opony, styropian, zużyte pampersy, czy pozostałości po remontach. Liczba przypadków zaśmiecania jest tym większa im więcej miejscowości w pobliżu i większe zaludnienie. Dużo przypadków leśnicy notują tam, gdzie lasy państwowe sąsiadują z terenami lasów prywatnych, w których śmieci jest nadal bardzo dużo.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content