21.9 C
Pionki
czwartek, 2 maja, 2024

Radni mieli naprawić projekt budżetu na 2023 rok. Tak się nie stało. Czy będzie rozstrzygnięcie nadzorcze RIO?

Popularne

Regionalna Izba Obrachunkowa wszczęła postępowanie nadzorcze w sprawie uznania za nieważną uchwałę budżetową na rok 2023 Gminy Miasto Pionki z 28 grudnia 2022 roku, z powodu istotnego naruszenia przepisów prawa. We wtorek 14 lutego Rada Miasta Pionki ponownie zajęła się projektem uchwały i podobnie jak grudniu wprowadziła swój inwestycyjny koncert życzeń. Teraz RIO rozstrzygnie czy tak przyjęta uchwała będzie obowiązująca.

Kolejny raz, radni będący w opozycji do burmistrza chcieli pokazać kto tu rządzi. Mimo wszczęcia postępowania nadzorczego przez Regionalną Izbę Obrachunkową, ostrzeżeń co do wprowadzonych w grudniu zadań inwestycyjnych, radni zdecydowali, że to oni będą stanowić o kształcie budżetu na rok 2023, a RIO nic do tego. Takie podejście może zakończyć się jednak rozstrzygnięciem nadzorczym i wprowadzeniem kształtu budżetu jaki podyktuje Regionalna Izba Obrachunkowa.

Interes wyborczy

Wtorkowa sesja Rady Miasta Pionki kolejny raz pokazała, że w naszym mieście nie liczy się rozsądek, wspólne dobro, a jedynie własny interes wyborczy. Z prośbą o przyjęcie budżetu zaproponowanego w pierwotnej formie przez burmistrza Roberta Kowalczyka, zwróciła się wiceburmistrz Pionek Kamila Kaczorowska.

– Chciałabym zwrócić się do państwa radnych z prośbą w imieniu burmistrza, Roberta Kowalczyka o to, abyście państwo byli rozważni i rozsądni w podejmowaniu tych zmian do uchwały budżetowej, ponieważ uważamy, że stać miasto na to, abyśmy sami uchwali ten budżet. Żeby to nie organ ustalał nam budżet i decydował jak te środki wydatkować. – mówiła podczas sesji wiceburmistrz Kamila Kaczorowska

Część radnych niewiele zrobiło sobie z prośby wiceburmistrz ponowie proponując poprawki do uchwały budżetowej. Radna Iwona Wydmuch złożyła wniosek w sprawie przesunięcia z wolnych środków kwoty 500 tysięcy złotych na zadanie modernizacji i rozbudowy szpitala. Swój wniosek ponowił również przewodniczący rady Wojciech Maślanek, który chciał przesunięcia z wolnych środków kwoty 150 tysięcy na wykonanie remontu nawierzchni ulic Celulozy i Ciepłowniczej. Wioletta Grzywacz zawnioskowała tym razem o przesunięciu wolnych środków w wysokości 50 tysięcy z przeznaczeniem na budowę ulicy Tadeusza Kościuszki. Do koncertu życzeń przyłączył się radny Tomasz Łyżwa, który złożył wniosek o dokonanie przesunięcia 300 tysięcy złotych z wolnych środków na budowę ulicy Nowej. Ostatnim radnym, który zdecydował się złożyć wniosek do budżetu był Krzysztof Bińkowski. Radny chciał przesunięcia wolnych środków w wysokości 90 tysięcy na działalność stowarzyszenia KS Proch Pionki. Radny Bińkowski, który jak zapewnia ma za sobą doświadczenie dwóch kadencji, zapomniał jednak, że w budżecie miasta nie ma możliwości finansowania działalności prywatnej stowarzyszeń. Te mogą ubiegać się o środki z budżetu miasta w ramach konkursów lub promocji miasta.

Za przyjęciem wniosków do budżetu głosowało 9 radnych: Krzysztof Bińkowski, Paweł Abramowicz, Łyżwa Tomasz, Stanisław Pacan, Iwona Wydmuch, Anna Wierzycka, Paweł Kobylas.

Tak przyjęty ponownie projekt budżetu na rok 2023 będzie ponownie rozpatrywany przez Regionalną Izbę Obrachunkową. Jeśli RIO uzna, że pionkowscy radni nie zastosowali się do zaleceń Izby i nie usunęli naruszeń prawa, miastu Pionki grozi wprowadzenie prowizorium budżetu opracowanego przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content