24.5 C
Pionki
niedziela, 26 maja, 2024
spot_img

Uczniowie z subregionu radomskiego nie będą się nudzić

Popularne

spot_img

Nadszedł długo wyczekiwany przez najmłodszych mieszkańców Mazowsza dzień. W tym roku uczniowie z naszego regionu rozpoczęli ferie jako ostatni razem ze swoimi rówieśnikami z województw dolnośląskiego, zachodniopomorskiego i opolskiego. Dwutygodniowa przerwa zimowa potrwa do 26 lutego. Dla tych, którzy nie wyjeżdżają w góry i ferie spędzają w domu, mazowieckie instytucje kultury przygotowały wiele atrakcji.

Ferie to doskonała okazja, by odkrywać nowe miejsca na turystycznej mapie naszego regionu i zwiedzić różne ciekawe zakątki, a tych na Mazowszu nie brakuje. Dodatkową zachętą do podróżowania jest sezonowa oferta Kolei Mazowieckich „Bilet Turysty”. W ciągu trzech dowolnie wybranych dni podróżni mogą odbyć nieograniczoną liczbę przejazdów pociągami KM. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy w czasie ferii zamierzają zwiedzać nasz region, podróżując pociągami Kolei Mazowieckich.

Do zwiedzania Mazowsza podczas ferii zimowych zachęca marszałek Adam Struzik. – Województwo mazowieckie jest piękne i interesujące. Co prawda nie mamy gór, ale wiele różnorodnych i ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Zachęcam do aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu.

Uczniowie z subregionu radomskiego mogą skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych przez instytucje kultury. O najmłodszych mieszkańcach nie zapomina Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, które zorganizowało dla dzieci i młodzieży wiele atrakcji na czas ferii zimowych. – Akcja „Ferie w Malczewskim” to cykl zajęć odbywających się w każdy wtorek i czwartek. Będą to głównie warsztaty muzealne, ale nie tylko. Przygotowaliśmy osiem ciekawych propozycji będących połączeniem nauki i zabawy. Są to: zwiedzanie wystaw, lekcje muzealne i warsztaty, np. odlewania monet z czekolady czy wypiekania pierników. Zajęcia rozpoczynające się o godz. 11 są skierowane do młodszych dzieci, a te, które ruszają o godz. 13 – do nastolatków – zapowiada Ilona Pulnar-Duszyk z Działu Naukowo-Światowego Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Warto rozważyć też ofertę Muzeum im. Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Placówka przygotowała wiele atrakcji w ramach trzydniowej akcji „Ferie u Pana Jana”, która odbędzie się od 15 do 17 lutego w godzinach 10-13. W planach są warsztaty kreatywno-sensoryczne i warsztaty ceramiki historycznej. Uczestnicy własnoręcznie wykonają ozdoby do kreacji balowych. Przewidziano też dodatkowe atrakcje, takie jak konkursy z nagrodami, poczęstunek czy ognisko. Obowiązują zapisy.

Podczas ferii zimowych dzieci i młodzież mogą również odwiedzić Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. O przygotowanej dla najmłodszych miłośników sztuki ofercie opowiada Michał Grabowski z radomskiej placówki. – W Elektrowni w tegoroczne ferie będzie można robić bardzo dużo ciekawych rzeczy. Jedną z nich jest zwiedzanie wystaw z przewodnikiem. Warto dodać, że w piątki wszystkie nasze ekspozycje można obejrzeć za darmo. Otwieramy też nową wystawę „Suma naszych pragnień”. Przygotowaliśmy ciekawe propozycje warsztatów artystycznych dla grup zorganizowanych.

Ofertę dla najmłodszych przygotowało Muzeum Wsi Radomskiej. O atrakcjach opowiada Katarzyna Sławińska. – Zachęcamy do skorzystania z bogatej oferty edukacyjnej, która jest dostosowana do różnych grup odbiorców. Uczestnicy zajęć zwiedzają ekspozycje z przewodnikiem, a w trakcie warsztatów edukatorzy muzealni przybliżają zwyczaje mieszkańców dawnych wsi regionu radomskiego z przełomu XIX w XX wieku. Tematyka zajęć jest uniwersalna. W czasie ferii zapraszamy do udziału w warsztatach „Od rośliny do tkaniny”, „Od ziarenka do bochenka”, a także zajęć z ceramiki i kaligrafii.

Czytaj więcej

- Reklama -

Ostatnio dodane

Skip to content